Reklama

Niedziela Wrocławska

Pod płaszczem dobrej Matki

Umiłowany synu! Przyjmij szkaplerz twojego zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego” – słowa te stanowią odpowiedź Matki Bożej na gorliwą modlitwę Szymona Stocka, generała Zakonu Karmelitów, który bał się o przyszłość zakonu. Szkaplerz, stanowiący element stroju zakonników (dwa kawałki materiału zakładane przez głowę), towarzyszy dziś tysiącom ludzi na całym świecie. Jest płaszczem dobrej Matki, która każdego chce otoczyć swoją opieką.

16 lipca w zakonach karmelitańskich obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. To doskonała okazja ku temu, by przyjąć szkaplerz. Zasady są proste: przede wszystkim trzeba chcieć. Ważne jest to, by starać się naśladować Maryję w Jej cnotach: czystości, radości posłuszeństwie. – Jeśli ktoś chce poznać Pana Boga, nie ma lepszej drogi od pójścia za Maryją. Kiedy wpatrujemy się w Nią, naśladujemy samego Boga, bo Ona jest w Niego zapatrzona. Maryja nigdy nie zatrzymuje naszej wiary i miłości na sobie, zawsze prowadzi do Boga – przekonuje karmelita bosy o. Krzysztof Piskorz. Przyjmujący szkaplerz zobowiązuje się do codziennego odmawiania modlitwy, zapewniającej duchową łączność z Karmelem, np. „Pod Twoją obronę”. A to oznacza, że każdego dnia swoją modlitwą otaczają go wszyscy inni noszący szkaplerz. Można go nabyć w sklepie z dewocjonaliami, a także w zakonach karmelitańskich. Co istotne, szkaplerz przyjmuje się w formie materiałowej: na jednym kawałku tkaniny przedstawiona jest Matka Boża, na drugim – Pan Jezus. Później można zamienić go na wersję medalikową, bardziej odporną na uszkodzenia. Z przyjęciem szkaplerza wiążą się też obietnice, m.in. przywilej sobotni, który dla osoby noszącej szkaplerz oznacza, że jeśli trafi do czyśćca, zostanie z niego wyciągnięta w pierwszą sobotę po śmierci. Szkaplerza nie można jednak traktować magicznie, ale z wiarą przyjmować łaski, które Bóg daje przez Maryję. Przed przyjęciem szkaplerza warto udać się do spowiedzi. Trzeba również pamiętać, że przyjmujemy go na całe życie – gdyby ktoś odstąpił od jego noszenia, powinien jak najszybciej do tego powrócić.

Reklama

O. Krzysztof Wesołowski, przeor wrocławskich karmelitów, wspomina, że przyjęcie szkaplerza było dla niego wejściem w duchowość Karmelu. – Nauczyłem się cichego trwania przed Panem. Szkaplerz włącza w szkołę Maryi, która uczy uważnie obserwować rzeczywistość, rozważać to, co się widzi, a później doskonale czynić.

* * *

Uroczystości we wrocławskim Karmelu

ul. Ołbińska 1 – parafia pw. opieki św. Józefa
Nowenna szkaplerzna – 7-15 lipca po Mszy św. o godz. 18, uroczystość NMP z Góry Karmel (możliwość przyjęcia szkaplerza) – 16 lipca, godz. 11.30

ul. Karłowicza 1 – kaplica klasztoru sióstr karmelitanek bosych
Nowenna szkaplerzna – 7-15 lipca o godz. 17 (wyjątek: 10 lipca – godz. 9), uroczystość NMP z Góry Karmel (możliwość przyjęcia szkaplerza) – 16 lipca, godz. 18

ul. Zduńska 8 – parafia św. Anny, klasztor sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezusa
Możliwość przyjęcia szkaplerza 16 lipca na Mszy św. o godz. 18

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarcza obronna przed złem

Niedziela sosnowiecka 9/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

szkaplerz

św. Michał Archanioł

Archiwum

Szkaplerz św. Michała Archanioła

Szkaplerz św. Michała Archanioła

Od pierwszej niedzieli Adwentu 2015 r. we wszystkich kościołach naszej diecezji na zakończenie Mszy św. odmawiana jest modlitwa błagalna do św. Michała Archanioła ułożona przez papieża Leona XIII.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie musi obawiać się o swą przyszłość

2021-09-16 16:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Hiszpania

Światowe Dni Młodzieży

KAI/Tomasz Królak

Swym wrażeniem, jakie wywiera na nim wspomnienie Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie podzielił się papież-senior Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli. Zaznaczył, że gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw o swą przyszłość.

Papież-senior podziękował kardynałowi Rouco Vareli za życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy swych święceń kapłańskich a także dołączonych do nich zbiór filmów, na których można zobaczyć cały przebieg Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję