Reklama

Polska

Chore dzieci oczekują papieża Franciszka

25 lat temu Jan Paweł II swoje pierwsze kroki po przylocie do Polski skierował właśnie do tej placówki. Określił ją wówczas mianem „sanktuarium ludzkiego cierpienia”. Teraz to szczególne miejsce, gdzie leczeni są najciężej chorzy mali pacjenci, odwiedzi papież Franciszek. Mowa o Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, w którym Ojciec Święty będzie gościć już 29 lipca br.

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 42-43

[ TEMATY ]

szpital

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

29.07

Archiwum Kapelanii szpitala

7-letnia Marysia przed szpitalną kaplicą. Dziewczynka spędziła w Prokocimiu wiele dni. Teraz cieszy się wspaniałym zdrowiem. Dla papieża Franciszka przywiozła z domu zrobione przez siebie piękne serce i portret

Trwa rok jubileuszowy szpitala, który obchodzi 50-lecie swego istnienia. To pół wieku działania placówki, która dla Małopolski, a także w wielu przypadkach dla całej Polski, jest miejscem wyjątkowym i niezwykle ważnym. To tutaj leczone są najciężej chore dzieci. Budowę szpitala zainicjowała Polonia amerykańska, wspierana funduszami rządu USA. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w 1966 r. W 1991 r. szpital odwiedził papież Jan Paweł II, który poświęcił nowy budynek Centrum Ambulatoryjnego Leczenia Dzieci. Z roku na rok placówka coraz bardziej się rozwija. Obecnie przechodzi całkowitą modernizację, co wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi, ale jak podkreśla dr hab. n. med. Maciej Kowalczyk – dyrektor naczelny szpitala, na kilkanaście dni przed wizytą Franciszka nie myśli się o problemach finansowych, ale wyłącznie o tym, by jak najlepiej przygotować się do tego wspaniałego wydarzenia.

Jak to wszystko się zaczęło?

– Na początku 2014 r. w szpitalu oczekiwaliśmy na relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II i dzieliłam się tą radosną informacją z chorymi dziećmi. Opowiadałam im o Papieżu Polaku i o tym, że w czasie jednej z pielgrzymek do Polski odwiedził nasz szpital i spotkał się z dziećmi. Nie trzeba było czekać na spontanicznie wyrażone pragnienie: „siostro, my też byśmy chcieli, by papież do nas przyjechał” – wspomina s. dr Bożena Leszczyńska OCV, która na co dzień pracuje w duszpasterstwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Był to czas przed wyjazdem s. Bożeny do Rzymu, zaproponowała więc małym pacjentom przygotowanie listu z prośbą o błogosławieństwo Ojca Świętego. Kapelan szpitala ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ wraz z dyrektorem placówki napisali list, a dzieci zaprojektowały kartki. – Gdy podpisywałem list z zaproszeniem dla papieża Franciszka do naszego szpitala, wierzyłem, że spotkanie dojdzie do skutku. Z jednej strony były to prośby dzieci, które są tutaj najważniejsze, a z drugiej strony nasz szpital jest bardzo zaprzyjaźniony z hierarchią Kościoła krakowskiego, która też pomogła nam w oficjalnym zaproszeniu Ojca Świętego – wyjaśnia dyrektor szpitala. Do zaproszenia dołączono także kilka zdjęć z placówki. Jedno z nich przedstawiało Jana Pawła II wśród chorych dzieci, które odwiedził 25 lat temu. – Jako prezent dla Ojca Świętego starsze dzieci wymyśliły tomik wierszy ks. Lucjana. List był kolorowy, ozdobiony rysowanymi serduszkami, kwiatkami, które wykonały nawet bardzo chore dzieci. 12-letni Miłosz z oddziału hematologii przygotował okładkę, na której narysował kościół Mariacki i dzieci w strojach krakowskich – opisuje s. Bożena. Jak wspomina, najmłodsi po jej powrocie nie pytali, czy Papież do nich przyjedzie. Miłosz, który rysował dla Ojca Świętego, zadał tylko pytanie odnośnie do samej przesyłki: „Czy Ojciec Święty się ucieszył?”. – Dojrzałość dziecka chorego jest inna, głębsza: myśli bardziej o kimś drugim niż o sobie. Dzieci chciały sprawić Papieżowi radość. Chciały, by wiedział, że jest na świecie ktoś, kto go kocha, kto o nim myśli i chce, by był szczęśliwy – dodaje s. Bożena.

Archiwum Kapelanii szpitala

7-letnia Marysia przed szpitalną kaplicą. Dziewczynka spędziła w Prokocimiu wiele dni. Teraz cieszy się wspaniałym zdrowiem. Dla papieża Franciszka przywiozła z domu zrobione przez siebie piękne serce i portret

Szczególne zaproszenie

Siostra Bożena miała nadzieję, że może uda jej się osobiście przekazać papieżowi Franciszkowi list i poprosić o błogosławieństwo dla całego szpitala. Plany jednak zmieniły się już na samym początku. Okazało się, że na ten sam czas podróż do Rzymu zaplanowała Justyna, którą trzy lata wcześniej siostra poznała w tutejszym szpitalu. Wyjazd do Rzymu i modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II były dla Justyny prezentem z okazji 18. urodzin. Dla dziewczyny po ciężkiej chemioterapii ta pielgrzymka była jednak nie tylko wymarzonym prezentem, ale też niełatwym wyzwaniem. – Nie muszę mówić, jak bardzo obie wzruszyłyśmy się tym spotkaniem, wspólną modlitwą i uczestnictwem we Mszy św. Poprosiłam Justynkę, by dołączyła swój podpis do listu od chorych dzieci i w ich imieniu zaniosła przesyłkę ze szpitala do Domu św. Marty. Jej radość była dla mnie największym szczęściem – wspomina s. Bożena, która jest przekonana, że wizyta Franciszka w tutejszym szpitalu to przede wszystkim zasługa modlitw zarówno małych, jak i tych nieco starszych pacjentów. – Tylko Bóg mógł to wszystko tak poukładać. Tak też pomyślałam, gdy dowiedziałam się jeszcze w ubiegłym roku, że do Watykanu została skierowana oficjalna prośba w sprawie wizyty Ojca Świętego w szpitalu. Bóg wysłuchał chorych dzieci i dał potrzebne natchnienie ludziom dorosłym, odpowiedzialnym za pielgrzymkę Papieża do Polski i do Krakowa, którzy podjęli tę piękną myśl, to wielkie dzieło – dodaje.

Reklama

W oczekiwaniu na Papieża

Z niedowierzaniem, z ogromną radością – tak pacjenci przyjęli wiadomość o tym, że papież Franciszek odwiedzi szpital. Jednak w miejscu tym są również takie dzieci, które z powodu choroby i braku sił zadowolenie z tej decyzji okazują w inny sposób. – Gdy z radością oznajmiłam nieopuszczającej od wielu miesięcy łóżka 10-letniej dziewczynce: „Papież do nas przyjedzie!”, odpowiedziała mi tylko uśmiechem i ściśnięciem dłoni, ale ten uśmiech ma dla nas wartość wyjątkową. Podobnie jak radość starszych, kilkunastoletnich pacjentów, którzy są w szpitalu już bardzo długo i nawet marzyć nie mogą o tym, by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Czekają więc Dominika i Paulina, które od kilku miesięcy zmagają się z ciężką chorobą. Czekają Maciek i Mateusz, którym poważna choroba przerwała życiowe plany, czeka kilkoro nastolatków po przeszczepie szpiku i wielu innych młodych ludzi – wymienia s. Bożena. Papież Franciszek odwiedzi szpital w piątek 29 lipca. – W holu zgromadzonych będzie ok. 50 chorych dzieci z rodzicami. Następnie po krótkim przemówieniu Ojciec Święty uda się na prywatną wizytę do wybranych miejsc Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w których zebrane będą najciężej chore dzieci. Po spotkaniu z nimi Papież przejdzie na modlitwę do kaplicy szpitalnej, gdzie pobłogosławi lekarzy i pielęgniarki – zapowiada dr Kowalczyk. Dodaje, że placówka przygotowuje się na Światowe Dni Młodzieży również w kontekście samej opieki medycznej – wprowadza na ten okres stałe dyżury, zwiększy liczbę personelu medycznego na dyżurach – a wszystko po to, by zapewnić jak najlepszą opiekę medyczną uczestnikom święta młodych.

Podwójne wyróżnienie

Niektórzy pracownicy szpitala mieli dar uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II, który odwiedził placówkę 25 lat temu. Teraz z niecierpliwością oczekują wizyty Ojca Świętego Franciszka. Prof. dr hab. n. med. Marek Kaciński, ordynator tutejszej Kliniki Neurologii Dziecięcej, z wielkim wzruszeniem wspomina spotkanie z Papieżem Polakiem.

– Byliśmy dumni, że mogliśmy przebywać w otoczeniu świętego człowieka, oraz wzruszeni jego gestami, słowami, stosunkiem do każdego – mówi. W spotkaniu z Janem Pawłem II uczestniczył także obecny dyrektor szpitala, który tak wspomina tamto wydarzenie: – To było szczególne przeżycie, że ktoś znany, bliski nam, krakowianom, przyjeżdża do nas jako papież. Z kolei Franciszek jest chyba nam, pracownikom opieki zdrowotnej, bardzo bliski, ponieważ w jego wypowiedziach jest zawsze największa troska o ludzi pokrzywdzonych przez los i o chorych, a my właśnie takimi dziećmi się zajmujemy. Prof. Kaciński dodaje, że odwiedziny dwóch papieży w tutejszym szpitalu to nadzwyczajne wyróżnienie. – Już sam okres oczekiwania jest czymś wyjątkowym. Każdego dnia przypominamy sobie, że niebawem nadejdzie ten wielki dzień – przyznaje.

Reklama

A wyczekiwany przez wszystkich dzień zbliża się już wielkimi krokami. Zbliża się dzień, który dopisze kolejny rozdział w bogatej historii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dzień, który ma przynieść umocnienie oraz nadzieję. Ma pomóc w wypełnianiu Bożego posłannictwa: „Ojcze niebieski, uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia”.

2016-07-20 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję