Reklama

Niedziela Podlaska

Podziękowanie i pożegnanie

W niedzielę 24 lipca wieczorem w sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach pielgrzymi zagraniczni i polska młodzież przeżywająca Światowe Dni Młodzieży dziękowała za przeżycia w diecezji drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 32/2016, str. 5, 8

[ TEMATY ]

ŚDM

Ks. Artur Płachno

Podsumowanie Dni w Diecezji i Apel Jasnogórski prowadził Ruch Światło-Życie z ks. Jarosławem Błażejakiem, który oprócz przypomnienia roli, jaką odegrało to stowarzyszenie w czasach komunistycznych w Polsce, prowadzenia wspólnych tańców, zainaugurowanych polonezem wokół sanktuarium, zaprezentował też pantomimę, podsumowaną przez ojca duchownego WSD w Drohiczynie ks. Dariusza Kucharka. Wskazał on, że najważniejszym skutkiem tych kilku dni jest fakt, że młodzi ludzie z różnych stron doświadczyli przyjaźni, gościnności i Pana Boga. Scenka przedstawiała zaś prawdę, że tym wszystkim należy się dzielić: przyjaźnią, która będzie owocować komunikowaniem się na różne sposoby, wdzięcznością za gościnność rodzin, która będzie zapamiętana do końca życia, oraz tym, co najważniejsze – doświadczeniem Boga. Proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Piotr Wójcik przypomniał, że to sanktuarium jest domem Maryi w miejscu objawienia się Matki Bożej, ukazanej w łaskami słynącym obrazie, ukoronowanym papieskimi koronami.

Ks. Andrzej Lubowicki – koordynator ŚDM w diecezji przypomniał wszystkie miejsca, które w tym czasie odwiedzili pielgrzymi w całej diecezji. Wraz z młodzieżą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podziękował też, wręczając pamiątkowe dyplomy i pamiątki, tym, którzy przyczynili się do organizacji tych dni.

Ostożańskie spotkanie, na które przybyli zarówno pielgrzymi zagraniczni, jak i goszczące je rodziny, władze samorządowe, wolontariusze, sponsorzy oraz młodzież z diecezji, zakończyły adoracja Najświętszego Sakramentu, przyjęcie pamiątkowego różańca z Ziemi Świętej przed obliczem Maryi oraz Apel Jasnogórski.

Reklama

25 lipca przed wyjazdem do Krakowa młodzież włoska i ukraińska oraz grupa Polaków z parafii diecezji drohiczyńskiej uczestniczyła w Eucharystii, którą w kościele parafialnym w Łochowie celebrował bp Tadeusz Pikus wraz z abp. Riccardo Fonataną z Arezzo we Włoszech i kapłanami towarzyszącymi młodzieży. Bp Tadeusz Pikus wyraził podziękowanie wraz z bp. Antonim Dydyczem księżom proboszczom i prefektom, siostrom zakonnym, katechetom i parafianom goszczącym pielgrzymów, rodzinom, które przyjęły ich do swoich domów, ks. Andrzejowi Lubowickiemu i wszystkim organizatorom, wolontariuszom, młodzieży, samorządom, domom kultury, szkołom, mediom, instytucjom, służbie liturgicznej, policji, straży pożarnej, harcerzom i innym służbom oraz dobrodziejom i sponsorom za wsparcie dzieła Światowych Dni Młodzieży.

Młodzież z zagranicy i pierwsza grupa młodzieży z diecezji drohiczyńskiej wyruszyła do Krakowa z miejscowej stacji w wypełnionym do granic możliwości pociągiem, podstawionym przez Sejmik Województwa Podlaskiego, żegnana na peronie przez księży biskupów i władze samorządowe.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza z barki dla Ameryki Łacińskiej i Afryki

Kiedy przyjechałam 27 lipca na katechezy do Kazimierzy Wielkiej, w mieście od rana panowała fiesta. Nad dużym zbiornikiem wodnym roztańczona młodzież rywalizowała w pieśniach, tańcach, zabawach. Portugalczycy i Brazylijczycy wiedli prym jako najliczniejsze grupy, ale z minuty na minutę przybywali kolejni: Argentyna, Paragwaj, Boliwia, Chile, Kolumbia. No i gdzie miałabym szansę spotkać młodzież z Wysp św. Tomasza i Księżycowej? Delegacja młodych z tak egzotycznego zakątku w grupie 29 osób przybyła do parafii Bożego Miłosierdzia. – Czekaliśmy na nich od dwóch dni. Rodziny bardzo się przygotowywały. W końcu dotarli o godz. 2 w nocy – mówił ks. Wiesław z parafii Miłosierdzia Bożego. Maria Clotilde Varela mówiła, że parafianie przyjęli ich bardzo życzliwie. Są zachwyceni polską kuchnią i gościnnością. – To była dla nas długa podróż. Przelecieliśmy najpierw do Lizbony, potem do Francji, Niemiec i na końcu do Polski – mówił Izydor Sema do Sachez Cabral, pokazując na mapie dystans swojej podróży. – Jestem szczęśliwy, że jestem w Polsce – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję