Reklama

Sanktuaria

Maryja w kościele na wzgórzu

W zapisanych dziejach kościoła pw. św. Idziego w Tczycy w dekanacie żarnowieckim niesprecyzowano dokładnie, skąd i kiedy wziął się obraz Maryi z Dzieciątkiem. Parafia, dzisiaj nieduża i znacznie oddalona od stolicy diecezji, posiada w ołtarzu głównym kościoła zbudowanego na wzgórzu, pełen uroku wizerunek Matki Bożej w typie Santa Maggiore. Odpusty i patroni nie łączą się z kultem maryjnym. Jest on tradycyjny, jak w większości polskich parafii, jednak niemały, skoro co druga kobieta należy dzisiaj do róży różańcowej

Niedziela kielecka 23/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

TD

Obraz Matki Bożej Tczyckiej w ołtarzu głównym

Obraz Matki Bożej Tczyckiej w ołtarzu głównym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na obrazie z tczyckiego kościoła jest wyobrażona Maryja z Dzieciątkiem, którą Jarosław Tadeusz Leszczyński nazywa „Tczycką” (Sanktuaria Diecezji Kieleckiej, Kielce 2013). Wizerunek został namalowany na płótnie i przedstawia Maryję w pełnej postaci, trzymającą nagie Dzieciątko i dotykającą prawą ręką Jego stóp. Postać Maryi okrywa metalowa, ułożona w fałdy sukienka, pozłacana, zdobiona motywami roślinnymi oraz kilkoma sznurami korali. Głowy Maryi i Dzieciątka wieńczą korony zakończone krzyżykami oraz otaczają okrągłe nimby. Tło obrazu jest niebieskie. Nad wnęką z wizerunkiem znajduje się owalna czerwona tarcza z rokokowej muszli, z napisem „Matko, nie opuszczaj nas”.

Obraz z głównego ołtarza

Czas powstania obrazu umieszcza się w XVIII (najprawdopodobniej) stuleciu. Ks. Władysław Łydka w „Sanktuariach Diecezji Kieleckiej” nadaje wizerunkowi miano Matki Bożej Śnieżnej, ale regionalista z początku XX wieku ks. Jan Wiśniewski i „Katalog zabytków sztuki w Polsce” (powiat miechowski) zalicza go do wizerunków zwanych Matką Bożą Łaskawą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Być może obraz pojawił się w parafii wskutek wprowadzenia w niej Różańca i nadania odpustów z nim związanych, co miało miejsce w XVIII wieku, a konkretnie, gdy proboszczem w Tczycy był ks. Adam de Stanwite et Mokre Kreczyk w latach 1717-1751. Tak pisze o tym fakcie ks. Jan Wiśniewski: „Ks. Kreczyk Różaniec wprowadził, o odpusty się postarał, wiele rzeczy do kościoła sprawił, szkołę postawił, relikwie św. Idziego sprowadził. W 1725-7 r. ołtarz św. Janowi Nepomucenowi własnym kosztem postawił i inne dwa. W 1729 r. dn. 15 maja zaprowadził bractwo św. Jana osobnym przywilejem na to uzyskanym”. Musiał ów ks. Kreczyk być gorliwym gospodarzem parafii, choć łatwo mu chyba nie było. Kilka wersów wcześniej ks. Wiśniewski zanotował, że „objąwszy to beneficjum wiele wycierpiał od dziedzica wsi Tczycy, który wykarczowane pola gwałtem plebańskim poddanym odebrał, zabronił pastwisk i wiele innych przykrości i krzywd plebanowi wyrządził”.

Reklama

Sam wizerunek Maryi z Dzieciątkiem ks. Wiśniewski opisuje następująco: „W głównym ołtarzu, ozdobionym 6 kolumnami, znajduje się bardzo ładny obraz Matki Boskiej Łaskawej w całej postaci z Dzieciątkiem na lewej ręce. Na obrazie metalowa wyzłacana sukienka. Na zasuwie – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. W górze – św. Idzi, patron kościoła. Z boku figury św. Michała i Gabriela Archanioła”.

Kochają Różaniec

Cześć dla Różańca kwitnie zapewne od czasów ks. Kreczyka. Obecnie, jak informuje ks. proboszcz Marek Luty, jest ponad 10 róż różańcowych, w tym jedna męska, a parafia licząca 2440 osób to zaledwie 4 wioski i 2 przysiółki, czyli – jak podkreśla Proboszcz – co druga kobieta należy do różańca. Choć nie ma odpustów maryjnych, w Tczycy obchodzony jest odpust ku czci św. Jana Nepomucena (21 maja w 2015 r.) i św. Idziego (1 września), to nabożeństwa październikowe cieszą się bardzo dobrą frekwencją, podobnie roraty oraz majówki śpiewane przy kapliczkach. W środy wierni spotykają się na nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W czasach powojennych w parafii była Sodalicja Mariańska, przed wojną i po wojnie Akcja Katolicka, które zapewne krzewiły cześć dla Matki Bożej.

Jak informuje Andrzej Papaj – organista w Tczycy, współcześnie powstała pieśń ku czci Maryi w tczyckim wizerunku. Muzykę skomponował wieloletni organista katedralny śp. Jerzy Rosiński, a słowa napisał kielecki publicysta i poeta – Andrzej Piskulak. Okoliczności powstania pieśni wiążą się z peregrynacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kieleckiej (2007/2008).

„Tczycka Boska Madonno Duchowna/Prowadź nas do Jezusa Twojego/Matko Boża Duchowna nas zespól/naszym jesteś zawierzeniem Ty (…)”.

Kościół na wzgórzu

Za pierwszą wzmiankę o parafii (lub o miejscowości) należy uznać informację (za „Słownikiem geograficznym Królestwa Polskiego) z 1229 r., gdy wieś „Thisicie daje dziesięciny klasztorowi w Dłubni”. Ks. Wiśniewski wylicza: „W 1326 r. Werner i Jarosław byli plebanami ecclesiae de Dissitia w dekanacie prandocińskim. W dokumencie erekcyjnym z Chodowa z 1381 r. Zdezyca alias Poramba, w XV wieku Thsczycz”. Prawdopodobnie wtedy w Tczycy stał kościół drewniany, który uległ zniszczeniu, być może w pożarze. W 1420 r. Jan z Ruszkowa sprzedał część wsi Tczyca i Swojczan za 150 grzywien.

Reklama

Według relacji Jana Długosza, w poł. XV wieku w Tczycy stał kościół murowany. Wizyta bp. Mikołaja Oborskiego z 13 grudnia 1663 r. zaowocowała informacją o kościele w „połowie murowanym, w połowie drewnianym, pokonsekrowanym pw. św. Idziego (…). Do spowiedzi wielkanocnej było 456 dusz.”

Potem kościół tczycki był kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany, m.in. w latach: 1830, 1900, 1903 i 1925.

Pomagali kolatorzy, ofiarodawcy. I tak, gdy „w 1898 r. nawa drewniana bardzo już była zdezelowna, p. Wanda z hr. Górowskich Wielowieyska, właścicielka Swojczy, wdowa, majątek ten rozparcelowała i pragnąc powiększyć chwałę Bożą, ofiarowała na rozszerzenie kościoła 1500 r. (…) i w 1900 r. kościół dwakroć powiększono, zaś w 1903 r. roboty ukończono. Dnia 15 maja 1905 r. ks. dziekan Kwiatkowski kościół poświęcił” (ks. Jan Wiśniewski). W 1906 r. ks. Franciszek Kozerski, który zbudował plebanię, sprawił do kościoła stacje drogi krzyżowej i uzyskał odpusty.

W ubiegłym wieku kościół był dwukrotnie odnawiany: w 1929 r. oraz 1938 r. Ostatnie przedwojenne remonty i restauracje miały bardzo duży zakres. W 1940 r. kościół został konsekrowany przez bp. Franciszka Sonika. Świątynia posiada bardzo ładną polichromię, która ma już blisko 100 lat.

Boże Miłosierdzie

W ostatnim czasie w kościele powstała kaplica Miłosierdzia Bożego, ufundowana przez parafian, gdzie w do niedawna niedostępnym pomieszczeniu odbiera kult wizerunek Jezusa Miłosiernego w otoczeniu świętych i błogosławionych, m.in. św. Jana Pawła II, św. Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Znajduje się tutaj także wizerunek sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego – czyli pełna lekcja historii i wiary ostatnich pokoleń. – Myślę, że ludzie pokochali to miejsce, chętnie tutaj się modlą – opowiada ks. Marek Luty. I chwali swoich parafian za ich gotowość do pomocy i zrozumienie potrzeb kościoła parafialnego. Siłami parafii wykonano ostatnio wiele prac: zainstalowano elektryczny napęd i sterowanie dzwonów, odnowiono i odświeżono wewnętrzną polichromię, założono elektryczne ogrzewanie, wymieniono nagłośnienie.

W kieleckim Seminarium do kapłaństwa przygotowuje się jeden kleryk, jest także dwóch kandydatów maturzystów. – Nasza Matka Boża i patroni czuwają nad parafią Tczyca – uważa Ksiądz Proboszcz.

2015-06-03 10:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat sanktuarium rodzin w Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 23/2021, str. III

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jaroszów

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Jan Wieczorek przedstawia historię sanktuarium

Ks. Jan Wieczorek przedstawia historię sanktuarium

26 maja minęło 25 lat od ogłoszenia jaroszowieckiego kościoła Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych diecezjalnym sanktuarium rodzin.

Dziękczynną Eucharystię w parafii w Jaroszowcu sprawował 23 maja bp Grzegorz Kaszak. – 25 lat temu mój poprzednik bp Adam Śmigielski podjął decyzję, by kościół w Jaroszowcu podnieść do rangi diecezjalnego sanktuarium rodzin. Było to podyktowane ciągle rozwijanym kultem maryjnym i coraz liczniejszymi pielgrzymkami rodzin z różnych zakątków naszej diecezji. Tak jest do dziś. Wiem jak dużym powodzeniem cieszą się comiesięczne czuwania maryjne, które gromadzą i wiernych i liczne grono kapłanów. To była bardzo dobra decyzja. Zdaję sobie sprawę, jak ważna jest rola rodziny we współczesnym świecie. I wiemy jak jest atakowana. Dlatego potrzebujemy takich miejsc modlitwy, zastanowienia i refleksji, by wypraszać dla naszych rodzin potrzebne łaski – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Wskazał także, że każde społeczeństwo opiera się na dwóch flarach: jest to życie ludzkie i rodzina. – Jedno i drugie jest ze sobą nierozerwalnie związane. Jedno wynika z drugiego, i żadnego nie da się zastąpić. Dlatego zły duch atakuje jak może życie ludzie. Najczęściej czyni to, gdy ono jest bezbronne, już w łonie matki. Albo gdy jest słabe i schorowane na końcu drogi. Aborcja i eutanazja to dwa podstawowe grzechy, na które w żaden sposób nie możemy się zgodzić. Mało tego, powinniśmy się stanowczo takim praktykom sprzeciwiać – nauczał Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję