Reklama

Niedziela Kielecka

ŚDM, Powiedzieli nam

Bp Marian Florczyk: silne wspólnoty potrzebują liderów

Wszystkim nam udziela się pozytywna energia, radość, młodość, różnorodność kultur, bardziej i mniej bogate duchowości, które się uzupełniają – mówi „Niedzieli” bp Marian Florczyk podczas spotkania w Wiślicy w ramach Dni w diecezji.

Ksiądz Biskup podkreśla zupełny brak barier wśród uczestników spotkania i dużo dobra, co stało się tak czytelne podczas wydarzenia w Wiślicy 21 lipca.

– Nigdzie nie widać barier. Jeśli młodzież ma w sobie wartości i nimi się dzieli, komunikacja odbywa się już na głębszym poziomie, pomagają gesty, taniec, śpiew. Różaniec tak samo odmawia się w Europie, Afryce, czy Australii – zauważa bp Florczyk. Podkreśla także ogromną rolę wolontariatu i zaangażowanie wszelkich służb: policji, strażaków, lekarzy oraz wspaniałą pracę, jaką wykonały Parafialne Centra Światowych Dni Młodzieży.

– Trudno mieć pewność, że potencjał wytworzony przez ich działalność i zaangażowanie, będzie zaczynem trwałych, wspólnotowych wartości, bo dzisiaj niełatwo buduje się wspólnotę – mówi bp Florczyk. I wspomina silną grupę z czasów ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., która powinna przeobrazić się w taką wspólnotę, tak się jednak nie stało. – Do zbudowania wspólnoty potrzebny jest lider. Oby tym razem nie zabrakło czasu, sił, dobrej woli, bo potencjał jest duży – uważa bp Marian Florczyk.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: nietypowa prośba organizatorów rocznicy ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

ŚDM

flickr.com/Kraków2016

Przyślijcie nam wasze spojrzenia! – apelują organizatorzy obchodów rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zapowiadają, że fotografie zostaną wykorzystane do niespodzianki, zaprezentowanej podczas koncertu, który odbędzie się 29 lipca na Tauron Arena.

Rok temu młodym w Krakowie towarzyszyło spojrzenie Jezusa Miłosiernego z obrazu „Jezu, ufam Tobie!”, który był umieszczony w centrum ołtarzy na krakowskich Błoniach i Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki. Do tego spojrzenia nawiązywał papież Franciszek, gdy w Orędziu do młodych na rok 2016 zachęcał: „Nie bójcie się spojrzeć Mu w oczy pełne nieskończonej miłości i pozwólcie, aby On ogarnął was swoim miłosiernym spojrzeniem”. O Jezusowym spojrzeniu, które patrzy na serce człowieka, mówił również w czasie Mszy Posłania wieńczącej ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję