Reklama

Niedziela Legnicka

Katedra legnicka – serce i centralny punkt życia religijnego

W niedzielę 20 września obchodzimy 674. rocznicę poświęcenia legnickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w 1992 r. podniósł do godności katedry papież Jan Paweł II, gdy powołał do życia diecezję legnicką. Od tego czasu świątynia stała się matką kościołów i zajęła wyjątkowe miejsce wśród wszystkich świątyń Kościoła legnickiego. Dziś stanowi serce i centralny punkt życia religijnego diecezji. To właśnie w tej świątyni od wielu już lat odbywają się najważniejsze uroczystości w życiu Kościoła diecezjalnego i naszego miasta. To w murach katedry przyjmują święcenia przyszli diakoni i kapłani. To tutaj w Wielki Czwartek czy w Dniu Życia Konsekrowanego ze swoim biskupem spotykają się osoby duchowne, aby wspólnie odnowić śluby. To także tutaj odbywają się różnego rodzaju uroczystości, jubileusze, a także koncerty o charakterze lokalnym i międzynarodowym.

Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Piotra Apostoła, jako pierwszym z trzech kościołów legnickich, pochodzi z 1192 r. Początkowo kościół był małą drewnianą świątynią w rynku miasta. W obecnej postaci kościół został wzniesiony w latach 1328-78. Budowę rozpoczął majster Wilkand, a zakończył mistrz Klaus Parlier. Gruntowa przebudowa świątyni została przeprowadzona w latach 1892-94, a kolejne prace remontowe przeprowadzono w latach 1961-62. Obecnie w świątyni przeprowadzane są remonty, a wśród nich ten, który właśnie się zakończył – odnowienie polichromii i przebudowa prezbiterium.

Jak podają księgi historyczne kościół pw. Świętych Piotra i Pawła został konsekrowany 20 września 1341 r. przez bp. Nankera. Katedra legnicka pełna jest cennych zabytków i bezcennych dzieł sztuki. Najstarszym z nich jest XIII-wieczna chrzcielnica, a ponadto monumentalny, barokowy ołtarz główny pochodzący z 1769 r. czy ambona z 1588 r.

Warto wspomnieć, że katedrę w 1997 r. odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Legnicy.

– Już dziś zapraszamy wszystkich diecezjan do legnickiej katedry – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz świątyni. – Podczas Mszy św. o godz. 18.30 uroczyście wraz z księżmi biskupami będziemy wspólnie modlić się z okazji 674. rocznicy poświęcenia katedry oraz w intencji tych wszystkich, którzy włączyli się w remont naszej świątyni. Chcemy wspólnie podziękować Panu Bogu za ukończony kolejny etap remontu. W uroczystości wezmą udział także władze naszego miasta z prezydentem miasta na czele, Kapituła Katedralna oraz proboszczowie z miasta Legnicy.

Reklama

– Podczas uroczystości będzie można pomodlić się przed obliczem Matki Bożej Krzeszowskiej w kopii krzeszowskiego obrazu, który już w sobotę 19 września przybył do legnickiej katedry i pozostanie tu do poniedziałku 21 września – dodaje ks. Robert.

Relację z uroczystości opublikujemy w kolejnym numerze naszego tygodnika.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękno ocalone (1)

Kamień - ongiś stolica książąt i biskupów pomorskich- przeżywa w tym roku dwie ważne rocznice. Mija już czterdzieści lat od śmierci prof. Gwido Chmarzyńskiego, zmarł w „starej” kamieńskiej plebanii 30 lipca 1973 r. 2 sierpnia 2008 r. to z kolei 5. rocznica śmierci ks. inf. Romana Kostynowicza. Obydwaj ci mężowie wielce zasłużyli się dla dawnej książęco-biskupiej stolicy, która w dokumentach z epoki figuruje jako civitas ducis. Obydwaj byli ze sobą zaprzyjaźnieni od czasów studiów ks. R. Kostynowicza na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Profesor umierał w mieszkaniu ks. Romana w starym XVIII-wiecznym domu, zbudowanym w typowym dla obszaru Pomorza stylu szachulcowym (ryglówka). Mistrz Gwido mieszkał na stałe w Poznaniu, jednak od początku lat sześćdziesiątych ub. wieku letnie i zimowe wakacje, spędzał w Kamieniu i był właściwie domownikiem. Na czas krótkiej, ostatniej choroby profesor został zakwaterowany na piętrze w mieszkaniu kamieńskiego proboszcza i tam przyszła po niego śmierć. Opatrzność pozwoliła mi spotkać i poznać te dwie wielkie postaci i dwie wielkie osobowości, gdy najpierw jako wakacyjny praktykant - seminarzysta, a później również jako wikariusz kamieńskiej parafii zamieszkałem z nimi pod jednym dachem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję