Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Biskupia posługa i aktywność

Niedziela bielsko-żywiecka 18/2016, str. 1

[ TEMATY ]

debata jasnogórska

Marian Sztajner

Po zakończeniu debaty jasnogórskiej bp Roman Pindel rozmawia z Lidią Dudkiewicz – redaktor naczelną „Niedzieli”

Po zakończeniu debaty jasnogórskiej bp Roman Pindel rozmawia z Lidią Dudkiewicz – redaktor naczelną
„Niedzieli”

Biskup Roman Pindel był w gronie głównych dyskutantów debaty jasnogórskiej w ramach „Raportu Jasnogórskiego 2016”. Debata odbyła się 17 kwietnia br. Ósme z dziewięciu spotkań zgłębiających program Jasnogórskich Ślubów Narodu poświęcono tematowi: „Rodzina Bogiem silna”.

Podczas debaty w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze poruszono m.in. temat biblijnego obrazu małżeństwa i rodziny, zaangażowania księży w nauczanie o małżeństwie i rodzinie. Nie zabrakło też historycznych odniesień do roli Kościoła w życiu naszego narodu i postaci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Nawiązano także do najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”.

Reklama

Biskup naszej diecezji zwrócił uwagę na silny związek narodu polskiego z Kościołem. – Gdyby nie konsolidacja naszego narodu w Kościele, to moglibyśmy podzielić los chociażby Węgier czy innego narodu bloku wschodniego. Mówiąc najprościej, ten skonsolidowany naród w Kościele był taką siłą wobec komunistycznej władzy, że ta władza musiała się z tym podmiotem, bardzo posłusznym wobec Prymasa, liczyć – mówił Ksiądz Biskup.

Dysputę poprzedziła Msza św. sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem Biskupa bielsko-żywieckiego. Na koniec uczestnicy debaty spotkali się na Apelu Jasnogórskim, który prowadził wikariusz generalny naszej diecezji ks. dr Marek Studenski.

* * *

Kilka dni wcześniej bp Roman Pindel wziął udział w spotkaniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską. W luterańskim kościele Łaski Bożej w Poznaniu członkowie zespołu, którego współprzewodniczącym jest Biskup bielsko-żywiecki, spotkali się z duchownymi bratnich wspólnot chrześcijańskich. Poruszano m.in. kwestię wspólnych regulacji dotyczących małżeństw mieszanych oraz katolicko-luterańskiego przesłania z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Przypomnijmy, że nasi pasterze oprócz codziennej posługi w partykularnym Kościele, pracują także w ponaddiecezjalnych strukturach. Bp Roman Pindel jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, współprzewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską oraz członkiem Sekcji Nauk Biblijnych Komisji Nauki Wiary. Biskup pomocniczy Piotr Greger jest członkiem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ósma debata z cyklu 'Raport jasnogórski 2016'

Ósma debata z cyklu 'Raport jasnogórski 2016' będzie miała miejsce w niedzielę, 17 kwietnia na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

2021-09-27 23:36

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Podczas Eucharystii 27 września młodzież parafii przyjęła sakrament bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego. Metropolita wrocławski poświęcił też unikatowe organy hybrydowe. To drugie tego typu organy w Polsce oddane do użytku.

W homilii abp Kupny nawiązał do obu wydarzeń. Mówiąc o poświęceniu instrumentu podkreślił, jest jest on jak żaden inny związany z liturgią. – Żeby zagrać symfonię, nie wystarczy jeden instrument, potrzebna jest orkiestra. I co ciekawe – każdy z instrumentów ma do wykonania inną partię. Można powiedzieć, że każdy z nich po odłączeniu od pozostałych niewiele znaczy. Ma swoją wartość wtedy, gdy jest we współbrzmieniu z pozostałymi. Razem dopiero tworzą symfonię. Przywołuję to porównanie w kontekście wydarzenia, które dziś przeżywamy w Waszej parafii. Jest to właśnie poświęcenie instrumentu organowego. Ma on służyć tej wspólnocie, ma pomagać w modlitwie. Jest on również znakiem jedności. Jest to znak tego, co my w tym kościele tworzymy – mówił ksiądz arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję