Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Grocholewski gościem UKSW

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy powstawał nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, papież Jan Paweł II zaprosił do siebie kanonistów, by z nimi na ten temat porozmawiać. A ponieważ się na tym nie znał, gdyż nie był prawnikiem, prosił o wyjaśnienie wielu kwestii i chętnie słuchał opinii innych. A na koniec stwierdził: „Właściwie ja tego kodeksu nie napisałem. To jest owoc pracy całego Kościoła. Muszę to napisać w dekrecie!” – wspomina kard. Zenon Grocholewski w wywiadzie-rzece. Takich ciekawostek jest wiele.

Właśnie na promocję tej książki Gość z Watykanu przybył do Warszawy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Gratuluję wszystkiego, co Ksiądz Kardynał uczynił dla edukacji katolickiej w Polsce i na świecie. Ten wkład jest naprawdę ogromny – mówił rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński. Przypomniał też, że kard. Grocholewski ma doktoraty honoris causa 22 uczelni, w tym UKSW. W watykańskich dykasteriach pracował przez 33 lata, za pontyfikatu kilku papieży – od Pawła VI do Franciszka. To m.in. pracę z nimi Kardynał wspomina na łamach swojej najnowszej książki – wywiadu-rzeki, który przeprowadził z nim ks. prof. Sylwester Jaśkiewicz. Jest to zapis życia i działalności kard. Grocholewskiego. Na szczególną uwagę jednak zasługują rozdziały poświęcone pracy w Watykanie u boku kolejnych papieży. A także – swoiste podsumowanie długiego i pracowitego życia, o którym kardynał mówi: „Nie uważam, bym mógł czuć się zwolniony z rachunku sumienia... Do końca życia mam być twórczy jako kapłan, także wtedy, gdy pozostanie mi to czynić tylko modlitwą i łączeniem własnego cierpienia z cierpieniem Chrystusa”. To naprawdę pasjonująca, głęboka lektura.

Ks. Sylwester Jaśkiewicz. „Ukazywać światu Chrystusa”. Wywiad z kardynałem Zenonem Grocholewskim. Pallotinum-Poznań 2015

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał, który pozostał pokornym zakonnikiem

Niedziela Ogólnopolska 33/2013, str. 15

[ TEMATY ]

książka

promocja

Biały Kruk/Michał Klag

W wypełnionej po brzegi auli bł. Jana Pawła II przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 2 sierpnia br. odbyła się uroczysta promocja nowego albumu wydawnictwa Biały Kruk pt. „Kardynał polskich serc”. Publikacja poświęcona śp. kard. Stanisławowi Nagyemu przygotowana została przez Jolantę Sosnowską zaledwie 7 tygodni po śmierci Księdza Kardynała. Jak zaznaczyła autorka, wydawcom zależało na tym, by uchwycić emocje i wrażenia, które wciąż jeszcze żywo budzą się na wspomnienie Zmarłego.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski o decyzji władz Zakopanego: „To obrona Konstytucji i zdrowego rozsądku”

2026-05-26 08:18

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Niedziela Łódzka

W najnowszym wywiadzie dla portalu niedziela.pl abp Marek Jędraszewski odniósł się do głośnej decyzji władz Zakopanego dotyczącej odmowy transkrypcji zagranicznych aktów małżeńskich osób tej samej płci.

Metropolita krakowski jednoznacznie poparł to stanowisko, nazywając je wyrazem wierności prawu Bożemu, naturalnemu oraz polskiej Konstytucji, która jasno definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do Polaków: chrońcie w Ojczyźnie życie każdego człowieka

2026-05-27 11:04

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

„Z pomocą Maryi chrońcie w Waszej Ojczyźnie życie każdego człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci”, powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji generalnej, zwracając się do Polaków. Ojciec Święty nawiązał również do obchodzonego wczoraj w Polsce Dnia Matki i podziękował wszystkim kobietom, które „z wielkodusznością przekazały dar życia”.

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wczoraj obchodziliście Dzień Matki. Dziękuję wszystkim mamom, które z wielkodusznością przekazały dar życia i troszczą się o swoje dzieci, ucząc je miłości do Boga i bliźniego. Niech Święta Boża Rodzicielka wyprasza im łaskę trwałej więzi z Jezusem. Z Jej pomocą chrońcie w Waszej Ojczyźnie życie każdego człowieka – od poczęcia do naturalnej śmierci. Wszystkich was błogosławię!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję