Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śluby wieczyste

Siostry Opatrzności Bożej z Ukrainy

W Domu Generalnym w Grodzisku Mazowieckim 31 lipca br. śluby wieczyste złożyły pochodzące z Ukrainy 3 siostry ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, które powstało w XIX wieku we Lwowie. Po wojnie zgromadzenie musiało opuścić liczne placówki na Kresach. Na Ukrainę siostry powróciły w 1993 r. Pracują w dwóch domach: w Równem i Sławucie (na Podolu). Obrzędy składania ślubów celebrował bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. W uroczystościach brały udział 2 siostry Japonki.

W 2 domach na Ukrainie pracuje 5 sióstr Opatrzności Bożej. Siostry, które złożyły śluby wieczyste, będą tymczasowo pracować w Polsce, choć marzą o powrocie na Ukrainę. Zakonnice pragną powrócić do swojego macierzystego Lwowa, dokąd zostały zaproszone przez proboszcza nowej parafii pw. św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Grzegorz Draus, Lwów

Festiwal Młodych

Młodzi ludzie będą pokazywać swoje talenty na ŚDM 2016

Festiwal Młodych to wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe, które będą towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Oficjalny formularz zgłoszeniowy do festiwalu będzie dostępny na przełomie 2015 i 2016 r., ale już teraz można zgłaszać organizatorom swoje propozycje.

– Festiwal Młodych to wyjątkowy czas, kiedy młodzi ludzie mogą pokazać swoje talenty – wszystko to, czym się zajmują i co jest ich pasją. To ma być dar od młodych dla młodych, od pielgrzymów dla pielgrzymów – powiedziała Małgorzata Skorupa z departamentu Festiwalu Młodych Komitetu

Organizacyjnego ŚDM 2016. Festiwal Młodych będzie trwał w dniach 26-29 lipca 2016 r.

Pod adresem e-mailowym: kultura@krakow2016.com można wysyłać własne pomysły projektów do zaprezentowania w ramach Festiwalu Młodych.

(KAI)

Zapowiedź

Zapiski „Pro memoria” prymasa Wyszyńskiego

Przez cały okres swojej blisko 33-letniej posługi prymasowskiej kard. Stefan Wyszyński prowadził osobiste zapiski. Pierwszy zapis pochodzi z roku 1948, ostatni – z maja 1981 r. „Wielotomowe wydanie zapisków Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego «Pro memoria» gwarantuje zawarta 27 lipca 2015 r. w Warszawie umowa wielu instytucji” – piszą w oświadczeniu Andrzej Arseniuk – rzecznik prasowy IPN i ks. Przemysław Śliwiński – rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Zapiski mają się ukazać w nakładzie nie mniejszym niż 2,5 tys. i nie większym niż 5 tys. egzemplarzy. Umowa zakłada również publikację poszczególnych tomów wydawnictwa w Internecie, ale nie wcześniej niż 2 lata od wydania poszczególnych tomów w wersji papierowej. Do realizacji przedsięwzięcia powołano radę programową i zespół redakcyjny.

Reklama

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Krzyż jest wielką szkołą miłości i formacji ludzkiej osobowości, katedrą wychowania społecznego.

Krótko

• Prezydent Andrzej Duda ogłosił skład swojej kancelarii. Szefową Kancelarii Prezydenckiej została Małgorzata Sadurska. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego będzie kierował Paweł Soloch, szefem gabinetu Prezydenta został Adam Kwiatkowski, sekretarzami stanu są Maciej Łopiński, który jest szefem zespołu doradców, oraz Krzysztof Szczerski, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne. Wojciech Kolarski ma odpowiadać za sprawy kultury, dialogu, inicjatywy społeczne. Anna Surówka-Pasek będzie się zajmowała sprawami prawnymi. Grażyna Ignaczak-Bandych została powołana na nowe stanowisko – dyrektora generalnego ds. administracyjnych Kancelarii.

• Duże nadzieje z nowym prezydentem wiąże ponad połowa Polaków. Nawet wyborcy lewicy i PSL uważają, że Andrzej Duda będzie dobrze sprawował urząd – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

• Kapelanem prezydenta Andrzeja Dudy zostanie ks. Zbigniew Kras, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. Ks. Kras pochodzi ze Zgłobic k. Tarnowa.

• Warszawski sąd zakazał tygodnikowi „Do Rzeczy” publikacji dotyczących podsłuchanej rozmowy Aleksandra Kwaśniewskiego z Ryszardem Kaliszem. Redakcję zobowiązano również do usunięcia ze strony internetowej opublikowanych fragmentów rozmów.

Reklama

• Organizacje społeczne z Krakowa i Warszawy walczą o przeprowadzenie referendów w sprawie odwołania prezydentów obydwu miast. W Krakowie chcą, aby referendum odbyło się razem z wyborami parlamentarnymi.

• Fala upałów nawiedziła Polskę na początku sierpnia. Przez kilka dni temperatury przekraczające 30°C utrudniały Polakom życie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-08-12 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję