Reklama

Głos z Torunia

Łasin

Szkaplerz jako tarcza

Niedziela toruńska 31/2016, str. 3

[ TEMATY ]

szkaplerz

Aleksandra Wojdyło

Bp Józef Szamocki przewodniczy Mszy św. na dziedzińcu łasińskiego Karmelu

Bp Józef Szamocki przewodniczy Mszy św. na dziedzińcu łasińskiego
Karmelu

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel obchodzone 16 lipca, zwane świętem Matki Bożej Szkaplerznej, co roku przyciąga do klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie wielu czcicieli Maryi, członków Bractwa Szkaplerznego i przyjaciół łasińskiego Karmelu. 3-dniowym rekolekcjom dla wszystkich chętnych, poprzedzającym główną uroczystość, przewodniczył o. Jan Kanty Stasiński OCD. Pomagał odkryć tajemnicę miłości Pana Boga przez Jezusa i Maryję w tradycji Kościoła, jaką jest szkaplerz. W codziennych tematycznych homiliach przypominał istotę szkaplerza i nabożeństwa, duchowość karmelitańską nie tylko dla osób konsekrowanych, lecz także tych, którzy poprzez przyjęty szkaplerz uczestniczą we wszystkich dobrach i łaskach zakonu karmelitańskiego, oraz o maryjnej religijności Polaków.

Reklama

Mszy św. odpustowej 16 lipca przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki. – Szkaplerz jest tarczą nie tylko nas chroniącą, lecz także, jak niegdyś tarcza szkolna, jest znakiem rozpoznawczym, ale w tym przypadku jest znakiem naszej przynależności do rodziny Maryi i Karmelu. Jest też wyzwaniem, aby w szkole miłości Maryi nie zawieść – mówił Biskup Józef. Kaznodzieja przypomniał także o największych zwyczajach i nabożeństwach maryjnych oraz ich obecności w naszym codziennym życiu, które nie są obojętne, a intrygują i zachęcają do dalszego pogłębiania tej duchowości. – Czcimy Maryję za to, że jest Matką Jezusa Chrystusa i naszą Matką, która chce nasze serca kształtować w szkole nazaretańskiej na wzór Serca Jezusowego – dodał. Biskup Józef podkreślił znaczenie dla diecezji domu zakonnego Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie, którego siostry służą takim powołaniem – ofiarą swojego życia i modlitwą oraz dzielą się bogactwem duchowym Karmelu. Mówił także o tajemnicy szkaplerza jako tajemnicy pielgrzymowania do nieba. Podejmując się noszenia szkaplerza, decydujemy się, że jeszcze radykalniej będziemy wsłuchiwać się w to, co Jezus ma nam do powiedzenia, i jak o Jezusie świadczyć we współczesnym świecie, bo tak czyni ten, kto kocha. Na koniec wypowiedział prośbę do Matki w imieniu wszystkich zgromadzonych na dziedzińcu klasztornym: – Maryjo, która kroczysz z nami w znaku szkaplerza – prowadź i broń, daj moc każdemu z nas do miłowania do końca na drogach naszego życia.

Liturgię ubogacił swym śpiewem chór Tibi Mariae pod dyrekcją Małgorzaty Gołuńskiej. Po Mszy św. w kaplicy klasztornej o. Jan Kanty Stasiński OCD poprzez nałożenie szkaplerza przyjął do Bractwa Szkaplerznego kolejne osoby. Agapa w radosnym nastroju przedłużyła świętowanie na karmelitańskim dziedzińcu.

Rozmowa z o. Janem Kantym Stasińskim OCD w następnym numerze

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czerna: 23. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

[ TEMATY ]

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Czerna

Karol Porwich/Niedziela

„Z Maryją na krańce świata” – to hasło Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących szkaplerz Maryi, które odbyło się w sobotę 17 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa.

Spotkaniu przewodniczył bp Jerzy Mazur, były misjonarz, a obecnie ordynariusz diecezji ełckiej oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Było to już po raz 23. Ogólnopolskie Spotkanie przed łaskami słynącym i koronowanym obrazem Maryi na „polskiej Górze Karmel”.

CZYTAJ DALEJ

Sejm upamiętnił 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

2021-09-15 16:45

[ TEMATY ]

Warszawa

Zamek Królewski

wikipedia.org

Sejm - podczas środowego posiedzenia - przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że "Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości". "Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r. Po utracie przez Polskę niepodległości Zamek Królewski był systematycznie niszczony przez zaborców, a jego bogate wyposażenie oraz zgromadzone w nim dzieła sztuki zostały wywiezione do Rosji" - napisano.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz jest Bożym wołaniem i głosem Kościoła

2021-09-16 15:38

Agnieszka Dziarmaga

Bp Jan Piotrowski przewodniczy Mszy świętej w bazylice katedralnej w Kielcach

Bp Jan Piotrowski przewodniczy Mszy świętej w bazylice katedralnej w Kielcach

Z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, o jubileuszu 850 lat kieleckiej katedry, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

- Jubileusz w tradycji chrześcijańskiej to rok szczególnej łaski. Jakie są przesłanki teologiczne i historyczne do świętowania jubileuszy w ogóle?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję