Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar dla katedry

Remont sosnowieckiej bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przebiega sprawnie i szybko, dzięki pomocy szeregu osób, instytucji i wspólnot

Niedziela sosnowiecka 16/2015, str. 4

[ TEMATY ]

katedra

Jarosław Ciszek

W remont katedry włączyła się Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie

W remont katedry włączyła się Archikonfraternia
Literacka Niepokalanego Poczęcia
Najświętszej Maryi Panny w Warszawie

Przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego ofiarę na remont spalonego dachu i zniszczonego wystroju wnętrza katedry przekazali członkowie Archikonfraterni Literackiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Warszawy. Dar na ręce bp. Grzegorza Kaszaka i ks. Jana Gaika – proboszcza katedry, złożyli przedstawiciele archikonfraterni – dr inż. Jan Szymczyk – senior, Ludwik Pawłowski – podskarbi i dr Miłosz Stanisławski – doradca zarządu.

Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została założona w 1507 r. w Warszawie przy nieistniejącym dziś kościele św. Jerzego, jako bractwo kościelne – konfraternia. Uzyskała ona od papieża Klemensa X w 1673 r. tytuł i przywileje arcybractwa. Po kilku zmianach miejsca, od 1669 r. działa przy archikatedrze św. Jana. W XIX wieku bractwo rozwinęło pomoc i opiekę dla wdów i sierot. Członkowie archikonfraterni prowadzili działalność społeczną, charytatywną i polityczną. Po II wojnie światowej archikonfraternia nie mogła rozwijać szerszej działalności, a nawet utraciła osobowość prawną. Dzięki opiece kard. Stefana Wyszyńskiego przetrwała jako instytucja. W stanie wojennym bracia działali w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Archikonfraternia prowadziła punkt charytatywny świadczący pomoc dla rodzin internowanych oraz dla tych, którzy utracili pracę i innych potrzebujących. Z pomocy skorzystało ponad 5 tys. osób. Członkowie bractwa organizowali liczne odczyty w kościołach z udziałem luminarzy nauki. Wydano wówczas 30 „Zeszytów Społecznej Nauki Kościoła”. W tym okresie zostały założone domy grupujące konfratrów mieszkających poza Warszawą. Obecnie działalność kontynuują domy w Bydgoszczy i Mysłowicach. Jeszcze w 1956 r. bracia rozpoczęli starania o odzyskanie osobowości prawnej; udało się to uzyskać dopiero w 1994 r.

2015-04-15 21:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyły się uroczystości instalacji nowych kanoników kapituły Bazyliki Archikatedralnej

[ TEMATY ]

Częstochowa

katedra

Ks. Mariusz Frukacz

„Kanonicy kapitulni są zobowiązani do strzeżenia czystości wiary i moralności”- powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 24 maja przewodniczył uroczystości instalacji nowych kanoników kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Do grona kanoników zostali wprowadzenie: ks. prał. Stanisław Iłczyk dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej, ks. prał. Marian Szczerba wikariusz biskupi ds. Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w archidiecezji częstochowskiej oraz ks. prał. Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję