Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia ludzi dobrego serca

Na północy naszej archidiecezji, tuż przy popularnej „jedynce” (DK1), znajduje się miejska parafia Kamieńsk, której proboszczem od czterech już lat jest ks. kan. Mieczysław Wach. Patronują jej święci apostołowie – Piotr i Paweł, najważniejsi wybrańcy Chrystusa Pana

Niedziela częstochowska 51/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Magdalena Niebudek/Niedziela

Wnętrze kościoła w Kamieńsku

Wnętrze kościoła w Kamieńsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księdza Proboszcza w posłudze duszpasterskiej w tej ponadpięciotysięcznej wspólnocie dzielnie wspomagają księża wikariusze: ks. Bartłomiej Bardelski i ks. Mariusz Łydżba. Ks. Mieczysław wypowiada się o nich bardzo ciepło, ciesząc się z udanej współpracy. Zawsze też może liczyć na konkretne wsparcie ks. kan. Eugeniusza Kołodziejczyka, poprzedniego długoletniego proboszcza w Kamieńsku. – Ksiądz Senior nie tylko odprawia Msze św., ale przede wszystkim spowiada, szczególnie w niedziele i święta – mówi ks. Wach. – Nikt nie może w parafii powiedzieć, że nie miał możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, bo przecież kiedy tylko mogę, to jestem w konfesjonale – z uśmiechem podsumowuje ks. Eugeniusz, brat nieżyjącego już bp. Miłosława Kołodziejczyka, naszego byłego biskupa pomocniczego.

Grupy parafialne

Reklama

Parafia w Kamieńsku funkcjonuje wręcz perfekcyjnie (o bieżącym życiu wspólnoty można się dowiedzieć, odwiedzając stronę internetową – www.kamiensk.parafialnastrona.pl). Działają w niej prężnie tradycyjne parafialne formacje, poczynając od Liturgicznej Służby Ołtarza, a kończąc na Różach Różańcowych. – Od trzech lat istnieje w parafii Brać Górnicza. Należy do niej ponad 170 rodzin. To ci parafianie, którzy pracowali bądź pracują w kopalni węgla brunatnego w niedalekim Bełchatowie – opowiada Ksiądz Proboszcz. – Członkowie tej formacji ufundowali do kościoła figurę św. Barbary, patronki górników. Figura wykonana jest z drewna lipowego. Stoi na bardzo wyjątkowym piedestale. Jest to pień skamieniałego drzewa sprzed milionów lat, wydobyty tu na miejscu w kopalni – dopowiada. – Ufundowali także sztandar, a każdego roku 4 grudnia odbywają się uroczystości górnicze. Początkowo przyjeżdżał na nie bp Jan Wątroba, ale od kiedy został biskupem rzeszowskim, to tylko łączy się z nami duchowo – podsumowuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

U świętych Piotra i Pawła jest też Rycerstwo Niepokalanej (w kościele są relikwie św. Maksymiliana) – są kolejarze, kilka zastępów strażaków, Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Kamieńska, którego honorowym obywatelem jest św. Jan Paweł II. W parafii ludzie żyją jeszcze duchem misji ewangelizacyjnych (przewodniczył im ks. prał. Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego) i peregrynacji relikwii Krzyża Świętego. – Mamy nabożeństwo fatimskie od maja do października. Wtedy odbywa się procesja różańcowa, a w pozostałe miesiące jest Różaniec – relacjonuje ks. Wach.

Codzienność przeplatana pielgrzymkami

Każdego 11. dnia miesiąca ponadstuosobowa grupa uczestniczy w czuwaniu na Jasnej Górze. – Pielgrzymujemy też do Częstochowy na 16 lipca oraz na Górę Kamieńsk 14 września na święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Na szczycie wzniesienia jest krzyż. Wcześniej odprawiamy Drogę Krzyżową. Trwa ona ok. 4 godzin, a bierze w niej udział liczna grupa wiernych – mówi ks. Mieczysław. Ostatnio w parafii były zorganizowane wyjazdy do: Wilna, Pragi, Medjugorie, Wiednia i Włoch. – W kwietniu planujemy parafialną pielgrzymkę do Ziemi Świętej – dodaje Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Także dzieci i młodzież mają swoje podróże. Aby je dofinansować, przed Bożym Narodzeniem wykonują różne świąteczne ozdoby, m.in. na choinkę. Sprzedają je potem i dzięki temu mają dodatkowe fundusze na wyjazdy z racji ferii czy wakacji. Duszpasterze modlą się również o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Parafia może poszczycić się kilkudziesięcioma powołaniami do służby Panu Bogu. – Z naszej parafii pochodzi np. bp Stanisław Zdzitowiecki, który urodził się w Barczkowicach. Obecnie mamy jednego kleryka u Księży Pallotynów – podsumowuje Ksiądz Proboszcz.

Jeśli chodzi o parafialne inwestycje, to realizowane są one na bieżąco. Ostatnio oddano do użytku ogrzewanie w kościele, odnowiono ołtarze – św. Antoniego i Przemienienia Pańskiego, wyremontowano nawę boczną, dzwonnicę itd. – Pracy nie brakuje. Dzięki Bogu moi parafianie mają dobre i hojne serca, więc dbamy, jak możemy, o stronę materialną naszej przepięknej świątyni – kończy ks. Mieczysław.

Trochę historii

Pierwsza wzmianka o Kamieńsku pochodzi z 1291 r. Jest tam też mowa o istniejącej parafii. Prawa miejskie Kamieńsk otrzymał w 1374 r. od regentki królowej Elżbiety Małgorzaty z Krzykosów, a potwierdził je król Władysław Jagiełło w 1410 r. Po wielkim pożarze miasta w XVI wieku rozpoczął się jego upadek. Po powstaniu styczniowym Kamieńsk utracił prawa miejskie. Odzyskał je dopiero w 1994 r.

Pierwszy kościół drewniany został tu zbudowany pod koniec XIII wieku prawdopodobnie na miejscu starej drewnianej kaplicy, a uposażony przez miejscowego dziedzica Andrzeja Pukarzewskiego. Drugi, tym razem murowany, zbudowany został w 1538 r. z fundacji właściciela miasta – Jakuba Przerębskiego.

Od 1548 r. istniało przy parafii Bractwo Bożego Ciała, a od 1692 r. Bractwo Różańcowe. Uroczystość poświęcenia świątyni obchodzono w pierwszą niedzielę po święcie Matki Bożej Różańcowej. Kościół dziś istniejący wzniesiono w latach 1899-1903 staraniem wiernych i ks. proboszcza Ignacego Jankowskiego. Zaprojektował go Feliks Nowicki w stylu neoromańskim z użyciem form renesansowych – kościół jest trójnawowy w kształcie krzyża z jedną wieżą. Kamień węgielny został poświęcony i wmurowany w 1902 r. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał 29 czerwca 1904 r. pochodzący z parafii biskup włocławski – bp Stanisław Zdzitowiecki. W latach 1935-39, staraniem ks. Tomasza Opasewicza, dano kościołowi nową polichromię (parafia pod koniec XIX wieku liczyła ok. 10 tys. wiernych; w 1919 r. wydzielono z niej parafię w Gomunicach, w roku 1978 w Gorzędowie, a w 1983 r. w Chrzanowicach).

W prezbiterium świątyni – po bokach sceny ukrzyżowania – znajdują się figury patronów kościoła – świętych Piotra i Pawła. W nawie głównej mamy dwa ołtarze: Przemienienia Pańskiego oraz św. Antoniego Padewskiego. Po bokach umieszczeni są polscy święci: św. Stanisław Kostka, św. Wojciech, św. Kazimierz i św. Stanisław, biskup i męczennik. W nawie bocznej od strony północnej znajduje się ołtarz Serca Jezusowego, a od strony południowej ołtarz Najświętszej Maryi Panny. W kościele można też podziwiać zabytkową ambonę oraz organy firmy Ottona Rygiera, a wirtualny spacer po kościele jest dostępny na stronie: www.kamiensk.pl.

2014-12-19 11:12

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na kłopoty – smalec

Niedziela legnicka 27/2020, str. II

[ TEMATY ]

parafia

pandemia

Archiwum parafii

Smalec stał się swoistą cegiełką, która wspomaga funkcjonowanie parafii w dobie pandemii

Smalec stał się swoistą cegiełką, która wspomaga funkcjonowanie parafii w dobie pandemii

Na niezwykły pomysł wpadł proboszcz sanktuarium Krzyża Świętego ks. dr Andrzej Bokiej.

Proboszcz zaproponował wiernym smalec parafialny. – Niezwykłe okoliczności, w których znaleźliśmy się z racji panującej pandemii, wymuszają poniekąd niezwykłe działania. W okresie, gdy mieliśmy ograniczony dostęp do udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach, ten nastrój rozżalenia, niepewności i nawet pewnego smutku udzielił się naszym parafianom. Dlatego wraz z księżmi współpracownikami zaproponowaliśmy im coś na poprawienie humoru, a zarazem coś praktycznego. Powiedzieliśmy wszystkim jasno: widzicie, że przez mniejszą liczbę uczestników funkcjonowanie naszej parafii od strony ekonomicznej jest utrudnione. Proponujemy wam coś za coś. Zostawcie nam 20 zł na potrzeby parafii, a w zamian otrzymacie słoik pysznego smalcu.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: 20. rocznica pogrzebu Jana Pawła II, największej takiej ceremonii w historii

2025-04-08 07:01

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Vatican News

We wtorek przypada 20. rocznica pogrzebu św. Jana Pawła II. Były to największe w dziejach uroczystości pogrzebowe i jedno z najliczniejszych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. W ceremonii, na placu Świętego Piotra i w okolicach, uczestniczyło około 3 mln osób, wśród nich 300 tys. Polaków.

Uroczystościom pogrzebowym w piątek 8 kwietnia 2005 roku, sześć dni po śmierci papieża, przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger, przyszły papież Benedykt XVI.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na Niedzielę Palmową ks. Mariusza Rosika: Małość doceniona

2025-04-08 09:38

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Grazyna Kołek

Wszystko zaczęło się po śniadaniu przygotowanym przez Jezusa przy ogniu rozpalonym nad wodami jeziora: „A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?”. Dziwić może fakt, że w klimacie Palestyny Jezus serwuje śniadanie na ciepło. Ale skoro uczniowie całą noc bezskutecznie trudzili się na łodziach, a o poranku na polecenie Mistrza wyłowili wielkie mnóstwo ryb, nic dziwnego, że byli zmęczeni i należał im się gorący posiłek.

Aby głębiej uchwycić istotę orędzia zawartego w Jezusowym dialogu z Piotrem, który otrzymuje władzę pasterską, warto spojrzeć na pierwszego z apostołów okiem psychologa. Współczesny nurt egzegezy, który odczytuje teksty biblijne w duchu psychologii głębi, uwypukla postawę lęku w wielu zachowaniach Piotra. Nie trzeba szukać daleko. Wystarczy utrwalić niczym w kadrze aparatu kilka migawek z ewangelicznych scen, by przekonać się o prawdziwości takiego podejścia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję