Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z drogowskazami ŚDM przez życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pilicka Kolegiata jako pierwsza z niemalże 50 parafii diecezji sosnowieckiej przyjęła krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji rozpoczęła się 14 lutego. Przez 2 tygodnie te szczególne znaki przemierzały różne zakątki Kościoła sosnowieckiego. Ogrodzieniec, Chechło i Wolbrom to wspólnoty, które w pierwszy weekend nawiedzenia przyjęły i uczciły symbole ŚDM. „Niedziela sosnowiecka” towarzyszyła przyjęciu krzyża i ikony w parafii Narodzenia NMP w Chechle. O godz. 14.30 miało miejsce uroczyste powitanie znaków ŚDM, po czym w parafialnym kościele rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja z modlitwą uwielbienia prowadzona przez młodzież. O godz. 16 cała wspólnota parafialna oraz przedstawiciele parafii dekanatu wraz ze swoimi proboszczami zgromadzili się na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. „Do współczesnego człowieka dociera ogromna ilość wiadomości – często sprzecznych, co szczególnie u młodych powoduje dezorientację, problem z wyborem życiowej drogi. Odpowiedzią na to, którą zaproponował Jan Paweł II miały być dwa znaki – drogowskazy: Krzyż i Ikona Matki Bożej, dzięki którym nie pogubimy się w życiu i znajdziemy drogę do szczęścia” – zaznaczył w homilii Pasterz naszej diecezji.

Wypełniona po brzegi świątynia, zgromadzeni przy krzyżu wierni, piękna oprawa muzyczna Eucharystii stworzyły niezapomniany klimat modlitewny, za który w sposób szczególny podziękował proboszczowi parafii i dziekanowi dekanatu ks. kan. Markowi Szelągowi Biskup Ordynariusz. „Przygotowanie tak pięknej uroczystości na pewno wymagało dużo poświęcenia, czasu, wyrzeczeń, ale wszystko dla Chrystusa. Inne parafie powinny czerpać wzór do naśladowania i oby tak było” – powiedział na zakończenie peregrynacji Ksiądz Biskup, który podobnie jak inni kapłani zgromadzeni przy Stole Pańskim został obdarowany kwiatami i słowami wdzięczności za obecność i modlitwę. „Przyciskaliśmy ten Krzyż do naszego serca, aby on dotknął nas swoim miłosierdziem. Ale ten Krzyż dotknął nas bardziej, niż my dotknęliśmy jego. Trudno się, Krzyżu, z tobą żegnać. Zostawiasz nam cenną naukę. Młodzi oczekują takich nauczycieli jak ty. Trudno się żegnać z tobą, Ikono – stałaś się nasza. W cieniu krzyża widziałaś każdego, kto do niego podszedł. To nawiedzenie stało się nie tylko przygotowaniem do spotkania młodych z papieżem Franciszkiem, ale także, a może przede wszystkim, krzykiem, wołaniem, modlitwą o obecność Chrystusa i Jego Matki w życiu każdego z nas” – zwracał uwagę proboszcz parafii ks. Marek Szeląg, dodając, że jednym z najpiękniejszych owoców peregrynacji było doświadczenie wspólnoty. Z Chechła krzyż i kona Maryi powędrowały do kolejnej stacji nawiedzenia – parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: podano datę Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

lizbona2023.pl

Od 1 do 6 sierpnia 2023 r. odbędą się w Lizbonie 37. Światowe Dni Młodzieży - poinformował Komitet Organizacyjny tego spotkania.

Informację o dacie najbliższego światowego spotkania młodzieży z Ojcem Świętym Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 podał o północy z niedzieli na poniedziałek. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, wydarzenie, którego tematem są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39), odbędzie się w dn. 1 - 6 sierpnia 2023 r. "Ogłoszenie tej daty w dniu św. Franciszka z Asyżu jest dla nas bardzo ważne. Mamy nadzieję, że te 22 miesiące, które będą prowadzić nas ku ŚDM będą czasem ewangelizacji dla wszystkich" - podkreśla kard. Manuel Clemente, patriarcha Lizbony.
CZYTAJ DALEJ

Dzień skupienia ze św. Franciszkiem i bł. Anielą

2026-03-05 21:43

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

Bł. Aniela Salawa

FZŚ

Janusz Dobrzyński

Nabożeństwo pierwszosobotnie, Eucharystia, konferencja o św. Franciszku i wspólna agapa. Już w najbliższą sobotę 7 marca w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie odbędzie się Dzień Skupienia Regionu Warszawskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Dzień skupienia ze św. Franciszkiem z Asyżu w roku osiemsetlecia jego chwalebnej śmierci i bł. Anielą Salawą, krakowską tercjarką, patronką FZŚ w Polsce, rozpocznie się o godz. 10.00 nabożeństwem pierwszej soboty miesiąca. Po nim o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem o. Piotra Żurkiewicza OFMConv, ministra prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Braci Mniejszych Konwentualnych. Po zakończeniu liturgii – o godz. 12.00 - o. Andrzej Romanowski OFMCap, asystent narodowy FZŚ w Polsce, wygłosi konferencję połączoną z pokazem obrazów związanych ze śmiercią św. Franciszka. Na koniec około 13.00 w dolnym kościele zaplanowano wspólnotową agapę.
CZYTAJ DALEJ

Anton Kappler - nowy kamerdyner papieski.

2026-03-06 21:16

[ TEMATY ]

Włodzimierz Rędzioch

kamerdyner papieski

Archiwum Gwardii Szwajcarskiej

Anton Kappler - nowy kamerdyner papieski

Anton Kappler - nowy kamerdyner papieski

Najbliższy współpracownik Leona XIV przyszedł z Gwardii Szwajcarskiej.

Kamerdyner papieski to osoba świecka najbliższa Ojcu Świętemu. Służy jako prywatny asystent Papieża, pomagając mu w codziennych potrzebach osobistych. Wykonując swoje obowiązki asystenta Papieża, korzysta on z pomocy tzw. cubicolari (słudzy papiescy i członkowie Rodziny Papieskiej, którzy pełnią bezpośrednią służbę papieżowi; kiedyś mieli szczególną funkcję dbania o czystość w prywatnych pokojach Papieża), oraz sediari - to starożytne kolegium osób świeckich, których rola jest ściśle związana ze służbą Papieża, ponieważ nadzorują przebieg ceremonii w Apartamentach Papieskich oraz podczas publicznych i prywatnych audiencji; podlegają oni dziekanowi Anticamera Pontificia (Przedpokój Papieski), który odpowiada za Papieskie Apartamenty; do 1978 r. ich głównym zadaniem było noszenie papieża siedzącego na tronie tzw. sedia gestatoria.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję