Reklama

Głos z Torunia

O szkaplerzu jeszcze słów kilka

Z o. Janem Kantym Stasińskim OCD rozmawia Aleksandra Wojdyło

Niedziela toruńska 32/2016, str. 7

[ TEMATY ]

szkaplerz

Aleksandra Wojdyło

O. Jan Kanty Stasiński OCD w łasińskim Karmelu

O. Jan Kanty Stasiński OCD w łasińskim Karmelu

ALEKSANDRA WOJDYŁO: – W Kościele katolickim przeżywamy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Początek nabożeństwa szkaplerznego sięga 1251 r. Co najistotniejszego wypływa z tego szczególnego nabożeństwa?

O. JAN KANTY STASIŃSKI OCD: – Nabożeństwo szkaplerza, oprócz różańca i cudownego medalika, to 3 najpopularniejsze formy czci Matki Bożej. Ważne jest, żeby zwracać uwagę, do czego nas szkaplerz zobowiązuje, do czego zachęca, o czym nam przypomina. Poprzez szkaplerz zawieramy z Maryją braterskie czy siostrzane przymierze. Zobowiązujemy się do pielęgnowania szczególnego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Istotę tego nabożeństwa stanowi również upodabnianie się do Maryi przez naśladowanie Jej cnót. Czciciele Matki Bożej Szkaplerznej powinni dążyć do naśladowania Jej w pokorze, czystości, skromności, zawierzeniu Bogu oraz dawaniu Chrystusa innym.

Reklama

– Co roku, szczególnie 16 lipca, coraz więcej osób przyjmuje szkaplerz. Czemu zawdzięczamy jego renesans?

– Maryjność buduje rodzinną pobożność zakonu karmelitańskiego. Papieże m.in. Paweł II i św. Jan Paweł II zaczęli tę maryjność coraz bardziej nie tylko głosić, ale nią żyć. „Szkaplerz noś, na różańcu proś” – mawiano kiedyś. Dzisiaj poszukujemy takich mocnych fundamentów, stąd także powrót do tych nabożeństw. Pamiętajmy jednak, że nabożeństwo to ma być oparte na solidnych fundamentach, na wierze, Ewangelii, a nie tylko na uczuciowości i zewnętrznej formie.

– Szkaplerz jest zewnętrznym znakiem przymierza z Maryją. Matka Boża przez niego działa…

– Tak. Szkaplerz jest znakiem szczególnego zaufania Maryi, znakiem przymierza. Szkaplerz to niezawodna pomoc Matki, która chroni od zła. Trzeba jednak mieć na uwadze, że szkaplerz nie jest amuletem. Jego znaczenie jest bardzo dydaktyczne. Chodzi o to, żeby żyć prostotą, czystością i ubóstwem. Tak jak mówi jedna z obietnic szkaplerznych, jeśli ktoś umiera w szkaplerzu, czyli w przymierzu z Matką Bożą, będzie zbawiony. Nie tyle chodzi tu o znak zewnętrzny, co wewnętrzny, o przymierze serca.
Życzę wam, abyście zawsze mogli znaleźć matczyną pomoc Matki Chrystusa, Dziewicy z góry Karmel, tak jak ja ją znalazłem. Niech Matka, która odziała nas szkaplerzem, strzeże nas, abyśmy byli wiernymi synami Pana Boga.

* * *

O. Jan Kanty Stasiński OCD
wieloletni misjonarz w Burundi, Kongo i Rwandzie, opiekun pielgrzymów na górze Karmel w Ziemi Świętej, w dniach 13-16 lipca przewodniczył rekolekcjom przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja obdarowuje

Szkaplerz należy rozumieć jako znak zbawienia i przyjęcia Maryi za swą Matkę. Jest on znakiem przymierza i znakiem wiary. Maryja obiecuje każdemu, kto będzie nosił szatę Jej dzieci duchowych, szczególną pomoc i opiekę za życia, a przede wszystkim po śmierci: nie umrze bez łaski Bożej ten, kto szkaplerz ów będzie wiernie nosił. Opieka i troska Maryi dotyczy także godziny śmierci. Osoba nosząca szkaplerz w tajemniczy sposób złączona jest również z Zakonem Karmelitańskim i ma udział w dobrach duchowych, których z miłosierdzia Bożego przysparzają zakonnicy i zakonnice z góry Karmel. Nabożeństwo szkaplerzne wymaga jednak trudu współpracy z Tą, której się powierzamy, aby łaski związane ze szkaplerzem nie były daremne. Maryja obdarowuje swych czcicieli, ale oni nie mogą pozostawać bierni i ociężali duchowo. Winni zatem: nieustannie nosić Jej znak, czyli szkaplerz (w formie płóciennej lub medalika); żyć na co dzień pokorą, czystością według stanu i zawierzeniem Bożej Opatrzności; wykazywać troskę o dobro wszystkich ludzi, dostrzegać ich problemy, a także codziennie odmawiać jedną z maryjnych modlitw.

CZYTAJ DALEJ

Życie to dar - Arkadio o swoim najnowszym klipie

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

muzyka

prolife

screen

Arkadio w specjalnej rozmowie z portalem niedziela.pl opowiada o swoim najnowszym utworze "Pokaż mi szlak", którego motywem przewodnim jest obrona życia.

Damian Krawczykowski: Dlaczego premierę swojego najnowszego klipu zaplanowałeś właśnie na 19 września?

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję