Reklama

Kultura

Udowadniają mistrzowską klasę

Tegoroczna wiosna przyniosła Chórowi Mariańskiemu, działającemu przy parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie, kolejne sukcesy. To efekt pracy i konsekwencji w działaniu całego zespołu oraz ich dyrygenta – dr. Jana Rybarskiego, który od lat jest cenionym organistą nie tylko w swej parafii

Niedziela małopolska 27/2015, str. 6, 8

[ TEMATY ]

chór

Józef Wieczorek

Chór reprezentuje wysoki poziom i wciąż pnie się w górę

Chór reprezentuje
wysoki poziom i wciąż
pnie się w górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sukcesy zasłużonego dla naszego miasta zespołu cieszą tym bardziej, że w bieżącym roku Chór Mariański (jego historię można poznać, wchodząc na stronę: www.chormarianski.krakow.pl) świętuje 65 lat istnienia, po reaktywacji, która nastąpiła w 1950 r. Od tamtego czasu chór wystąpił w trudnej do zliczenia liczbie koncertów. Zdobył też wiele nagród i wyróżnień, uczestnicząc w festiwalach i przeglądach. Nade wszystko jednak dostarczał, i nadal to czyni, wielu pozytywnych wrażeń i przeżyć tym, którzy słuchali utworów muzycznych wykonywanych przez zespół.

Sukcesy

– Wiem, że na niedzielną Mszę św. o 9.30 do naszego kościoła przyjeżdżają ludzie nie tylko z innych części Krakowa, ale również spoza naszego miasta, a wszystko po to, aby uczestniczyć w Eucharystii, w czasie której śpiewa Chór Mariański – mówi z dumą ks. Jacek Kuziel CM, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewątpliwym sukcesem jest uznanie i docenienie pracy i zaangażowania Jana Rybarskiego, który znalazł się w gronie 35 osób i instytucji odznaczonych Orderem św. Stanisława Biskupa i Męczennika (medal został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta w 1765 r. Do idei przyznawania odznaczenia ludziom i instytucjom zasłużonym dla Kościoła i ojczyzny powrócono we współczesnej Polsce – w tym roku wręczono ordery po raz drugi).

Reklama

Ks. Jacek Kuziel przyznaje, że to on wysłał do Kapituły Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika zgłoszenie z propozycją przyznania tego wyróżnienia Janowi Rybarskiemu. – Wpływ na zgłoszenie miał dorobek p. Jana Rybarskiego, który pracuje u nas w parafii już od ponad 55 lat – mówi ks. Jacek Kuziel. Przypomina, że to nie pierwsze wyróżnienie organisty; wśród wielu odznaczeń znajduje się m.in. Order św. Grzegorza Wielkiego, przyznany przez Ojca Świętego Benedykta XVI za zasługi dla Kościoła. I wyznaje: – Bardzo się cieszę, że po rozpatrzeniu kandydatury naszego organisty ten order został mu przyznany.

Uznanie i radość

Wzruszenia nie kryje również sam odznaczony. Jan Rybarski wspomina, że uroczystość odbyła się w niedzielę 11 maja w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża, a po zakończeniu koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski CM, nastąpiło wręczenie orderów. – Byłem onieśmielony tym wszystkim – wyznaje Jan Rybarski i dodaje, że szczególnie miłe było dla niego osobiste spotkanie z abp. Tadeuszem Gocłowskim. – Metropolita-senior archidiecezji gdańskiej, którego poznałem przed wieloma laty i kilkakrotnie spotykałem, powiedział, że jest mu miło wręczyć mi ten order, który stanowi symbol troski o wartości chrześcijańskie, duchowe oraz patriotyczne – mówi Jan Rybarski. Podkreśla, że to wyróżnienie motywuje go, aby w swej działalności pamiętał o innych, o wspieraniu ich w życiu materialnym i duchowym. Dodaje: – Gdy otrzymywałem order, to sobie pomyślałem o moim chórze. Jestem przekonany, że to jest odznaczenie dla całego naszego zespołu.

Reklama

Gdy informacja o odznaczeniu Mistrza Jana dotarła do Chóru Mariańskiego, jego członkowie nie kryli radości. Prezes chóru Magdalena Nizińska przyznaje: – Dla nas to było duże przeżycie, a dla naszego dyrygenta na pewno wielkie i zasłużone wyróżnienie. Cieszymy się, że jego zaangażowanie w życie parafii, jego oddanie pracy organisty oraz dyrygenta zostało dostrzeżone i docenione. Marta Stachura, która śpiewa w chórze od 1965 r., dodaje: – Byliśmy bardzo poruszeni. Myślę, że również w ten sposób została doceniona praca naszego dyrygenta, jego bycie wśród ludzi – tych młodych i starszych, jego przykład, jak być Polakiem, jak być chrześcijaninem, jak być uczciwym człowiekiem. P. Marta podkreśla, że ich dyrygent gromadzi wokół siebie ludzi, którzy potrafią, na przekór modom, oddawać się pasji śpiewania w stanowiącym wspólnotę zespole, jakim jest chór parafialny.

Zwycięstwo

Kolejnym, dużym sukcesem, który warto tu przywołać, jest zdobycie przez Chór Mariański I miejsca w kategorii repertuar sakralny w VI Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantans”. – Pracy było sporo, bo właściwie te wszystkie utwory, które przygotowujemy na konkurs, to ćwiczymy dużo wcześniej – mówi Marta Stachura, gdy pytam, jak się do tego Festiwalu zespół przygotowywał. Podkreśla, że dyrygent z wyprzedzeniem planuje repertuar i motywuje wszystkich do solidnej pracy. Ten fakt potwierdza Magdalena Nizińska: – Powoli wgryzamy się w zaplanowany repertuar i ćwiczymy. P. Magda dodaje, że miała przyjemność i zaszczyt odbierać dyplom podczas finałowej gali, w czasie której ich zespół wykonał „Regina coeli” Romualda Twardowskiego. Przyznaje: – Gdy w czasie gali słuchaliśmy nagrodzonych zespołów z innych krajów, tym bardziej doceniliśmy nasz sukces, bo uświadomiliśmy sobie, że poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki. Marta Stachura wspomina: – My właściwie od jesieni zeszłego roku już do tego Festiwalu się przygotowywaliśmy. Po drodze były koncerty, był też XVI Małopolski Konkurs Chórów 2015 Złota Struna, w którym zajęliśmy I miejsce. Podkreśla, że w Festiwalu już wcześniej zespół uczestniczył i zdobywał wyróżnienia oraz premiowane miejsca.

Profesjonalizm

– W „Cracovia Cantans” bierzemy udział od lat – potwierdza Jan Rybarski, nie kryjąc satysfakcji ze zwycięstwa. Przyznaje, że w ostatnim czasie chór rzadziej uczestniczy w przeglądach i konkursach. – To są takie sprawdziany, które od czasu do czasu zespół musi przechodzić, a ten festiwal był dla nas ważny chociażby z tego powodu, że w tym roku obchodzimy jubileusz – 65 lat wspólnego śpiewania na chwałę Bogu i ku radości ludziom – mówi Jan Rybarski.

Z wyśpiewanego zwycięstwa parafialnego chóru, który swymi sukcesami udowadnia mistrzowską klasę, cieszy się również ks. Jacek Kuziel: – Z jednej strony jestem zaskoczony tym I miejscem w międzynarodowym festiwalu, ale z drugiej – nie jestem. Ks. Proboszcz zauważa, że Chór Mariański, zaliczany do zespołów amatorskich, reprezentuje wysoki poziom profesjonalizmu. Podkreśla: – Oczywiście, jestem bardzo szczęśliwy, że nasz chór trzyma cały czas poziom, a nawet powiedziałbym, że wciąż pnie się w górę!

2015-07-02 12:14

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By nutom dawać życie

Niedziela sosnowiecka 25/2019, str. 5

[ TEMATY ]

chór

Piotr Dudała

Dyrygent Ryszard Młyńczak – szef sosnowieckiej Lutni

Dyrygent Ryszard Młyńczak – szef sosnowieckiej Lutni

Słowa św. Augustyna: „Kto śpiewa, dwa razy się modli” nabierają szczególnego znaczenia w roku jubileuszu Chóru Lutnia. Chór nieodłącznie związany jest z sosnowiecką bazyliką katedralną, w której zadomowił się na stałe 115 lat temu. Cały rok 2019 przeżywany jest w kontekście tego pięknego jubileuszu. Główny jubileuszowy koncert przewidziany jest w październiku, jednak każdy wyśpiewany tegoroczny koncert jest świętowaniem tej niezwykłej rocznicy
Z dyrygentem Chóru Ryszardem Młyńczakiem rozmawia Agnieszka Raczyńska

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – Lutnia, którą prowadzi Pan z batutą w ręku, to jeden z najstarszych chórów Zagłębia. Z racji jubileuszu przenieśmy się w przeszłość, by poznać jego początki…
CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

2025-04-10 09:58

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do CZUWANIA. Chodzi bowiem o to, aby nikt z nas nie przegapił swojej „pory”, swojego „czasu”, lecz aby wiedział, kiedy coś szczególnego „dzieje się dla niego albo ze względu na niego”.

E. Gdy nadeszła pora, Jezus zajął miejsce u stołu i apostołowie z Nim. Wtedy rzekł do nich: + Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał. Albowiem powiadam wam: Nie będę już jej spożywać, aż się spełni w królestwie Bożym.
CZYTAJ DALEJ

W Wężyskach odbył się zjazd hodowców gołębi pocztowych

2025-04-13 16:25

[ TEMATY ]

Hodowcy gołębi pocztowych

Okręg Zielona Góra

Nowy sezon

Karolina Krasowska

Zjazd hodowców gołębi pocztowych z całej diecezji odbył się 13 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wężyskach

Zjazd hodowców gołębi pocztowych z całej diecezji odbył się 13 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wężyskach

Hodowcy gołębi pocztowych z całej diecezji Mszą św. w kościele w Wężyskach zainaugurowali nowy sezon lotowy. Mszę św. w ich intencji sprawował ich kapelan ks. Henryk Laszczowski.

Zjazd hodowców gołębi pocztowych z całej diecezji odbył się 13 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wężyskach. Za każdym razem wydarzenie jest okazją do wspólnej modlitwy, jak i spotkania, rozmowy i wymiany doświadczeń. – To już kolejny rok jak uczestniczymy w rozpoczęciu nowego sezonu w Wężyskach. Poprzednio spotykaliśmy się w Gaworzycach koło Głogowa. Dzięki księdzu Henrykowi jest to dalej kontynuowane. Już samo to, że możemy się spotkać jako hodowcy, przy kawie i cieście wymienić poglądy, jest dla nas bardzo ważne. Przede wszystkim jednak jest to wspólna modlitwa, rozpoczynająca sezon – mówi Zbigniew Moskalik, prezes Okręgu Zielona Góra. – 27 kwietnia rozpoczynamy sezon lotowy. Jest to 14 lotów, gdzie rozpoczynamy od 150 kilometrów, a kończymy na 800. Gołąb ma założony czip na nodze, który zostaje włożony przez komisję do danego lotu, wszystko jest protokołowane. Gołąb przylatuje do właściciela, siada na antenę, odbija się do zegara, wtenczas później obliczane są wyniki. Najszybszy gołąb wygrywa – wyjaśnia Moskalik. Jak mówi do związku zapisał się jeszcze za zgodą rodziców, mając 12 lat. Prezesem Okręgu Zielona Góra jest już 35 lat. To jego wielka pasja, sam hoduje 100 gołębi. - W okręgu Zielona Góra jest 1300 hodowców gołębi pocztowych. Wśród nich są również kobiety. Okręg skupia 12 oddziałów. Są to m.in. Zielona Góra, Żary, Żagań, Krosno Odrzańskie i Świebodzin. W Polsce jest nas ok. 40 tys. – dodaje Zbigniew Moskalik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję