Reklama

Niedziela Przemyska

300 lat franciszkańskiej świątyni

Niedziela przemyska 24/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Małgorzata Młynarska

Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość, która miała miejsce 22 maja, zgromadziła wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, przedstawicieli parlamentu oraz władz miasta i powiatu jarosławskiego, a także licznie przybyłych parafian. W tym zainteresowaniu nie ma nic dziwnego, bo dziś trudno sobie wyobrazić życie duchowe, duszpasterskie i kulturalne Jarosławia bez Ojców Franciszkanów-Reformatów, którzy w czasie swojego posługiwania stali się trwałą cząstką pięknej i bogatej historii tego miasta.

Reklama

Zgromadzonych gości, a szczególnie abp. Adama Szala powitał proboszcz parafii i gwardian klasztoru o. Damian Bieńkowski. Zwrócił on uwagę, że dzień po ingresie do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu jest to pierwsza uroczysta liturgia, której przewodniczy nowy metropolita przemyski. Nawiązując do uroczystości Trójcy Przenajświętszej obchodzonej w Kościele i odpustu parafialnego, o. Bieńkowski przypomniał również, że „Gloria Tibi Trinitas” – Chwała Tobie Trójco to zawołanie nowego Pasterza Archidiecezji Przemyskiej. – Na progu tej nowej roli pasterskiej w archidiecezji przemyskiej życzymy Ci, Księże Arcybiskupie, aby twoje posługiwanie było uwielbieniem Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Bądź dla nas przewodnikiem na drodze wiary, która prowadzi ku wiecznemu zbawieniu. Zawierzamy Cię opiece Matki Bożej, do której tak często podążasz jako pielgrzym i obiecujemy pamięć w modlitwie – zapewniał gwardian klasztoru franciszkańskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W wygłoszonej homilii abp Szal nawiązał do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Podkreślił, że na ten jubileusz należy spojrzeć nie tylko pod kątem historii, ale przede wszystkim przez pryzmat wiary jako na wydarzenie religijne. Wskazując zaś na Tajemnicę Trójcy Świętej zwrócił uwagę na mądrość Boga Stwórcy, zachęcając, aby oczyma wiary kontemplować tę niepojętą tajemnicę, a poznając prawdę, dobro i piękno Boga podążać za tymi ideałami drogą wskazaną przez Chrystusa. – To Duch – jak mówi Chrystus – prowadzi nas do poznania całej prawdy o Tajemnicy Trójcy Świętej. Duch poprzez dary mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej prowadzi nas i sprawi, że w naszym życiu pojawią się owoce Jego działania: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie – wskazywał abp Szal. Za dziełem teologicznym O Trójcy Świętej „De Trinitate” św. Augustyna Pasterz Kościoła Przemyskiego zaznaczył, że Bóg w Trójcy Świętej Jedyny jest zawsze większy niż możemy sobie wyobrazić. – Pan Bóg to ktoś, kto jest na bardzo bliski, a tę bliskość można streścić jednym słowem – Miłość. To Ojciec zatroskany posyłający Syna, który przysłał nam Ducha Świętego. Takie jest prawdziwe oblicze Boga, które objawił nam Jezus Chrystus, przebywając wśród nas – mówił abp Szal, dodając, że choć Syn Boży odkupił nas, to w tym dziele odkupienia współuczestniczyła cała Trójca Święta. Zaznaczył, że tajemnica Trójcy Świętej jest wskazówką skierowaną do człowieka po to, aby i w nas była obecna miłość, abyśmy i my nie tylko kochali Pana Boga słowem, uczuciem, ale także po to, abyśmy kochali bliźniego – czynem – mówił Arcypasterz. A zatem – kontynuował – Tajemnica Trójcy Świętej dotyka naszego życia, to centrum naszej wiary, ale zarazem powinno to być centrum wytyczające kierunek naszemu życiu, którym jest zbawienie, a środkiem do zrealizowania tego celu jest miłość – wskazywał abp Szal. Jak twierdził – tylko grzech może zniszczyć komunię człowieka z Trójjedynym Bogiem, dlatego zachęcał do pracy nad sobą i walki z egoizmem, ze złem, które czyni człowieka samotnym. Tym zaś, co zbliża człowieka do Boga, jest otwieranie się na dobro i miłość.

Obchodom jubileuszu 300. rocznicy konsekracji świątyni towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona obecności i pracy duszpasterskiej Ojców Franciszkanów na ziemi jarosławskiej, w której uczestniczyli historycy zakonni i świeccy z różnych regionów Polski.

Uroczystości jubileuszowe 300-lecia konsekracji kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Jarosławiu zakończył Piknik Franciszkański w ogrodach klasztoru I

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Odnowy

Niedziela podlaska 41/2019, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

Odnowa w Duchu Świętym

Stanisław Chomicki

Ewangelizację poprowadziła wspólnota Dom Jednego Serca z Białegostoku

Ewangelizację poprowadziła wspólnota Dom Jednego Serca z Białegostoku
Mszą św. sprawowaną 8 września br. rozpoczęto świętowanie jubileuszu 25-lecia Odnowy w Duchu Świętym „Effatha” działającej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Przewodniczył jej ks. Mariusz Woltański – opiekun wspólnoty wraz z proboszczem parafii Cyryla i Metodego ks. Zygmuntem Bronickim, kapelanem Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji ks. Sandro Barbieri oraz opiekunem Wspólnoty Dom Jednego Serca z Białegostoku ks. Michałem Urbanem.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Pierwsze decyzje personalne metropolity abp. Przybylskiego

2025-10-04 11:56

[ TEMATY ]

archidiecezja katowicka

abp Andrzej Przybylski

Fot. ks. R. Bogacki/Archidiecezja katowicka

O pierwszych decyzjach personalnych abp Andrzej Przybylski poinformował podczas uroczystości kanonicznego objęcia diecezji.

Na urzędzie wikariusza generalnego zostali zatwierdzeni biskupi pomocniczy: Marek Szkudło, Adam Wodarczyk i Grzegorz Olszowski. Abp Andrzej poprosił swoich najbliższych współpracowników o zaangażowanie w wyznaczonych obszarach działalności lokalnego Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski podczas ingresu: śląski lud wciąż potrzebuje Jezusa

2025-10-04 12:33

[ TEMATY ]

archidiecezja katowicka

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Arcybiskup Andrzej Przybylski podczas swojego ingresu do katowickiej katedry wyraził nadzieję, że sobotnia uroczystość będzie nie tylko wprowadzeniem nowego biskupa, ale wejściem wszystkich do wnętrza Kościoła Chrystusowego.

Podziel się cytatem Zobacz zdjęcia: Ingres abp. Andrzeja Przybylskiego do katedry Chrystusa Króla w Katowicach - Chciałbym was dzisiaj poprosić, aby ten ingres nie był tylko moim ingresem, nowego biskupa do katowickiej katedry, ale żeby był naszym wspólnym ingresem, odnowionym wejściem nas wszystkich do wnętrza Kościoła Chrystusowego. Bo nie wystarczy, żeby sam pasterz wszedł do świątyni. On tam wchodzi po to, żeby ze sobą wprowadzić całą owczarnię – zdrowe i pobożne owieczki i te zagubione, poranione i zbuntowane, te odnalezione na peryferiach i błądzące jeszcze pośród zawirowań tego świata – powiedział nowy metropolita.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję