Reklama

Niedziela Kielecka

W Piasku Wielkim znajdą nowy dom

Tego życzył mieszkańcom nowej placówki Caritas Kielce bp Jan Piotrowski, który poświęcił 11 lipca odnowione i zaadaptowane pomieszczenia w odrestaurowanym budynku po dawnej szkole podstawowej. W mieszkaniach chronionych znajdzie dom docelowo dwudziestu podopiecznych, którzy otrzymają schronienie i specjalistyczne wsparcie, by móc na miarę swoich możliwości samodzielnie żyć w społeczeństwie. Pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili.

Mieszkania chronione w Piasku Wielkim powstały w ramach rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Finansowe wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło 447 tys. zł. Zrealizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej przedsięwzięcie wsparły również środki finansowe z PFRON, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2015 r. w kwocie 571 tys., ok. 50 tys. zabezpieczyła Caritas. Po kompleksowym remoncie na pierwszym piętrze w budynku powstało osiem mieszkań chronionych, a na parterze sale rehabilitacyjno-terapeutyczne i warsztatowe, kuchnie i sanitariaty. Budynek przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowano także teren wokół budynku, w tym wykonano utwardzoną drogę dojazdową.

To już czwarta inwestycja zrealizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej przy wsparciu BGK. Funkcjonują już placówki: w Kielcach, Świniarach i Morawianach, które mają łącznie 81 miejsc pobytowych.

Uroczystość połączono z Mszą św. w kościele w Piasku Wielkim, której przewodniczył ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas. Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Marek Małczęć oraz proboszcz ks. Sławomir Dalczyński.

Podczas Mszy św. ks. Słowik podkreślał, że Caritas wciąż spotyka przykłady osób, instytucji, które chcą dzielić się częścią swego dorobku z potrzebującymi na wzór pierwszych gmin chrześcijańskich, o których mowa była w czytaniu. Dodał, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do dawania czegoś z siebie: czasu, talentów czy środków finansowych. – Owocem wspólnego wysiłku są mieszkania chronione, które powstały przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Placówka w Piasku Wielkim jest szansą i nadzieją dla osób w kryzysie, starszych, niepełnosprawnych, chorych i bezdomnych. – Ci ludzie nie zdołają utrzymać się tylko ze swoich dochodów i nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Caritas Kielce prowadzi kilkadziesiąt placówek pomocowych przeznaczonych dla potrzebujących i przewlekle chorych. Modlimy się dziś za podopiecznych, mieszkańców tego Domu o Boże błogosławieństwo, zdrowie i wszelkie łaski. Oni będą dzielić się z nami swoją radością i bogactwem serca – powiedział. Oprawę liturgii zapewnili podopieczni nowej placówki. Za nich modlili się parafianie, wójtowie gminy Nowy Korczyn, Solec-Zdrój oraz dyrektor PEFRON, personel placówki z terapeutami i kierownikiem Moniką Nawrot, zaprzyjaźnione ośrodki Caritas.

Reklama

– Celem placówki jest aktywizacja mieszkańców w kierunku jak największej samodzielności. Będą uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej, treningach higieny, komunikacji społecznej – mówiła Monika Nawrot, podkreślając, że ma nadzieję, iż będzie to miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, w którym odnajdą bezpieczeństwo, spokój, pewność siebie, swoje miejsce w społeczeństwie.

Po Mszy św. bp Jan Piotrowski wraz z towarzyszącymi mu gośćmi obejrzał nową placówkę i poświęcił jej pomieszczenia. Spotkał się również z jej mieszkańcami i personelem.

Mieszkania chronione to forma pośrednia między domami pomocy społecznej, dająca szansę na większą aktywizację i samodzielność jej mieszkańcom. Oprócz nowego, bezpiecznego miejsca mieszkańcy będą uczestniczyli w terapii poprzez zajęcia kulinarne, artystyczne. Jako społeczność tego domu będą troszczyli się o ład i porządek, zadbają również o teren wokół budynku, gdzie w przyszłości powstanie ogródek i warzywniak.

– Diecezja kielecka jest nasączona różnego rodzaju dziełami miłosierdzia umożliwiającymi niesienie pomocy potrzebującym na wielu płaszczyznach – mówił Biskup Jan. Wszystkie placówki Caritas, DPS, warsztaty terapii, ośrodki są radością Kościoła kieleckiego. Są to dzieła, które Kościół uwiarygodniają, ponieważ wynikają z ducha Ewangelii. Biskup Kielecki tłumaczył, że świat antyczny nie troszczył się o potrzebujących, dopiero chrześcijaństwo radykalnie zmieniło podejście do ubogich, słabych i chorych, ponieważ tak nakazywała Ewangelia. Zwracając się do mieszkańców, Ksiądz Biskup życzył, aby każdy z nich czuł się w tym miejscu doceniony i kochany oraz by ten Dom był domem na miarę prawdziwej rodziny. – Świat byłby zupełnie inny, gdybyśmy nie męczyli się miłością – podkreślał, dodając „tam, gdzie ludzie są nawzajem darem, tam jest miłość”.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy szczegóły dot. rejestracji i pobytu młodych na ŚDM w Lizbonie

[ TEMATY ]

ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

Więcej szczegółowych informacji dotyczących rejestracji, kosztów i pobytu polskich grup na przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie podało Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM. Biuro prowadzi już nabór wolontariuszy do posługi podczas tego wydarzenia oraz planuje związane z nim działania promocyjne.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży przystąpiło do rejestracji grup w specjalnie zaprojektowanym polskim systemie rejestracji. Informacje o rejestracji można uzyskać na stronie www.sdmpolska.pl. Do rejestracji zaproszone są osoby w przedziale wiekowym od 14 do 35 lat, rejestracji dokonuje opiekun grupy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję