Reklama

Niedziela Podlaska

U Matki Bożej Jagodnej

W sobotę 2 lipca na terenie Podlaskiego Ogrodu Botanicznego w Korycinach odbyło się pobłogosławienie kaplicy pw. Matki Bożej Jagodnej

Niedziela podlaska 30/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Matka Boża

Agnieszka Bolewska - Iwaniuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła księży z całego dekanatu z dziekanem ks. Januszem Łoniewskim, przedstawicieli władz z marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim na czele, okoliczną ludność, turystów. Obiekt, który dawnej pełnił funkcję kościoła parafialnego w Grodzisku, a od wielu lat był nieużytkowany, jesienią 2015 r. został przeniesiony do Korycin. Kaplica zastała odrestaurowana, wyposażana, otoczona pięknym ogrodem i solidnym parkanem. Z głównego ołtarza na wiernych spogląda Matka Boża Jagodna, uznawana za patronkę zbieraczy ziół. Święto Matki Bożej Jagodnej, tradycyjnie obchodzono w Polsce 2 lipca. Istniało powszechne przekonanie, iż to wspomnienie Maryi jest początkową datą do zbierania jagód bez uszczerbku dla zdrowia. Główny ołtarz zdobią też dwie figury: św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii i ekologów, i św. Izydora Oracza, patrona rolników. Stylowy, wiejski kościół zaaranżowano z wielką dbałością o szczegóły, wszystkie prace konsultowano na bieżąco ze specjalistami w zakresie konserwacji zabytków. Do maksimum zachowano i wykorzystano wszystkie zachowane zabytkowe elementy.

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus, który dokonał też konsekracji ołtarza i pobłogosławienia kaplicy. W homilii zwracał uwagę, że miejsce to łączy przyrodę, cywilizację, kulturę i religię. Podkreślał, że wymiar religijny i sakralny jest tu szczególnie ważny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokument o poświeceniu kaplicy odczytał kanclerz kurii drohiczyńskiej ks. Zbigniew Rostkowski. Na ręce właścicieli Ziołowego Zakątka złożono dokument o poświęceniu kaplicy. Państwo Jolanta i Mirosław Angielczykowie dziękowali Księdzu Biskupowi, księżom z parafii w Rudce i Grodzisku, pracownikom, sąsiadom, mieszkańcom i wszystkim uczestnikom uroczystości. – To jedna z najdonioślejszych chwil w moim życiu – mówił Mirosław Angielczyk i zapewnił, że kaplica będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających Ziołowy Zakątek. Ks. Henryk Kosz, proboszcz parafii w Grodzisku, mówił do wiernych: – Dla mnie to radosny dzień, kiedy widzę, jak pięknie wygląda nasza świątynia, która niszczała nieużytkowana od lat. Cieszę się, że udało się uratować ten piękny zabytek i wierni nadal będą mogli gromadzić się tu na modlitwę. Przy tej okazji ks. Kosz poinformował, że w Grodzisku na miejscu, gdzie stała świątynia, wzniesiono figurę św. Andrzeja Boboli z tablicą pamiątkową przypominającą historię zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kaplica znajduje się na terenie parafii w Rudce, proboszcz ks. Andrzej Kiersnowski poinformował, że w kaplicy Matki Bożej Jagodnej w okresie od maja do końca września Msza św. będzie sprawowana w sobotę o godz. 20, będą tu również udzielane sakramenty święte. Zwracał też uwagę, że piękne usytuowanie kaplicy zachęca, by wszędzie szukać Boga.

2016-07-21 10:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Charbielińska perła

Niedziela Plus 38/2024, str. II

[ TEMATY ]

Matka Boża

Łukasz Piotrowski

Wierni przybyli na odpust w Charbielinie i uczestniczący we Mszy św. mogli schronić się przed promieniami słonecznymi w cieniu licznych drzew

Wierni przybyli na odpust w Charbielinie i uczestniczący we Mszy św. mogli schronić się przed promieniami słonecznymi w cieniu licznych drzew

Czciciele Matki Bożej przybywają do charbielińskiego sanktuarium całymi rodzinami, co daje nadzieję, że Maryja będzie tutaj odbierać szczególną cześć jeszcze przez wiele pokoleń...

Wyjątkowość tego miejsca można porównać do perły zagubionej w bezkresnych wodach oceanu. Klejnot ten, ukryty pośród piękna przyrody, przynajmniej raz w roku – podczas Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny olśniewa swym blaskiem pragnących go zobaczyć „odkrywców”.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Pelplin

Akademia Liderów 2025

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Jak pokazują najnowsze badania, aż 65% przedstawicieli pokolenia Z w Polsce doświadcza samotności, z czego 32% – często (MindGenic AI #Nigdywięcejsamotności, 2023). Mimo wielogodzinnej obecności w świecie wirtualnym, mediach społecznościowych i komunikatorach, młodym ludziom brakuje realnych, bliskich więzi. Akademia Liderów to miejsce, w którym te relacje są budowane od podstaw – podczas wspólnej pracy nad autorskimi projektami społecznymi, rozmów, warsztatów i spotkań z inspirującymi ekspertami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję