Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe centrum dydaktyczne

Niedziela sosnowiecka 51/2015, str. 6

[ TEMATY ]

zdrowie

Piotr Lorenc

W dniu otwarcia centrum

W dniu otwarcia centrum

W Sosnowcu 4 grudnia zostało otwarte i poświęcone ultranowoczesne Centrum Dydaktyczne Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM). Uroczystego przecięcia wstęgi, inaugurującego pracę centrum, dokonali: prof. dr hab. Przemysław Jałowiecki – rektor SUM, Mateusz Rykała – zastępca prezydenta Sosnowca i prof. dr hab. Stanisław Boryczka – dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM. Natomiast nowe laboratoria, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, poświęcił ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Budynek Centrum Dydaktycznego został dobudowany do istniejącej siedziby Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu przy ul. Jagiellońskiej 4. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 26,5 mln zł, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie pomieszczenia laboratoryjne w centrum zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę specjalistyczną.

Reklama

W centrum znajduje się 7 nowoczesnych laboratoriów dydaktycznych, pracownie i sale seminaryjne umożliwiające kształcenie studentów na najwyższym poziomie. – Nowoczesna baza dydaktyczna to jeden z czynników przyciągających na studia najlepszych kandydatów. Rozwój infrastruktury Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w połączeniu z wysoką jakością kształcenia sprawia, że absolwenci są znakomicie przygotowani do pracy. Jestem przekonany, że nowe centrum dydaktyczne pozwoli na dalsze podnoszenie poziomu kształcenia studentów kierunków prowadzonych przez Wydział Farmaceutyczny, jak również studentów innych wydziałów uczelni, a w konsekwencji przyczyni się do tego, że nasi absolwenci będą poszukiwani na rynku pracy – powiedział prof. Przemysław Jałowiecki.

Ćwiczenia laboratoryjne zyskały nową jakość dzięki wyposażeniu w nowoczesne narzędzia elektroniczne, w tym tablety, systemy pulpitów dotykowych, ekranów LED, kamer do monitoringu edukacyjnego. Sale laboratoryjne wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt i aparaturę dającą możliwość prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu chemii leków, chemii organicznej, chemii fizycznej czy chemii ogólnej i analitycznej. Studenci zyskali też m.in. możliwość wykonywania prac dyplomowych w dobrze wyposażonej pracowni magistrantów, z możliwością korzystania z aparatury znajdującej się w innych pracowniach.

Centrum jest wyposażone także w najnowszy laser skanujący czy odwrócony mikroskop konfokalny z modułem mikroskopii superrozdzielczej. Mikroskop ten ma szerokie zastosowanie zarówno przy obrazowaniu klasycznych preparatów, jak i do budowania obrazów żywych komórek i zachodzących w nich procesów. Wszystko dzięki niespotykanej dotąd prędkości działania, najwyższej czułości, rozdzielczości optycznej i cyfrowej obrazowania.

Reklama

W ramach projektu powstała sala seminaryjna, która została wyposażona w 25 stanowisk komputerowych typu all-in-one. Dostęp online do uniwersyteckiego systemu e-learningowego umożliwi przeprowadzanie testów, kolokwiów i egzaminów w formie elektronicznej, a generowane przez system wyniki będą dostępne na stanowisku wykładowcy bezpośrednio po ich zakończeniu. Biorąc pod uwagę specyfikę nauczanych przedmiotów, stanowisko wykładowcy wyposażono w profesjonalny tablet stacjonarny, umożliwiający łatwe obracanie modeli przestrzennych za pomocą dotyku i gestów. Tym samym prezentowanie wzorów chemicznych 3D staje się bardzo prostą i wygodną czynnością. W tego typu tablety wyposażone zostały wszystkie sale laboratoryjne centrum. W sali znajduje się również urządzenie drukujące 3D CubePro, przeznaczone do drukowania przestrzennych modeli i struktur związków chemicznych, które dysponuje największą w swojej klasie platformą drukującą o ultrawysokiej rozdzielczości. Rozwiązanie to umożliwia tworzenie wydruków 2,5 razy większych niż przy użyciu podobnych urządzeń drukujących. Rozdzielczość 70 mikronów zapewnia profesjonalne wydruki wysokiej jakości, które są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne.

Równie ciekawym elementem wyposażenia centrum są tablice samokopiujące i interaktywne. Dzięki nim można przedstawiać treści dydaktyczne studentom w sposób tradycyjny, ale student wcale nie musi przepisywać ich do swojego zeszytu. Tablice umożliwiają zapis informacji na zewnętrznym nośniku USB. Tablice samokopiujące posiadają również ciekawą funkcję przewijania, dzięki czemu wykładowca może „odkrywać” przed studentami kolejne partie wcześniej przygotowanego materiału przewijając jego zawartość. Oprócz zapisu informacji na nośniku USB zapisane informacje można bezpośrednio wydrukować na współpracującej z tablicą drukarce.

I jak zapowiada prof. Stanisław Boryczka, to dopiero pierwszy krok w kierunku szybkiego rozwoju Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM. W planach ma bowiem uruchomienie Centrum Naukowo-Promocyjnego, a także utworzenie muzeum farmacji.

2015-12-16 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris do Ministra Zdrowia

[ TEMATY ]

zdrowie

jarmoluk/pixabay.com

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris apeluje do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza o natychmiastowe wycofanie z polskiego rynku farmaceutycznego preparatów zawierających octan uliprystalu (substancja czynna „ellaOne”) oraz stworzenie prawnego zakazu stosowania tego typu środków.

Członkowie Instytutu apelują o zmianę ustawy, tak, by prawo farmaceutyczne chroniło kobiety, a zwłaszcza młode dziewczęta przed poważnymi konsekwencjami, jakie niesie dla organizmu kobiety octan uliprystalu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję