Reklama

Niedziela Przemyska

Paliusz dla Metropolity

Niedziela przemyska 29/2016, str. 1

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

paliusz

Marek Łabuński

Paliusz abp. Adamowi Szalowi nakłada nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore

Paliusz abp. Adamowi Szalowi nakłada nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 2 lipca 2016 r. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu po raz pierwszy w Polsce miał miejsce obrzęd nałożenia paliusza. Dokonał go podczas uroczystej Eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, nakładając paliusz metropolicie przemyskiemu, abp. Adamowi Szalowi.

Mszę św. koncelebrowali abp Edward Nowak, abp Józef Michalik, bp Jan Wątroba, bp Marian Rojek, bo Jan Ozga, bp Edward Białogłowski, bp Stanisław Jamrozek oraz licznie zgromadzeni kapłani. W Eucharystii uczestniczyło wielu wiernych, w tym zaproszeni goście, członkowie diecezjalnych ruchów formacyjnych, a także uczestnicy wakacyjnych rekolekcji Ruchu Światło-Życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Paliusz to wstęga z wełny z sześcioma krzyżami wykonanymi z czarnego jedwabiu, którą arcybiskup na terenie swojej diecezji nakłada na ornat i mocuje trzema złotymi szpilkami. Paliusz jest symbolem pełności władzy Biskupa Rzymu, oznaką jurysdykcji i symbolem wierności papieżowi (w przypadku metropolitów), obrazem owcy niesionej na ramionach przez Dobrego Pasterza, symbolem jarzma Chrystusowego tj. woli Bożej, które przyjmuje biskup, znakiem, że w osobie biskupa wszyscy wierni prowadzeni są przez samego Chrystusa oraz symbolem misji pasterskiej.

Od 2015 r. Ojciec Święty Franciszek podczas Mszy św. w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła koncelebruje Mszę św. z nowymi arcybiskupami i błogosławi przeznaczone dla nich paliusze, które po zakończonej celebracji wręcza im w „formie prywatnej” po to, żeby uroczyste ich nałożenie miało miejsce w diecezjach nowych metropolitów (pisaliśmy o tym w „Niedziei Przemyskiej” nr 28/2016).

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chwała Tobie, Trójco

Niedziela przemyska 1/2026, str. IV

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Archidiecezja przemyska

Ks. Jakub Kostrząb

Wyniesienie na ołtarze męczenników z Markowej odbiło się szerokim echem na całym świecie

Wyniesienie na ołtarze męczenników z Markowej odbiło się szerokim echem na całym świecie

Były różne wydarzenia i był to piękny czas, za który nie przestaję Panu Bogu dziękować – podkreśla abp Adam Szal, metropolita przemyski, w rozmowie z Niedzielą z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Ks. Zbigniew Suchy: Jak Ksiądz Arcybiskup wspomina dzień 23 grudnia 2000 r., kiedy odbył się obrzęd święceń biskupich? Jak wyglądał ten czas? Co szczególnego utkwiło w pamięci z tamtych dni?
CZYTAJ DALEJ

USA: kryzys małżeństwa wpływa na spadek dzietności

2026-04-25 15:46

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

małżeństwa

Vatican Media

Najnowsze dane amerykańskiej agencji federalnej CDC pokazują dalszy spadek dzietności w Stanach Zjednoczonych. Jednak – jak podkreślają eksperci – za tym zjawiskiem stoi przede wszystkim malejąca liczba małżeństw, co ma poważne konsekwencje także dla życia Kościoła.

Jak podaje National Catholic Register, w ubiegłym roku współczynnik dzietności w USA spadł do 53,1 urodzeń na 1000 kobiet w wieku 15–44 lata. Urodziło się ok. 3,6 mln dzieci, o 1 proc. mniej niż rok wcześniej. Od szczytu w 2007 r. wskaźnik ten obniżył się o ok. 23 proc. Dane te wpisują się w trwający od niemal dwóch dekad trend spadkowy.
CZYTAJ DALEJ

Serce dobrego Pasterza – nadzieja Polski w czasach ostatecznych

2026-04-25 21:09

[ TEMATY ]

niedziela dobrego pasterza

Mat.prasowy

Grzegorz Kasjaniuk - autor serii rozchwytywanych książek o Gietrzwałdzie i o zagrożeniach duchowych w pop kulturze, kontynuuje swoje duchowe śledztwo na temat Serca Jezusowego, zapoczątkowane wcześniejszą publikacją Serce w serce. Objawienie Pana Jezusa i Matki Bożej w Ostrożnem.

Do parafialnej księgi cudów w Milejczycach ciągle zgłaszane są nowe uzdrowienia i łaski. W ciągu ostatnich 3 lat przybyło ich ponad trzydzieści. Pielgrzymi opowiadają o tajemniczych postaciach ukazujących się w niewytłumaczalny sposób na obrazie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję