Reklama

Polska

Abp Depo apeluje o solidarność z Kościołem sosnowieckim po pożarze katedry

Abp Wacław Depo zwrócił się do kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych archidiecezji częstochowskiej o solidarność z Kościołem sosnowieckim. W nocy z 28 na 29 października Pożar strawił dach sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pożar

Bożena Sztajner

Poniżej publikujemy w całości apel abp. Wacława Depo

„Zwracam się z prośbą do wszystkich kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich o jedność w wierze i modlitwie zawierzenia Bogu wbrew tym bolesnym doświadczeniom, wśród różnych wyzwań i niepokojów życia współczesnego, bądźmy solidarni z Kościołem sosnowieckim, jego pasterzami: biskupem Grzegorzem i biskupem Piotrem, kapłanami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby duchowo i materialnie odnowić w przyszłości oblicze tej wspaniałej świątyni.

Reklama

Dlatego niech święci patronowie diecezji sosnowieckiej: św. Albert Chmielowski i Rafał Kalinowski przyczynią się za odnową tej katedry. Dziś szczególnie będziemy się modlić w naszej archikatedrze w intencji naszego Kościoła siostrzanego jakim jest Kościół sosnowiecki. Dlatego z darem modlitwy i błogosławieństwem pozdrawiam wszystkich, przeżywających ten dramat, a zwłaszcza wiernych kościoła sosnowieckiego. Jeszcze raz zwracam się z prośbą do moich ukochanych diecezjan o wszelką pomoc duchową i materialną w przyszłości”.

Również dzisiaj abp Depo nawiedził katedrę sosnowiecką. Na miejscu mógł się zapoznać z ogromem zniszczeń oraz wysłuchać relacji biskupa Grzegorza Kaszaka oraz proboszcza katedry ks. Jana Gaika. Rozmawiał także z obecnymi ekipami porządkującymi obiekt katedralny po pożarze. Bp. Kaszaka zapewnił o swojej solidarności i złożył wyrazy serdecznego współczucia wobec tak wielkiej tragedii, jaka spotkała Matkę wszystkich kościołów diecezji sosnowieckiej. Abp. Wacławowi Depo towarzyszyli: ks. prałat Marian Duda i ks. Mariusz Trojanowski.

O godz. 18.00 w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w intencji Kościoła sosnowieckiego.

2014-10-29 19:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadprzyrodzony dar

[ TEMATY ]

Niedziela

abp Wacław Depo

Franciszek

90 lat Niedzieli

L'Osservatore Romano

Można powiedzieć, że Papież Franciszek w słowach pozdrowienia, które skierował do nas - Czytelników "Niedzieli" i jej pracowników, do całej naszej Rodziny, podczas wyjątkowej audiencji generalnej 6 kwietnia 2016 r. trafił dokładnie w punkt. Lepiej docenić naszej pracy, choć wykonujemy ją z ewangeliczną świadomością - „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk. 17,10) - nie mógł.

Można się tych słów nawet lękać, bo czyż „Bożą bojaźnią” nie powinna napawać prawda, że „Niedziela” to nie tylko, ani nawet nie przede wszystkim dzieło ludzkie, ale gównie dzieło Pana Boga. To prawdziwy, autentyczny, namacalny Dar który został złożony w nasze ludzkie ręce. W ręce naszych poprzedników, Czytelników i Redaktorów o których przy okazji dziewięćdziesięciolecia pisma z wdzięcznością myślimy, bo w tym celu przeżywa się przecież jubileusze, a dziś Dar dla nas - współczesnych Czytelników i redaktorów. Dziś ten Dar połączony jest z zadaniem niesienia go w przyszłość. Wszyscy wiemy, że dla prasy drukowanej jest to coraz trudniejsza przyszłość, ale szczególnie po tej audiencji patrzymy na nią z jeszcze większą nadzieją.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję