Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Razem u Tronu Matki

Podczas Dni w Diecezji młodzi pielgrzymi, którzy z różnych stron świata przybyli na Światowe Dni Młodzieży do diecezji sosnowieckiej, wyruszyli 22 lipca na pieszą pielgrzymkę do Tronu Królowej Polski na Jasną Górę. Do klasztoru szli ok. 15 km – z Wrzosowej k. Częstochowy

Pielgrzymka podzielona została na 25 grup, w których szło ok. 3200 młodych z zagranicy wraz z ok. tysiącem wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Trud wędrówki podjęło m.in. 10 biskupów, 150 kapłanów, 40 kleryków oraz 40 sióstr zakonnych. Na szlaku pielgrzymim, jak zawsze, swe dobre serce otworzył ks. prał. Jan Szkoc, który przywiózł i rozdał 4200 lodów.

Reklama

Wyjątkowych gości powitał podprzeor Klasztoru na Jasnej Górze o. Mieczysław Polak. Eucharystii sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie przewodniczył abp Philip Wilson z Australii, m.in. wraz z bp. Grzegorzem Kaszakiem oraz biskupem pomocniczym bp. Piotrem Skuchą.

– Bardzo chciałbym podziękować wam, młodym ludziom. Powiedziałem naszym gościom, dziękując wszystkim wolontariuszom, dając tylko jeden przykład, jak jesteśmy wdzięczni: zebrała się duża grupa osób, które przygotowywały kanapki, te, które jedliście dzisiaj podczas pielgrzymki. I ci wolontariusze powiedzieli, że kanapki dla naszych pielgrzymów muszą być świeże; pracowali całą noc, skończyli o czwartej nad ranem. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom. To był tylko jeden przykład poświęcenia – mówił na zakończenie pielgrzymki Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Podziękował on także wszystkim uczestnikom pielgrzymki w kilku językach.

– Od zawsze słyszy się bardzo dobre słowa o Jasnej Górze i Częstochowie, i biorąc osobiście udział w pielgrzymce jestem bardzo zadowolony. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie z punktu widzenia Włocha, który pierwszy raz jest w Polsce. Sposób, w jaki się modlimy, w jaki śpiewamy, porównywanie różnic kulturowych pomiędzy Polską a Włochami jest naprawdę bardzo wzbogacające – podkreślał Filippo Massarenti z Włoch, gość parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierujcie się ku Maryi

Niedziela kielecka 8/2015, str. 2

[ TEMATY ]

peregrynacja

ŚDM w Krakowie

TER

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

Krzyz i ikona Maryi w sanktuarium w Lelowie

W ostatni dzień stycznia do Lelowa przywiezione zostały symbole Światowych Dni Młodzieży – drewniany Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W ten sposób rozpoczęła się ich dwutygodniowa peregrynacja po parafiach i ośrodkach kultu, ale nie tylko. W Lelowie symbole ŚDM powitał bp. Jan Piotrowski. Po ich ucałowaniu przed lelowskim sanktuarium wprowadził je wraz z towarzyszącymi mu kapłanami oraz wiernymi do kościoła. Biskupa, kapłanów, siostry zakonne, młodzież oraz wszystkich obecnych powitał proboszcz lelowskiej wspólnoty ks. Henryk Młynarczyk. Przypomniał on wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to mieszkaniec Lelowa Ignacy Trenda oddał swoje życie, nie chcąc zbezcześcić krzyża. Rozstrzelany przez Niemców, dziś jest kandydatem na ołtarze.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję