Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: odbyły się „Zaduszki artystyczne”

[ TEMATY ]

zaduszki

Ks. Mariusz Frukacz

Po raz czternasty częstochowscy artyści zgromadzili się 2 listopada w Częstochowie na modlitwie i specjalnym koncercie poświęconym pamięci zmarłych twórców i ludzi kultury.

Mszy św. w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali częstochowscy muzycy pod kierownictwem Dariusza Madejskiego.

Reklama

- Wspomnienie wiernych zmarłych to święto nadziei - mówił na początku Mszy św. ks. dr Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła i duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej.

W homilii bp Długosz przypomniał słowa św. Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Przybywam, by dać świadectwo o Chrystusie”. - Jaką rolę odgrywa Chrystus w naszym życiu? - pytał bp Długosz i podkreślił za św. Janem Pawłem II, że „człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych „łączy niebo z ziemią”. - Wspominamy tych, którzy są już w domu Ojca - mówił bp Długosz i dodał: „Niech dla nas także Chrystus będzie Drogą, Prawdą i Życiem”.

Reklama

Podczas Mszy św. aktorzy: Marian Florek, Czesława Monczka i Sylwia Oksiuta odczytali imiona i nazwiska kilkudziesięciu zmarłych artystów i ludzi kultury, m.in. Marka Perepeczko, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Marjańskiej, Stanisława Oseta, Krzysztofa Pośpiecha, Szymona Wypycha, Antoniego Szuniewicza, Zofii Martusewicz.

Po Mszy św. uczestnicy artystycznych zaduszek wysłuchali koncertu muzyki sakralnej, m.in. barokowej i współczesnej, w wykonaniu częstochowskich artystów, m.in. Jana Mroczka, Michała Szymczaka, Justyny Kopiszka, Sylwii Olszyńskiej. Wystąpił również zespół instrumentalny i chór pod kierunkiem Dariusza Madejskiego. Częstochowscy artyści wykonali utwory takich twórców, jak m.in. Jan Sebastian Bach, Giovanni Battista Pergolesi, Karl Jenkins i Edward Pałłasz.

„Zaduszki artystyczne” po raz pierwszy zorganizowane zostały w Częstochowie 4 listopada 2001 r. Ich pomysłodawcą był ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 r. podczas pielgrzymki dziękczynnej środowisk twórczych za pontyfikatu Jana Pawła II do Rzymu.

W kolejnych latach tradycję „Zaduszek artystycznych” kontynuowało Duszpasterstwo Środowisk Twórczych „Tabor” archidiecezji częstochowskiej z duszpasterzem ks. Piotrem Zaborskim.

2014-11-02 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

3 listopada - zaduszki franciszkańskie

[ TEMATY ]

zaduszki

franciszkanie

Magdalena Pijewska

Dzień Zaduszny to nie wszędzie tylko 2 listopada. Dzień później obchodzone są zaduszki franciszkańskie, podczas których na całym świecie każdy kapłan zgromadzenia odprawia Eucharystię w intencji zmarłych braci, sióstr i ich rodzin oraz zmarłych członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

- 3 listopada w zakonach franciszkańskich na całym świecie każdy kapłan sprawuje Mszę Świętą w intencji zmarłych braci, sióstr, rodziców, krewnych, a także przyjaciół i dobroczyńców zgromadzenia oraz zmarłych członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich - tłumaczy o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik krakowskiej prowincji zakonnej.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję