Reklama

Niedziela Sandomierska

Rok w duszpasterstwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właśnie rozpoczyna się nowy rok duszpaterski. Jak będzie on wyglądał w naszej diecezji? Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie?

Jubileusze parafialne

800 lat to długi okres czasu. A takie właśnie jubileusze będą świętować dwie wspólnoty parafialne: w Gawłuszowicach i w Tarnobrzegu Wielowsi. Ks. Witold Szczur, proboszcz Gawłuszowickiej parafii, informuje nas: – Rok jubileuszowy potrwa do 22 listopada przyszłego roku. Głównym punktem obchodów będzie uroczystość odpustowa ku czci św. Wojciecha. Wśród licznych wydarzeń należy zauważyć przeprowadzenie sympozjum o parafii, misje parafialne, transmisję Radia Maryja i TV Trwam oraz audycję „Rozmowy niedokończone” prowadzoną z parafii. Ale także: Roraty o św. Wojciechu, koncert kolęd – rodzinne śpiewanie, Orszak Trzech Króli, piknik rodzinny, rajd rowerowy im. św. Wojciecha, rekolekcje Apostolstwa Dobrej Śmierci i inne – wylicza ks. Szczur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast taki sam jubileusz 15 marca rozpocznie wspólnota parafialna z Tarnobrzega Wielowsi. Ks. proboszcz Dariusz Woźniczka wyjaśnia: – Uroczystości potrwają do 29 września. Będzie to rok szczególnej łaski Bożej dla parafian, którzy będą mogli także doświadczyć miłości i miłosierdzia Boga zyskując odpusty, przeżywając parafialne misje, uczestnicząc w liturgii w kościele, na cmentarzu i miejscu lądowania św. Jana Pawła II. Ponadto będzie to okazja do przypomnienia sobie historii i dziejów parafii naznaczonych wstawiennictwem świętych patronów: św. Gertrudy i św. Michała Archanioła. To też czas uświadomienia sobie wspólnej odpowiedzialności za parafię, która istnieje już 8 wieków – podkreśla Duszpasterz.

Rok Caritas

Rok obecny, w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia diecezji, da nam okazję do lepszego przyjrzenia się działalności diecezjalnej Caritas. Dyrektor Caritas, ks. Bogusław Pitucha, informuje: – Roczne obchody zostały podzielone na 4 etapy: pomoc dzieciom i młodzieży, pomoc ubogim rodzinom, pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym oraz pomoc osobom bezdomnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym – wylicza ks. Pitucha. – W wydarzenia tego roku wpisze się poświęcenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego w Bojanowie w Niedziele Miłosierdzia Bożego. Zakończenie Roku Caritas odbędzie się w Sandomierzu 12 czerwca, w 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście.

Reklama

Rok Życia Konsekrowanego

Przez najbliższe miesiące, pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”, będziemy przeżywać w łączności z całym Kościołem, Rok Życia Konsekrowanego, w duchu wdzięczności Bogu za dar osób konsekrowanych. Chcemy jednocześnie prosić o nowe, święte powołania, szczególnie przez wstawiennictwo św. Teresy od Jezusa, w Jej 500. rocznicę urodzin oraz św. Jana Bosko, przeżywając 200 lat od Jego narodzenia. Będzie wiele wydarzeń, organizowanych po to, abyśmy uświadomili sobie lepiej rolę osób konsekrowanych w Kościele oraz mogli poznać bogactwo ich charyzmatów i różnorodność dzieł, które prowadzą.

– W diecezji ten rok zawierzyliśmy Miłosierdziu Bożemu. Chcemy wsłuchując się w wykłady oraz konferencje przypominać sobie i wprowadzać w życie prawdę, że siostry modlitwą i pracą czynią Miłosierdzie – podkreśla s. Klara Radczak CFS, referentka diecezjalna ds. zakonów. Na początku roku w Sandomierzu spotkają się osoby życia konsekrowanego na diecezjalnym zlocie połączonym ze spotkaniem opłatkowym. Parafialny Dzień Życia Konsekrowanego będziemy obchodzić 1 lutego, czyli w przeddzień XIX Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, natomiast w samą uroczystość wspólnie razem będziemy mogli świętować w katedrze. Siostry zakonne mają również regularne spotkania formacyjne. Dodatkowym wydarzeniem będzie 15 maja pielgrzymka życia konsekrowanego do Janowa Lubelskiego, 5 września na Święty Krzyż i 17 października do Ostrowca Świętokrzyskiego. Dla wskazania na wołanie o nowe powołania kapłańskie i zakonne będzie zorganizowany diecezjalny Tydzień Życia Konsekrowanego w dniach 21-27 września. Zamknięcie Roku Życia Konsekrowanego w diecezji dokona się 2 lutego 2016 r.

Reklama

Wołanie o powołania

Warto tematowi powołania poświecić trochę czasu. Powołany to służący Bogu i ludziom. Osoba taka ma sama siebie uświęcać i do świętości prowadzić. Ks. Krystian Musiał wyjaśnia: – W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi ma problem z rozeznaniem swojej drogi życiowej. Wychodząc im naprzeciw został w diecezji powołany zespół referentów ds. powołań w rejonach duszpasterskich. Ich zadaniem jest pomagać młodym ludziom odkryć to do czego wzywa ich Bóg, aby towarzyszyć im w drodze ku rozeznaniu powołania. W ramach duszpasterstwa organizowane są dni skupienia i dni rozeznania powołania – podkreśla Ksiądz Referent. Z tym też związane są organizowane przez WSD w Sandomierzu „dni rozeznania powołania”. Najbliższe spotkania będą miały miejsce: 5-7 i 12-14 grudnia, oraz 16-18 stycznia i 13-15 marca 2015 r. Stałym elementem otwierania się Wyższego Seminarium Duchownego jest organizowany co roku Dzień Otwartej Furty. W tym roku wyjątkowo przesunięty na 2 maja i połączony z zakończeniem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Oczywiście mówiąc o powołaniu należy przywołać uroczystości, w których alumni otrzymują posługi i święcenia, a szczególnie diakonat (9 maj) i prezbiterat (19 czerwiec).

Co u dzieci i młodzieży

Wszystkie ruchy i stowarzyszenia dziecięce oraz młodzieżowe planują dla swoich podopiecznych szkolenia, warsztaty czy wypoczynek. Duszpasterstwo zaprasza uczniów III klas gimnazjum na Święty Krzyż (22 maj), dzieci komunijne do Janowa Lubelskiego (30 maj), a maturzystów na Jasną Górę (26 i 27 marzec). Liturgiczna Służba Ołtarza jest zaproszona do Katedry (2 kwiecień), a kolejne XVIII już spotkanie młodych Diecezji Sandomierskiej odbędzie się w Staszowie (18 – 20 wrzesień). Duszpasterstwo organizuje również konkursy: Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, Olimpiadę Teologii Katolickiej, Konkurs Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.

Reklama

Światowy Dzień Młodzieży

Niecodziennym wydarzeniem w skali naszego kraju jest peregrynacji Symboli Światowych Dni Młodych. Od 19 kwietnia do 2 maja będziemy je gościć w diecezji. Uroczystości rozpoczną się na Świętym Krzyżu, a zakończą w Sandomierzu. Krzyż i Ikona Matki Bożej będą przemierzać kolejne dekanaty.

Inne działania duszpasterskie

W krajobraz duszpasterstwa diecezjalnego niewątpliwie mocno wpisuje się piesze pielgrzymowanie do Częstochowy. Z diecezji ruszamy w czterech kolumnach, by 12 sierpnia spotkać się na Jasnej Górze.

W tym roku wydział duszpasterski zaprasza diecezjan zaangażowanych w ruchach i stowarzyszeniach duszpasterskich do Sanktuarium na Świętym Krzyżu w dniu rozpoczynającym peregrynację Symboli Światowych Dni Młodych (19 kwietnia). Członków Róż Różańcowych do Ożarowa (3 października), a miłośników jazdy na rowerach na Rajd Papieski do Sandomierza (6 czerwca). Niewątpliwie popularność zdobywają również Marsze Trzech Króli, które odbędą się tradycyjnie w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Sandomierzu, Janowie Lubelskim, Staszowie, Rudniku n. Sanem i jako nowe miejsce w Gawłuszowicach.

W większych miastach odbywać się będą już po raz kolejny Stacyjne Drogi Krzyżowe.

Rok Rodziny

W katedrze sandomierskiej 4 października nastąpi otwarcie Roku Rodziny w ramach przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji. Ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin, informuje: – 27 września Ogólnopolską Pielgrzymką Rodzin – którą poprowadzi nasza diecezja – rozpocznie się u nas Rok Rodziny. Jego hasłem będą słowa: „Rodzina w dialogu miłości”. Chcemy, aby to hasło było wyjątkową okazją i zachętą do budowania przez dialog miłości głębszych więzi rodzinnych. Będziemy przez każdy miesiąc obejmowali wiekowo wszystkich członków rodziny, ukazując ich niezastąpioną obecność i rolę w tworzeniu wspólnoty miłości – podkreśla ks. Surma.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Punkt startowy na drodze nawrócenia

Niedziela Ogólnopolska 48/2014, str. 24-25

[ TEMATY ]

rok duszpasterski

Bożena Sztajner/Niedziela

Polscy katolicy, w sporej części, bo przecież nie wszyscy, zatracili poczucie popełnianego grzechu. Mamy stępione sumienia. W programie duszpasterskim na nowy rok liturgiczny Kościół w Polsce postanowił te uśpione sumienia budzić

Ten tekst powstaje w konkretnych uwarunkowaniach społecznych, w których przyszło dziś żyć chrześcijanom w Polsce. Żyć, czyli dawać świadectwo, bo do tego życie wyznawców Chrystusa winno się sprowadzać. Przypomniał o tym papież Franciszek, mówiąc, że ich życie ma się wyraźnie różnić od życia pogan. - My również musimy uważać, żeby nie poddać się pokusie chrześcijańskich pogan, chrześcijan jedynie z pozoru. Jest to pokusa przyzwyczajenia się do przeciętności życia chrześcijańskiego, która jest wręcz zgubą tych ludzi, bo serce staje się letnie - mówił niedawno Papież podczas Mszy św. w Domu św. Marty.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję