Reklama

Niedziela Małopolska

ŚDM w Nowej Hucie

Błogosławieni młodzi

Bardzo wielu pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży gościło w parafiach i domach mieszkańców Nowej Huty. Na jej terenie miały miejsce ważne spotkania

Niedziela małopolska 32/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Janusz Pasik

Kard. Luis Antonio Tagle na spotkaniu z młodzieżą Caritas z całego świata (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

Kard. Luis Antonio Tagle na spotkaniu z młodzieżą Caritas z całego świata (pierwsza od lewej), Daniel i Evalina

Kościoły mistrzejowickie pw. św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy przyjęły głównie Francuzów, Nigeryjczyków, Białorusinów i Polaków. W Arce Pana zagościli pielgrzymi obrządku grekokatolickiego z Ukrainy i innych krajów zza naszej wschodniej granicy. Do parafii św. Józefa na os. Kalinowym przyjechali młodzi z Ukrainy i Francji. U Ojców Cystersów w Mogile i parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajdowało się Czeskie Narodowe Centrum z blisko 5 tysiącami mieszkańców.

Parafia Miłosierdzia Bożego na os. Wzgórza Krzesławickie gościła pielgrzymów ze Wspólnoty Emmanuel oraz Drogi Neokatechumenalnej. Przybyli członkowie tych wspólnot z USA, Czech, Holandii, Litwy, Portugalii, Belgii, Francji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Włoch i Filipin.

Reklama

Księża Pallotyni z parafii Matki Bożej Pocieszenia przyjęli młodych z Polski, Ukrainy, Rosji i Meksyku. Parafia św. Judy Tadeusza w Czyżynach ugościła międzynarodową wspólnotę ewangelizacyjną Shalom oraz młodzież z Brazylii i Palestyny. Natomiast parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Górali – Rosjan, Hiszpanów, Meksykanów, Łotyszy, Francuzów i pielgrzymów z Turkmenistanu. Po wszystkich parafiach rozmieszczone zostały również mniejsze grupy oraz indywidualni pielgrzymi z wielu innych krajów świata.

Jedność w różnorodności

Ulicami i osiedlami Nowej Huty każdego dnia przemieszczali się uśmiechnięci młodzi ludzie, wzajemnie się pozdrawiając. Ich radości doświadczali również mieszkańcy, którzy przyjmowali gości w swoich domach. Wszyscy mogli zobaczyć Żywy Kościół. Różnorodny, a jednak ten sam, bo pielgrzymi przyjechali tu z powodu Jezusa.

Różnorodność języków i narodów zaowocowała wieloma wydarzeniami, które odbywały się na terenie dzielnic nowohuckich. Modlitwa, poranne katechezy, koncerty, tańce, śpiew, musicale, wspólna zabawa, rozmowy i zwiedzanie towarzyszyły uczestnikom od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. Wspólnota Emmanuel prowadziła na łące obok Nowohuckiego Centrum Kultury – Festiwal Młodych. Było to miejsce, które każdego dnia gromadziło mieszkańców i pielgrzymów na wspólnej modlitwie i radosnej agapie.

Niosą Miłość

Reklama

27 lipca w kościele pw. św. Józefa na os. Kalinowym, w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, odbyło się wyjątkowe spotkanie wolontariuszy Caritas z kard. Luisem A. Tagle, który jest arcybiskupem Manili i jednocześnie przewodniczącym Caritas Internationalis, a także najpopularniejszym kardynałem na Facebooku, znanym szczególnie ze swojego pogodnego usposobienia i dobrego kontaktu z młodzieżą, która nazywa go „Chito” tzn. Wielki.

Hierarcha spotkał się z młodymi działającymi w Caritas m.in. w Iraku, Wenezueli, Libanie, Salwadorze, Senegalu, Kanadzie, Nowej Zelandii, Luksemburgu, Anglii i Polsce. Zwrócił uwagę na to, że to właśnie młodzi mają być siłą i misją miłości, misją Caritas w świecie: – Młodość to etap życia, który się nie powtórzy. Odkryjcie błogosławieństwo i łaskę bycia młodym! – apelował. Podkreślił, że Bóg wzywa młodych, by wykorzystali ten etap życia, żeby służyć innym ludziom.

Istotną częścią wydarzenia były świadectwa i wymiana doświadczeń wolontariuszy. Gościem specjalnym był również ks. Paul Karam, dyrektor Caritas Liban, który na zakończenie poprowadził modlitwę o światło dla wszystkich wolontariuszy Caritas, a także o pokój na świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Wygrali Włosi

Kolejnym wydarzeniem w ramach Festiwalu Młodych ŚDM, które miało miejsce w Nowej Hucie, był turniej piłki nożnej Copa Católica. Rozgrywki drużyn z Europy i Ameryki Południowej odbyły się na obiektach Centrum Rozwoju Com Com Zone w dniach 26 i 27 lipca. Ciekawostką było to, że drużyny mogły być mieszane pod względem płci, wieku jak i narodowości. Stąd w konkursie wzięli udział pielgrzymi z 25 krajów, tworząc 48 mieszanych drużyn.

Warto zauważyć, że jedyną drużyną składającą się z sióstr zakonnych były Serafitki z Krakowa. Pierwszy mecz z włoską drużyną Clan Lybra siostry zremisowały, a następne z Brazylią i Ekwadorem, niestety, przegrały i odpadły z turnieju. Ukazały jednak piękne świadectwo wiary i życia wspólnotowego. Ich radość, uśmiech, wzajemne wsparcie, pomoc i szacunek dla przeciwnika były doskonałą lekcją bycia prawdziwym chrześcijaninem.

Trzecie miejsce w mundialu zdobyła ekipa Swedish Young Catholics, a w finale drużyna Sassuolo z Italii pokonała francuską ekipę Fondacio. Dwudniowe zmagania dały możliwość zdrowej rywalizacji, gry fair play i wzajemnego poznania się uczestników.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM przybyły do diecezji kieleckiej

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Semilla Luz / Foter / CC BY

Wieczorem 31 stycznia do Lelowa leżącego na krańcach diecezji kieleckiej, przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Tym samym rozpoczęły wędrówkę po parafiach i ośrodkach kultu w obrębie diecezji kieleckiej. Peregrynacja potrwa do 14 lutego.

W Lelowie uroczystość przyjęcia symboli z Lublińca w diecezji gliwickiej, prowadził bp Jan Piotrowski. W wydarzeniu licznie uczestniczyli młodzież i wierni oraz ok. 30 księży.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję