Reklama

Wiadomości

Dla Naszej Przyszłości

Rozmowa z Lidią Kochanowicz-Mańk – członkiem Zarządu, dyrektorem finansowym Fundacji „Lux Veritatis”; członkiem Komisji Rewizyjnej Fundacji „Nasza Przyszłość”

NIEDZIELA: – Spotykamy się w pięknym czasie – Wielkanoc niesie przesłanie nadziei dla każdego z nas i zwycięstwa dobra nad złem; wiosna budzi do życia przyrodę. To dogodny moment, by podjąć wysiłek i zrobić coś pożytecznego...

LIDIA KOCHANOWICZ-MAŃK: – Z całego serca zachęcam do czynienia dobra i zapewniam, że nie wymaga to ponoszenia żadnych ofiar. Wręcz przeciwnie – uważam, że hasło kampanii społecznej sprzed dziesięciu lat: „Pomaganie wzmacnia” jest nadal bardzo aktualne.

– W takim razie, co można zrobić?

– Od stycznia do końca kwietnia każdego roku możemy, a nawet powinniśmy, skorzystać z uprawnienia przekazania swojego 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, która dzięki otrzymanym w ten sposób środkom finansowym będzie mogła realizować szczytne cele. Wpisanie numeru KRS w zeznaniu podatkowym zajmuje tylko małą chwilę, a przynosi wymierne korzyści.

Reklama

– Od zeszłego roku apeluje Pani o przekazanie 1% dla Fundacji „Nasza Przyszłość”. Dlaczego?

– Jestem członkiem Komisji Rewizyjnej Fundacji „Nasza Przyszłość”. Wiem, na jakie cele ta organizacja przeznacza 1%. Mam także świadomość, że każda złotówka pochodząca z 1% rozdysponowana jest niezwykle rozważnie. Fundacja „Nasza Przyszłość” realizuje swoje zadania z zakresu działalności pożytku publicznego przede wszystkim dzięki ogromnym wysiłkom wolontariuszy, praktycznie nie ma wydatków na administrację i promocję.

– Na czym zatem polega działalność Fundacji „Nasza Przyszłość”?

– Fundacja opiera swą działalność na trzech głównych filarach. Pierwszym z nich jest edukacja i dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Prowadzimy gimnazjum i liceum w Szczecinku, w bardzo szerokim zakresie współpracujemy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – m.in. finansujemy warsztaty medialne dla dzieci i młodzieży, seminaria, sympozja i konferencje, które z kolei dzięki umowie z Telewizją Trwam są transmitowane przez tę stację. Środki pochodzące z 1% przeznaczamy też na podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i pielęgnowanie polskości. To drugi filar naszej działalności – niezwykle istotny ze względu na specyfikę czasów, w których żyjemy. Mamy moralny obowiązek przeciwdziałać niszczeniu naszych korzeni i wzmacniać źródła dające nam siłę – rodzinę i wspólnotę duchową. Do tych działań włączamy młodzież – bo to właśnie ona jest Naszą Przyszłością. Finansujemy studencki teatr wystawiający sztuki wielkich polskich poetów, produkcję filmu fabularnego o bł. Karolinie Kózkównie, którego premiera ma odbyć się podczas Światowych Dni Młodzieży, młodzieżową telewizję internetową i wiele innych projektów. Trzecim fundamentem jest dobroczynność. Wcielamy w życie hasło: od serca do serca. Dzięki projektom charytatywnym uczymy dzieci i młodzież uczestniczące w nich z wielką pasją miłości i szacunku dla drugiego człowieka, a szczególnie dla tego, który został skrzywdzony przez los – dotknięty biedą, ciężką chorobą czy naznaczony traumatycznymi przeżyciami. Boże Narodzenie i Wielkanoc to szczególny czas na prowadzenie akcji charytatywnych na dużą skalę. Ostatnio zakończyliśmy wysyłkę darów i wręczanie upominków dla podopiecznych hospicjów, domów dziecka i pomocy społecznej z różnych miejsc Polski. Ale nasze serca nie biją mocniej tylko dwa razy w roku – nawiązaliśmy także stałą współpracę z kilkoma ośrodkami. Diagnozujemy potrzeby i staramy się je zaspokajać w jak najszerszym zakresie.

– Jesteśmy w trakcie rozliczeń z fiskusem. Warto więc pamiętać o Fundacji „Nasza Przyszłość”.

– Jestem o tym głęboko przekonana i bardzo proszę także Czytelników „Niedzieli”: jeśli cele działalności Fundacji „Nasza Przyszłość” wydają się Państwu bliskie i ważne – prosimy o wsparcie! Wystarczy podać w formularzu PIT numer KRS: 0000091141. Serdeczne Bóg zapłać za każdy dobry gest i wsparcie naszych działań! Pamiętajmy, że nawet najmniejsza kwota, która jednostkowo nie jest w stanie wesprzeć drugiej osoby lub ważnej dla nas sprawy, jeśli jest jedną z wielu kwot – urasta w siłę, która może zdziałać wiele dobrego.

Reklama

– Życzę powodzenia, choć – jak pokazał rok ubiegły – Fundacja „Nasza Przyszłość” ma już duże grono zwolenników.

– Tak, to prawda. Bardzo się z tego cieszymy, bo to oznacza, że cele, które nam przyświecają, są bliskie wielu ludziom. Ministerstwo Finansów podaje jednak, że tylko 43 proc. Polaków wykazujących w zeznaniach należny podatek przekazało 1% na wybraną organizację pożytku publicznego. Gdy weźmie się pod uwagę to, że podatnicy mogą przekazywać 1% od 2004 r., nie jest to oszałamiający wynik. Decydujmy samodzielnie, gdzie trafią państwowe pieniądze. 1% to nie darowizna ani ulga, to przejaw demokracji bezpośredniej. Dlatego korzystajmy w pełni ze swoich uprawnień! III sektor pełni obecnie bardzo ważne funkcje – pośredniczy między władzą a społeczeństwem, wyraża potrzeby i przejmuje obsługę dużych obszarów życia społecznego.

– Bardzo dziękuję za rozmowę.

– Ja również. Życzę Czytelnikom „Niedzieli” błogosławionych, radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2016-03-22 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas na walkę z oszczercami

Niedziela Ogólnopolska 50/2016, str. 36-37

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Grzegorz Boguszewski

Maciej Świrski

Maciej Świrski

O „zupie aksjologicznej” i znaczeniu dobrego imienia kraju dla jego bezpieczeństwa z Maciejem Świrskim rozmawia Wiesława Lewandowska

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Kilka lat temu „z wściekłości na obrażanie dobrego imienia Polski” powstała Reduta Dobrego Imienia. Co ostatecznie zadecydowało o tym, że postanowił Pan powołać tego rodzaju obywatelską inicjatywę nie tylko sprzeciwu, ale też aktywnej obrony dobrego imienia Polski?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję