Reklama

Świeccy w akcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza odsłona tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę odbywała się w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. I jest to szansa, abyśmy jakoś zjednoczyli siły z Redakcją. Mamy obecnie jubileusz 20-lecia AK w Polsce; od kilku miesięcy funkcjonuje nowy zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, z nową panią prezes, a to oznacza nowe spojrzenie, nowe działania, które ostatecznie zawsze sprowadzają się do jednego – do tego, czym AK ma być. A jest to stowarzyszenie ludzi świeckich, którzy przeżywając swoją wiarę, formują się duchowo i intelektualne, a jednocześnie są zaangażowani w życie Kościoła na poziomie swoich parafii, diecezji, całego naszego kraju, a nawet poza jego granicami.

Patrząc z perspektywy ostatnich miesięcy czy minionego roku, stanęliśmy wobec wielu nowych sytuacji, które stały się zaproszeniem, byśmy wzięli za nie odpowiedzialność, mając na uwadze sprawy Ojczyzny, ale także tego, co przeżywamy w Kościele. W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Jeśli tę pielgrzymkę traktujemy jako dziękczynienie za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę, to stajemy także przed pytaniem, co zrobić, aby to, co jest dla nas wartością, zostało uszanowane, żeby przynosiło owoce. I wystarczy odwołać się do pięknego tekstu, który ma tylko 50 lat i pół roku – czyli do Dekretu o apostolstwie świeckich. Tłumaczy on jasno, że jeśli wierni świeccy, jeśli Kościół ma przekonać świat do tego, co jest Boże, to – jeśli rozejrzymy się wokoło – zauważamy, że jest jeszcze sporo pracy. Myślę jednak, że mamy wielu fantastycznych ludzi, którzy doświadczyli łaski obecności Boga w swoim życiu i chcą się angażować, współpracować. Chcą też pomóc innym, aby to, co jest wiarą, czyli w istocie pięknem człowieczeństwa, rozwinęło się w nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Miłość jest zaradna

2025-07-10 20:50

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

„Miłość jest zaradna” – to zdanie powraca w tym odcinku jak refren Ewangelii, która naprawdę żyje.

Papież Benedykt XVI mówił: „Jedni umierają z głodu, inni z przejedzenia.” A my – gdzie jesteśmy? Opowiadam o miłości, która potrafi sięgnąć poza luksusowy stół i nasycić tych, którzy nie mają nic. Bo miłość to nie emocja. Miłość to decyzja i działanie.
CZYTAJ DALEJ

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

1. Każdego dnia troszczcie się o Wasz związek
CZYTAJ DALEJ

Wimbledon - Iga Świątek wygrywa!

2025-07-12 18:09

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego Wimbledonu po wygranej w finale z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0.

To jednocześnie szósty wielkoszlemowy triumf 24-letniej Polki, która wcześniej cztery razy była najlepsza w paryskim French Open (2020, 2022-24), a raz w nowojorskim US Open (2022).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję