Do kościoła wprowadzony został sztandar formacji. Zebranych powitał ks. płk Andrzej Piersiak, proboszcz boernerowskiej parafii i kapelan DO RSZ. We Mszy św. uczestniczyli gen. dyw. Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni Adam Joks, dowódca 2 Korpusu Polskiego - Dowódca Komponentu Lądowego, gen. bryg. Jarosław Chojnacki, szef pionu - zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, żołnierze i pracownicy formacji.
W homilii ks. płk Kryspin Rak powiedział, że święto formacji jest okazją do tego, aby z wdzięcznością spojrzeć na służbę żołnierzy i pracowników DO RSZ. - Warto też przypomnieć, że służba wojskowa nie opiera się wyłącznie na siłach fizycznych, umiejętnościach czy strategii. To służba, która wymaga odwagi serca, wytrwałości i zaufania. Zaufania w to, że nasze codzienne działania, które podejmujemy, mają sens; że nasza służba jest nie tylko wyrazem oddania wobec Ojczyzny, ale także zobowiązaniem wobec samego Boga, który patrzy na nasze wysiłki i nigdy nie zostawia nas samych - przekonywał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wikariusz generalny podkreślił, że nadzieja w Bożą obecność daje siłę i poczucie sensu w codziennych działaniach żołnierzy. - Nadzieja, którą pokładamy w Panu, daje nam pewność, że nasza służba, nasze poświęcenie i nasze wysiłki nigdy nie są daremne, nawet w najtrudniejszych chwilach. Dlatego warto pamiętać, że w każdej służbie człowieka, nawet tej najbardziej profesjonalnej, potrzebny jest także wymiar duchowy, a naszym najgłębszym źródłem siły jest właśnie zaufanie Bogu - powiedział.
Ks. płk Kryspin Rak przypomniał, że w Kościele obchodzony jest Rok Jubileuszowy, którego hasłem są słowa: „Pielgrzymi nadziei”. - W świecie pełnym niepewności, konfliktów i zawirowań właśnie nadzieja chrześcijańska nie jest iluzją, ale mocnym przekonaniem, że Bóg działa, że On prowadzi także przez ciemność, także przez burze, których - jak wiemy - w służbie wojskowej nie brakuje - podkreślił.
Wikariusz generalny życzył żołnierzom DO RSZ, aby mieli nie tylko siłę fizyczną i moralną, ale także duchową. - Modlimy się za was, byście mieli nadzieję, która przetrwa każdą próbę. Niech więc Eucharystia, na której się wszyscy gromadzimy, będzie dla was źródłem takiego duchowego umocnienia. Niech Maryja Królowa Polski, Hetmanka Żołnierza Polskiego, czuwa nad każdym z was i nad waszymi rodzinami. Wszystkim wam życzę, byście każdego dnia czerpali siłę do służby Ojczyźnie właśnie z tej nadziei, która nie zawodzi, nawet wtedy, gdy wszystko wokół wystawia nas na próbę - zakończył.
Reklama
Przed błogosławieństwem odczytany został rozkaz biskupa polowego, który z okazji święta Dowództwa Operacyjnego uhonorował gen. bryg. Jarosława Chojnackiego Złotym Krzyżem Deo et Patriae. Srebrny Krzyż Biskupa Polowego Deo et Patriae otrzymali płk Mariusz Sowczyk, płk Robert Bednarz, ppłk Robert Jesiończyk i płk Paweł Kosa. Medalem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostali odznaczeni plut. Przemysław Duda i Joanna Siemieniuk. W imieniu biskupa polowego odznaczenia wręczył ks. płk Kryspin Rak. Medal Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki otrzymał także ks. płk Andrzej Piersiak.
Życzenia żołnierzom DO RSZ złożyli także ks. ppłk Tomasz Wola, czasowo pełniący obowiązki naczelnego kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego oraz ks. ppłk Tomasz Paszke, dziekan WOT Prawosławnego Ordynariatu Polowego.
Za sprawowaną Mszę św., a także opiekę duszpasterską kapelanów podziękował gen. dyw. Maciej Klisz, który wręczył ks. płk. Kryspinowi Rakowi pamiątkową tablicę z miniaturą sztandaru Dowództwa.
W południe w siedzibie DO RSZ odbędzie się uroczysta zbiórka, kontynuująca obchody święta jednostki.
***
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych jest głównym organem dowodzenia, odpowiedzialnym za dowodzenie operacyjne Siłami Zbrojnymi przekazanymi w jego podporządkowanie. Rozpoczęło swoją działalność 1 lipca 2004 r. i od tego czasu pozostaje kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa państwa.
Dowództwo planuje i prowadzi operacje połączone, pokojowe, ratownicze, humanitarne oraz działania mające na celu zapobieganie aktom terroru lub likwidowanie ich skutków w kraju i poza jego granicami. W ostatnich latach szczególne znaczenie mają działania związane z ochroną i obroną granic Rzeczypospolitej Polskiej, w tym wsparcie służb państwowych w sytuacjach kryzysowych na wschodniej granicy. Dowództwo Operacyjne koordynuje także udział Polskich Kontyngentów Wojskowych w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz operacjach koalicyjnych na całym świecie.