Podczas licznych konferencji mówiono o wpływie życia zakonnego na rozwój chrześcijaństwa na ziemiach Polski. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele wyższych uczelni z Kielc, Torunia i Lublina. Byli też przedstawiciele wyższych uczelni z Tarnobrzega, Sandomierza i Stalowej Woli.
Tego dnia zainicjowano również ogólnopolską akcję miłosierdzia pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Jak poinformowała Joanna Młynarska – autorka Projektu Partnerskiego „XI Zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce” – jest to odpowiedź na prośby Ojca Świętego, aby Kościół we wszystkich swoich ekspresjach nie był skoncentrowany na sobie, lecz był z ludźmi i dla ludzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszego dnia rozstrzygnięto ogłoszony konkurs fotograficzny: „Chrzcielnice kościołów diecezji sandomierskiej”. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pt. „Czasy Mieszka I i jego chrzest”. Tego dnia odbyła się konferencja naukowa związana ze znaczeniem Chrztu Polski oraz rolą zakonów w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach Polski.
Reklama
Drugiego dnia spotkania odbyła się oficjalna inauguracja Projektu Partnerskiego „XI Zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce”. Rozpoczęła je wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza – ordynariusza sandomierskiego z udziałem przedstawicieli jedenastu męskich zgromadzeń zakonnych oraz kapłanów diecezjalnych. Bp Nitkiewicz mówił w kazaniu, że przez chrzest Bóg uczynił nas swoim ludem, swoimi dziećmi. – Uwolnieni od grzechu otrzymaliśmy czyste serca i związaliśmy nasze losy z Chrystusem. Niektórzy z nas zacieśnili te więzy przez złożenie ślubów zakonnych i przyjęcie święceń. W dziejach naszego narodu pojawiło się w pewnym momencie przekonanie, zresztą istnieje ono dotąd, że Bóg wybrał Polaków do wielkiej i szczególnej misji w świecie. Ten narodowy mesjanizm nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Nie jesteśmy ani bardziej święci, ani mniej grzeszni niż inne narody. A jednak z racji chrztu każdy z nas otrzymał wyjątkową godność, otrzymał zadania i środki pomocne do ich wypełniania – wskazywał ordynariusz sandomierski.
Projekt „XI Zakonów na XI wieków chrześcijaństwa w Polsce” jest realizowany w partnerstwie z jedenastoma zgromadzeniami zakonnymi, a skierowany jest do pełnoletnich osób świeckich. Ma na celu zachęcenie do podejmowania czynów miłosierdzia. – Każde ze zgromadzeń ufundowało bon noclegowy dla dwóch osób w swoich domach zakonnych dla tych, którzy udokumentują wykonanie dzieła miłosierdzia dla bliźniego. Jest to pierwsza w historii naszego kraju inicjatywa o takim zasięgu, charakterze i oddziaływaniu na społeczeństwo. Jest to również sposobność pokazania perełek architektury i sztuki sakralnej, promocja miejsc noclegowych w wielowiekowych klasztornych murach – wyjaśnia Joanna Młynarska.
Swoją działalność przedstawiła także diecezjalna Caritas.
W czasie obchodów odbyły się także prezentacje kramów z rękodziełem, zdrową żywnością, rzemiosłem, sztuką sakralną i innymi wyrobami regionalnymi woj. świętokrzyskiego. Wielką atrakcją były także przejazd dla dzieci na motocyklach wokół rynku w Opatowie i rozlosowanie wśród uczestników atrakcyjnych nagród. Można było wziąć udział w turniejach – szachowym „O strzałę Bernardyna Jana” i łuczniczym. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała inscenizację tematyczną z czasów Mieszka I.