Reklama

Niedziela Małopolska

Posłani do ewangelizacji

Niedziela małopolska 32/2016, str. 5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Małgorzata Czekaj

– Młodzi ludzie na studiach pytają o sens życia, więc to najlepszy czas do głoszenia im Dobrej Nowiny – mówią: Marena (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

– Młodzi ludzie na studiach pytają o sens
życia, więc to najlepszy czas do głoszenia im Dobrej Nowiny – mówią: Marena (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

Na pozór wszystko ich różni: kraj pochodzenia, język, historia życia. Ale jest coś, co ich połączyło: pragnienie dzielenia się wiarą w Jezusa Chrystusa.

Nawrócona w Medjugorie

– Jestem Chorwatką, ale w tej chwili mieszkam na Ukrainie. Należę do Zgromadzenia Sióstr Maryi w Duchu Świętym – mówi s. Božena Novoselec. – Moje życie od początku nie było łatwe. Mama była prostytutką, a mnie i moje rodzeństwo wykorzystywała do pracy. W wieku 6 lat zostałam adoptowana. Skończyłam szkołę i studiowałam. Praktykowałam religię Indii, żyłam z dala od Kościoła. Kiedy miałam 20 lat, pojechałam do Medjugorie. I tam, przez Maryję, w moim sercu przemówił Bóg. Powiedział, że pragnie, abym poszła za Nim drogą czystości. Odbyłam generalną spowiedź, która trwała sześć godzin. Zdecydowałam, że wstąpię do klasztoru. Ciągnęło mnie do ewangelizacji, dlatego z pierwszego zgromadzenia przeniosłam się do obecnego. Prowadzimy Szkołę Życia Chrześcijańskiego oraz ewangelizujemy poprzez pracę z młodzieżą i na ulicy.

Dotknięty Bożą miłością

Reklama

Daniel jest misjonarzem. – W mojej rodzinie codziennie chodziliśmy na Mszę św. i odmawialiśmy wspólnie Różaniec – mówi. – Ja robiłem to tylko dlatego, że takie były oczekiwania. Kiedy miałem 17 lat, w rodzinie pojawiły się trudności. Widziałem, jak ludzie źle traktują siebie nawzajem, kłócą się i nienawidzą. Byłem rozczarowany. Oczekiwałem, że Bóg to naprawi. Złościłem się na Niego i chciałem popełnić samobójstwo. Tego wieczoru jednak poszedłem na Mszę św. i podczas adoracji doświadczyłem ogromnej Bożej miłości. Ona była jakby zjednoczeniem z Jezusem – opowiada Daniel. Po pewnych rekolekcjach podjął decyzję, by żyć życiem służby. – Nie pytam od tej pory, co życie może mi dać, ale co ja mogę dać od siebie – wyznaje.

Pustka po Bogu

– Bóg był dla mnie Osobą, którą się tylko o coś prosi – mówi Marena. – Przestałam chodzić do kościoła, kiedy wyjechałam na studia. Powstała we mnie pustka po Bogu, którą próbowałam wypełnić czymś innym, bo nie wiedziałam, skąd się wzięła. Na ostatnim roku trafiła do mnie książka „Najważniejsza relacja Twojego życia” przygotowana przez Catholic Christian Outreach (C.C.O.). Rozpłakałam się. To była odpowiedź na to, czego mi brakowało.

Jej siostra, Evalina, opowiada: – Całe życie chodziłam do kościoła. Dołączyłam także do C.C.O., gdzie była już Marena. Jednak nie chciałam pozbyć się pewnych grzesznych obszarów mojego życia. Imprezowałam, piłam alkohol, tkwiłam w niezdrowych relacjach, a obowiązki religijne traktowałam jako coś, co trzeba wypełnić. Pewnej nocy obudziłam się po imprezie, z której niewiele pamiętałam. Czułam się winna i to był dla mnie prawdziwy wstrząs. Znalazłam w sobie dość odwagi, aby pójść do spowiedzi i oddać Jezusowi grzechy, których wcześniej nie chciałam zostawić. To całkowicie otworzyło moje serce na Jego miłość. Religijne czynności przestały być dla mnie obowiązkiem, ale tym, co chcę robić, bo poznaję wtedy Jezusa, którego kocham i wiem, że On kocha mnie.

Reklama

(Organizacja C.C.O., do której należą Daniel, Marena i Evalina została założona przez André i Angéle Regnier w 1988 r. na Uniwersytecie w Saskatoon w Kanadzie. Zajmuje się ewangelizacją i formacją studentów.)

Zanurzona w wierze

– Żyłam nienawiścią do mężczyzn, wypełniając codzienne obowiązki, grzebiąc samą siebie w pracy, uczestnicząc w niedzielnej Eucharystii, ale bez miłości – mówi Theresal Pereira z Malezji. Historia jej nawrócenia sięga 2006 r., kiedy związana była z kolegą z dzieciństwa, rozwiedzionym muzułmaninem. Dla niej ta relacja oznaczała rezygnację z wiary w Jezusa Chrystusa. Theresal zakończyła ją, gdyż związek okazał się koszmarem. Na ślubie przyjaciółki spotkała człowieka, z którym przeżyła wspaniałe 9 miesięcy. Znowu się jednak zawiodła; człowiek zniknął nagle z jej życia. Nękały ją myśli samobójcze. Nawróciła się po śmierci taty w 2011 r. – W najciemniejszych godzinach mojego życia Jezus wezwał mnie do czystości serca i ciała poprzez „teologię ciała”. Byłam zawstydzona plamami moich grzechów i win. Życie w czystości było jedyną możliwą odpowiedzią na moją decyzję totalnego oddania się Panu Bogu. Teraz jestem głębiej zanurzona w wierze – mówi.

Do Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji, które działało w Krakowie w ramach ŚDM, przyjechało 1500 osób, w tym 500 zza granicy. Dzięki ich świadectwom pielgrzymi, turyści i mieszkańcy królewskiego miasta mogli usłyszeć Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie – jedynym Panu i Odkupicielu człowieka.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zapisał się jako pierwszy uczestnik ŚDM w Krakowie

[ TEMATY ]

Franciszek

ŚDM w Krakowie

CLICK VATICANO/śdm w Krakowie

Trzema kliknięciami na tablecie papież Franciszek zapisał się jako pierwszy uczestnik obchodów XXXI Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Zrobił to w oknie swej biblioteki po południowej modlitwie "Anioł Pański", jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. Otworzył w ten sposób rejestrację młodzieży z całego świata na ŚDM.

- Drodzy bracia i siostry! Dziś zaczyna się rejestracja trzydziestego pierwszego Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w przyszłym roku w Polsce. Chciałem sam otworzyć rejestrację i właśnie wpisałem się jako pielgrzym za pomocą urządzenia elektronicznego. Dzień ten obchodzony w Roku Miłosierdzia, będzie, w pewnym sensie, jubileuszem młodzieży, wezwanej do refleksji na temat: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7). Zapraszam młodzież całego świata do przeżycia tej pielgrzymki albo udając się do Krakowa, albo też uczestnicząc w tym wydarzeniu łaski w swoich wspólnotach - zachęcił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję