Reklama

Świat

Rzym: koncert „Dom na Skale” dedykowany Karolowi Wojtyle

Z obchodzonym w Polsce Dniem Papieskim zbiegnie się w Rzymie niedzielny koncert „Dom na skale” z udziałem krakowskiej piosenkarki Agnieszki Chrzanowskiej i włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo oraz innych znakomitych krakowskich muzyków. Dedykowany jest on Karolowi Wojtyle – poecie. Promuje we Włoszech Małopolskę, a szczególnie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Miejscem koncertu 12 października będzie Bazylika Santa Maria in Aracoeli na Wzgórzu Kapitolińskim w Rzymie. Wejście na koncert jest bezpłatne.

[ TEMATY ]

koncert

Margita Kotas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem koncertu na Kapitolu jest przybliżenie włoskiej publiczności Małopolski jako miejsca, gdzie kształtowała się osobowość oraz wrażliwość artystyczna Karola Wojtyły - gdzie ukształtował się jako człowiek, poeta, kapłan i późniejszy papież. Wykonane zostaną piosenki z tekstami poetów działających w Małopolsce (w tym także poezji Karola Wojtyły) oraz utworów instrumentalnych. Włoski aktor teatralny i filmowy Renato Raimo odczyta fragmenty prozy nestora włoskiego dziennikarstwa, pisarza i watykanisty Franco Bucarellego, poświęcone Karolowi Wojtyle. W trakcie koncertu wyświetlane będą tłumaczenia utworów śpiewanych po polsku, grecku i angielsku. Pojawią się także artystyczne zdjęcia młodego fotografa Marcina Brzózki, wykonane w różnych zakątkach Małopolski.

Program koncertu „Dom na skale" wykonany został w sanktuarium na Skałce w Krakowie, w 28. rocznicę spotkania Jana Pawła II z młodzieżą krakowską, a utwór ekumeniczny „Panie Nasz”, ze słowami poety Michała Zabłockiego, Agnieszka Chrzanowska zaśpiewała pod oknem na Franciszkańskiej 3, podczas ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 2002. W Rzymie odbędzie się premiera międzynarodowej wersji tego koncertu z udziałem włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo, artysty, który miał przywilej występować przed papieżem Benedyktem XVI (w Katedrze w Turynie, podczas wystawienia relikwii Całunu). Przez wiele lat współpracował ze zdobywcą Oskara, kompozytorem Nicola Piovanim - autorem muzyki do filmu Roberto Benignego „Życie jest piękne”.

Honorowy Patronat nad koncertem objął ambasador RP przy Watykanie, Piotr Nowina-Konopka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-10-11 17:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzwyczajny koncert online pamięci św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

koncert

Organizator

W tym roku obchodzimy 100-tną rocznicę urodzin Jana Pawła II, który zajmuje szczególne miejsce w sercach ludzi na całym świecie. Aby oddać hołd Wielkiemu Polakowi organizowany jest nieodpłatny Nadzwyczajny Koncert Pamięci Jana Pawła II on-line.

W 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły ponad 30-tu znakomitych artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się by oddać hołd Wielkiemu Polakowi.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie: Młody chłopak chciał złożyć "Apostazję"

2025-09-19 07:22

[ TEMATY ]

rozważanie

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Łaska lubi inicjatywę. Wyobraź sobie: do kancelarii parafialnej wchodzi osiemnastolatek. Chce oficjalnie dokonać apostazji, zrywa z wiarą, nie chce „fikcji”. Wszystko wydaje się przesądzone… Ale odrobina rozmowy, prosta modlitwa i odważna inicjatywa kapłana sprawiają, że chłopak wychodzi nie z papierem apostazji, lecz po spowiedzi i Komunii Świętej.

To jedno wydarzenie odsłania sens Ewangelii o nieuczciwym zarządcy. Jezus nie chwali oszustwa, ale wskazuje na spryt i przedsiębiorczość – tę ludzką zaradność, którą warto przenieść do spraw ducha. Dlatego w tym odcinku mówię o:
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka czytelników Niedzieli

2025-09-22 11:27

Anna Głos

Ponad 50-osobowa grupa czytelników „Niedzieli” z diecezji toruńskiej uczestniczyła w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę.

W tym roku „Niedziela” obchodzi 45-lecie wznowienia ukazywania się po przerwie spowodowanej decyzją władz komunistycznych. Tegoroczne spotkanie było wstępem do obchodów 100. rocznicy powstania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, które obchodzić będziemy w 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję