Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Królowej Szkaplerza śpiewajmy…

Trwający miesiąc lipiec, a zwłaszcza jego szesnasty dzień, przypomina mi moje pierwsze kroki w seminarium duchownym. Tuż po rozpoczęciu roku akademickiego, w kościele Ojców Karmelitów pw. św. Józefa w Lublinie przyjąłem szkaplerz karmelitański. Moje refleksje związane z pobożnością karmelitańską sięgają głębiej, bo do nocy z 15 na 16 lipca 1251 r., kiedy to w Aylesford w hrabstwie Kent w Anglii św. Szymon Stock, przełożony generalny zakonu karmelitów, otrzymał w prywatnym objawieniu od Matki Bożej obietnicę uniknięcia ognia piekielnego dla noszących karmelitański habit. 3 marca 1322 r. Jan XXII wydał Bullę Sobotnią z przywilejem sobotnim, wg którego noszący szkaplerz karmelitański za życia, odmawiający codziennie nakazane modlitwy, zachowujący dodatkowy post ścisły we wszystkie środy i soboty oraz czystość wg swojego stanu, uwolnieni będą od płomieni czyśćcowych w sobotę po śmierci.

Reklama

Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwany szkaplerzem brązowym, wyraża pragnienie naśladowania Maryi, Jej stylu życia i cnót, szczególnie cnoty czystości. Każdy, kto przyjmuje szkaplerz, nie tylko powierza się opiece Maryi, ale również wyraża pragnienie naśladowania Jej życia. Zewnętrzne upodobnienie się do Maryi przez Jej szatę domaga się także realnego podobieństwa. Podstawę do naśladowania Maryi stanowi Jej głębokie zjednoczenie z Jezusem i wielka rola w dziele zbawienia. Szkaplerz karmelitański jest najbardziej rozpowszechniony i znany wśród szkaplerzy katolickich. Nosili go m.in. św. Jan Maria Vianney, św. Wincenty Pallotti, św. Jan Bosko czy św. Jan Paweł II.

Pamiętając, że „przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga”, podążajmy drogą zawierzenia Maryi. Ubrani w Jej szkaplerz, idźmy przed siebie z radością i nadzieją, a gdy w naszym życiu pojawią się troski i niepokoje, Królowej Szkaplerza śpiewajmy: „O Maryjo, Tyś nas osłaniała, weź i teraz pod płaszcz swój”... Maryja nigdy nie opuści nas i nie zostawi bez pomocy, bo stała się naszą matką już pod krzyżem. Przyjęcie szkaplerza wyraża świadome „wzięcie Maryi do siebie”, przyjęcie Jej macierzyńskiej miłości i otwarcie się na wszelkie łaski, jakie nam Bóg przez Jej pośrednictwo pragnie udzielać.

Noszony przez nas szkaplerz wymaga od nas prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego, zgodnego z nauczaniem Ewangelii; praktykowania sakramentów świętych, wyrażania na zewnątrz naszego nabożeństwa do Matki Bożej poprzez pokutę, modlitwę i miłość okazywaną bliźnim.

2015-07-16 10:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod płaszczem dobrej Matki

Umiłowany synu! Przyjmij szkaplerz twojego zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego” – słowa te stanowią odpowiedź Matki Bożej na gorliwą modlitwę Szymona Stocka, generała Zakonu Karmelitów, który bał się o przyszłość zakonu. Szkaplerz, stanowiący element stroju zakonników (dwa kawałki materiału zakładane przez głowę), towarzyszy dziś tysiącom ludzi na całym świecie. Jest płaszczem dobrej Matki, która każdego chce otoczyć swoją opieką.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję