Reklama
W Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie w dniach 10-12 czerwca br. spotkało się wielu ciekawych prelegentów i zainteresowanych kongresem osób z patriotycznych kręgów gospodarczych, kulturalnych i biznesowych. Jego organizatorem była Fundacja Polska Wielki Projekt oraz Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Młodzi dla Polski. Byliśmy uczestnikami na wskroś nowoczesnej refleksji patriotycznej, jakże innej niż odbywające się w telewizji kłótliwe przekomarzania się o sprawy naświetlane często sztucznie, z których praktycznie nic nie wynika. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy podczas pierwszego dnia kongresu kompetentnego, strategicznego w jakimś sensie, wykładu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, którego istotą była podmiotowość naszego państwa. Mówca stwierdził, że „fundamentalne prawa związane z istnieniem Unii Europejskiej służą państwom silniejszym”, co stawia pod znakiem zapytania lojalność i solidarność ze strony wszystkich narodów europejskich, zwłaszcza że w działaniach unijnych nie zauważamy spójności. Wicepremier powiedział, iż „jesteśmy w miejscu, w którym mamy szansę tę podmiotowość odzyskać”, ale „jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji”, nie dysponujemy bowiem właściwymi mechanizmami – kraje zdecydowanie silniejsze starają się przedłużyć swoją dominację. Premier mówił o swobodzie przepływu osób, towarów, kapitału i usług w UE, która wspiera rozwój gospodarczy krajów bogatych. Swoboda dotycząca przepływu usług, która mogłaby być przydatna polskiemu przedsiębiorcy, niestety, nie działa.
Kongres Polska Wielki Projekt zwrócił uwagę na potrzebę odwagi w strategii kształtowania życia politycznego i społecznego w naszym kraju. Podejmowano wprawdzie pewne działania dotyczące poprawy życia obywateli, ale działo się to dzięki funduszom unijnym. Brak natomiast rodzimej podstawy rozwojowej, brakuje elit politycznych na miarę tych, które w 20-leciu międzywojennym doprowadziły Polskę do rozkwitu gospodarczego i politycznego. Nie może być Polski A, B, C, należy zadbać o dobro wszystkich obywateli. Potrzeba polityki odważnej, mądrej, kompetentnej i sprawiedliwej, działającej na wszystkich płaszczyznach – gospodarki, kultury, wychowania, nauki.
Tematów kongresowych było wiele – wypowiadali się m.in. wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin – dominowało dążenie do podmiotowości Polski w Europie. W tym duchu wręczone zostały również dwie ważne nagrody: Honorową Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi wręczał Jarosław Kaczyński, a medal „Odwaga i Wiarygodność” dla prof. Rogera Scrutona przekazywali prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu