Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na ratunek katedrze

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pożar

pomoc

katedra

Piotr Lorenc

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej. Wszystko przez akcję o nazwie „Dziesiątka buduje”, którą wymyśliła Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Projekt, nad którym patronat medialny roztoczyła „Niedziela Sosnowiecka”, zakładał podjęcie współpracy wszystkich sosnowieckich szkół podstawowych w celu pozyskania funduszy na ratowanie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, strawionej pożarem, a także przybliżenie uczniom wagi dziedzictwa kulturowego.

Forma i sposób działania był dowolny, uzależniony tylko od możliwości i kreatywności nauczycieli i uczniów danej placówki. Dlatego też w sosnowieckich szkołach odbyły się specjalne lekcje, pogadanki, wyświetlano filmy historyczne, organizowano quizy, a nawet wyjazdy do katedry, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu i ilu trzeba starań, by przywrócić dawny blask kościołowi. Kościołowi, który jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także miejscem, w którym znajdują się bezcenne malowidła m.in. Włodzimierza Tetmajera, który jest także kuźnią patriotyzmu, o czym informują granitowe tablice na murach świątyni.

Reklama

Finał akcji odbył się 19 grudnia 2014 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 10. Wtedy to zebrana kwota – w sumie 10 166 zł – została przekazana na ręce bp. Grzegorza Kaszaka i ks. kan. Jana Gaika, proboszcza bazyliki katedralnej. Zakończenie akcji ubogaciła „Wieczernica jasełkowa” w wykonaniu uczniów SP nr 10 oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom projektu.

– Przybyłem do was z potrzeby serca, bowiem szkoła wykazała się wspaniałą inicjatywą – powiedział bp Grzegorz Kaszak. – Chodzi mianowicie o ratowanie perły Zagłębia Dąbrowskiego – kościoła katedralnego. Tak jak niegdyś świątynia była w rękach osób, które ją budowały i przyczyniały się do jej wspaniałego wystroju, tak dzisiaj, po pożarze, kościół jest w naszych rękach i od nas zależy czy uda się nam uratować świątynię i unikatowe, bezcenne malowidła krakowskich artystów. Wierzę, że nam się to uda, choć nie jest to łatwe zadanie. Ale wasza postawa mnie do tego przekonuje – powiedział do uczniów, rodziców i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie bp Grzegorz Kaszak.

Zadowolenia z przeprowadzonej akcji nie krył ks. kan. Jan Gaik: – Dziękuję uczniom i nauczycielom za włączenie się w dzieło odbudowy naszej świątyni. Naprawa kościoła przerasta możliwości parafii i gdyby nie pomoc setek ludzi dobrej woli, takich jak wy, kościoła nie udałoby się uratować. A tak to prace zabezpieczające idą pełną parą. Przymierzamy się do odbudowy dachu. Powstała już więźba nad prezbiterium i bocznymi kaplicami. Prace trwają, ale powtarzam, tylko dzięki wsparciu ludzi dobrej woli – podkreślił ks. Jan Gaik.

Reklama

W zakończeniu projektu wzięła udział Iwona Szumilas-Kasińska, która na początku grudnia 2014 r. była jeszcze dyrektorem sosnowieckiego Gimnazjum nr 16 biorącego udział w akcji, a pod koniec grudnia została pełnomocnikiem prezydenta Sosnowca ds. oświaty. – Jako doświadczony pedagog, zaangażowany w działalność charytatywną muszę powiedzieć, że Ksiądz Biskup zawsze może liczyć na sosnowiecką młodzież, bo szkoła ma nie tylko uczyć, ale również wychowywać. A wychowuje się najlepiej poprzez zaangażowanie młodych ludzi w konkretne zadania, tak jak miało to miejsce w przypadku projektu „Dziesiątka buduje” – powiedziała Iwona Szumilas-Kasińska.

Podsumowując akcję Małgorzata Wierzbicka – dyrektor SP nr 10 powiedziała, że sama się dziwi, że w tak krótkim czasie udało się zmobilizować tak wiele sosnowieckich szkół i że udało się zebrać tak dużą kwotę. – Nasza akcja nie była tylko lekcją historii i obywatelskich obowiązków. Pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na otaczające nas piękno zabytków. I śmiem twierdzić, że nam się to udało. Mam nadzieję, że zasiane ziarno przyniesie ewangeliczny plon – powiedziała Małgorzata Wierzbicka.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas: "Rodzina-rodzinie" - nowy projekt pomocy uchodźcom

[ TEMATY ]

uchodźcy

pomoc

Lydia Geissler/Fotolia.com

Pomoc konkretnym osobom, w odpowiedzi na znane potrzeby, najbardziej porusza człowieka. Wtedy każdy wie komu pomaga i dlaczego pomaga. To także sprawia, że osoba, która udziela wsparcia, utożsamia się z osobą, której pomaga. - mówi ks. Marian Subocz w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. Dyrektor Caritas Polska opowiada o sposobach pomocy uchodźcom oraz rozpoczynającej się niebawem akcji "Rodzina-rodzinie".

Ks. Marian Subocz: W kwietniu Konferencja Episkopatu Polski dała nam zadanie, byśmy zajęli się tematem uchodźców. Przedstawiłem wtedy trzy projekty. Pierwszy projekt - korytarz humanitarny, drugi projekt - pomoc " Rodzina-rodzinie" tzn. polskie rodziny na miejscu, pomagają rodzinom syryjskim w Libanie bądź w Syrii. Trzecim pomysłem było wsparcie działań Caritas Polska, przez zbiórkę funduszy na wsparcie szpitali w Damaszku, który wspieramy już od trzech lat.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję