Reklama

Niedziela Podlaska

Szkoła inna niż wszystkie

Przy okazji zakończenia i początku roku szkolnego w mediach wiele mówi się na temat kondycji polskiej szkoły i – co tu kryć – w większości wnioski te nie napawają optymizmem. Stąd choć wakacje w pełni, wielu rodziców, dla których dobro ich dzieci jest nadrzędne, łamie sobie głowę nad przyszłością szkolną swych pociech. To ci, którzy od szkoły oczekiwaliby czegoś więcej niż tylko samej nauki. Taką możliwość daje im Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach

Niedziela podlaska 31/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Michał Kołodziejek

Najlepsi uczniowie z poszczególnych klas zostali nagrodzeni

Najlepsi uczniowie
z poszczególnych klas
zostali nagrodzeni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówka rozpoczęła swą działalność w roku szkolnym 2013/2014, zastępując zlikwidowaną w tym miejscu publiczną szkołę. Pieczę nad nią objęło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które od 1990 r. skupia szkoły katolickie na wszystkich poziomach nauczania: przedszkola, zerówki, podstawówki, gimnazja i licea. Obecnie, bezpłatnie, do szkoły w Ogrodnikach uczęszcza 64 uczniów. Do zerówki chodzi 8 uczniów, do klasy I – 8, do klasy II – 2, III ­ 4, IV – 4, V – 9, VI –5. Osobną grupę stanowią przedszkolaki w liczbie 24 (2-, 3- i 4-latkowie).

Indywidualne podejście

– Nasza szkoła stawia na indywidualne podejście do każdego ucznia – podkreśla dyrektor szkoły w Ogrodnikach Monika Słowik. – Małe klasy sprzyjają koncentracji i ułatwiają kontakt z nauczycielem, stąd nasi pedagodzy doskonale znają każdego z uczniów, wiedzą, jak im pomóc, gdy pomoc jest potrzebna, motywują do rozwijania zainteresowań i pasji. Dzięki temu odnoszą oni wiele sukcesów, jak choćby podczas sprawdzianu szóstoklasistów. Tegoroczne wyniki były powyżej średniej gminy – chwali swych podopiecznych Pani Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja

Ale to oczywiście nie wszystko. Jako placówka katolicka, szkoła stawia na wartości i wychowanie w duchu hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Kadra nauczycielska obok zdobywania wiedzy podkreśla rolę formacji w duchu chrześcijańskim. Uczniowie i nauczyciele wspólnie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, jak również w okolicznościowych Mszach św., jak choćby z okazji zakończenia roku szkolnego. Tegorocznej Eucharystii z tej okazji w kościele parafialnym w Ogrodnikach przewodniczył zaproszony przez tutejszego proboszcza ks. Leszka Tymoszuka ks. Mariusz Boguszewski. Obecni byli też na niej przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które to w 2013 r. uchroniło szkołę przed zamknięciem – dyrektor tego stowarzyszenia Maria Chodkiewicz i jego wiceprezes Zbigniew Zastawny. O szkole świadczy i to, że absolwenci – szóstoklasiści otrzymali w nagrodę egzemplarze Pisma Świętego z błogosławieństwem na dalszą drogę edukacji!

Reklama

Małą tradycją są tu też wspólnotowe spotkania wigilijne, w których uczestniczą wszystkie pokolenia – dzieci, rodzice, no i dziadkowie, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Roraty, uroczyste akademie z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz udział w ogólnopolskiej pielgrzymce szkół SPSK na Jasną Górę.

– Proszę napisać, że naszą placówkę mimo zaledwie 2 lat działalności odwiedzili bp Tadeusz Pikus i biskup senior Antoni Dydycz – prosi mnie dyrektor Słowik, co świadczy o dobrej współpracy z Kościołem drohiczyńskim.

Każda klasa ma też swojego świętego patrona, którego życie i działalność poznaje.

W patriotycznym duchu

W trosce o postawę szacunku i umiłowania ojczyzny w szkole z okazji rocznic narodowych organizowane są okolicznościowe spotkania. Tak jest np. 3 maja i 11 listopada – wtedy to dla uczniów organizowane są tzw. ogniska patriotyczne, podczas których śpiewane są pieśni bogoojczyźniane.

Nie zapomniano tu i o rodzicach. Specjalnie dla nich podczas zebrań z wychowawcami klasy organizowane są pogadanki nt. palących problemów społecznych, jak choćby ostatnio sprawa prof. Chazana, w związku z wiarą, czy podejmowane są inicjatywy w obronie życia. Bo w Ogrodnikach wiedzą, że sukcesy w wychowaniu młodego pokolenia można osiągnąć tylko wówczas, gdy będzie dobra współpraca na obu płaszczyznach – rodzinnej i szkolnej.

Rekrutacja

Mimo wakacji Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach prowadzi rekrutację. Zapewnia: rozwój uzdolnień, atmosferę wzajemnego zaufania, integralny rozwój każdego z uczniów, wysoką jakość nauczania w nowo wyremontowanym budynku, pracę z wysoko wykwalifikowaną kadrą, ukazywanie wartości i zasad moralnych, współpracę z rodzicami w ich misji wychowawczej oraz... bezpłatny dowóz do szkoły. Informacje pod numerami telefonów: (25) 675-52-04 lub 785-679-000. Więcej o szkole, jak na nowoczesną placówkę przystało, na Facebooku.

2015-07-30 12:36

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski apeluje o przywrócenie właściwej rangi szkolnej historii

[ TEMATY ]

historia

szkoła

biskup

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski; od lewej bp Adam Lepa, od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza

O przywrócenie właściwej rangi nauczania historii w szkołach upomniał się dziś abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki przewodniczył mszy świętej w bazylice archikatedralnej w Łodzipodczas obchodów Święta Niepodległości. Abp Jędraszewski przypomniał w homilii trwającą wiele pokoleń walkę o niepodległość Polski. "Z punktu widzenia socjologicznego, sześć kolejnych pokoleń Polaków, którzy mieli niestety prawo i obowiązek powtarzać za Mickiewiczem: urodzony w niewoli, okuty w powiciu" - przypominał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Kwietne dywany na Kozanowie

2024-05-30 15:16

Marzena Cyfert

Kwietny dywan przygotowany na procesję Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi na Kozanowie

Kwietny dywan przygotowany na procesję Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi na Kozanowie

Już po raz piąty w parafii św. Jadwigi wierni wraz ze swoimi duszpasterzami przygotowali kwietne dywany na uroczystość Bożego Ciała.

Powstało pięć wielobarwnych dywanów z różnymi motywami; znalazło się na nich również logo Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Wykorzystano do tego płatki kwiatów, zielone gałązki, ale również korę. W pracę zaangażowało się ok. 50 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję