Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec: wierni wracają do katedry, proboszcz walczy o środki

Od najbliższej niedzieli 23 listopada, wierni parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu będą uczestniczyli w Mszach odprawianych w kościele. Niestety – tylko w tę i kolejne niedziele. Natomiast Msze w dni powszednie odprawiane będą nadal w Domu Katolickim. W niespełna miesiąc po pożarze dachu świątyni wzniesiona konstrukcja zabezpieczająca pozwala już na bezpieczne uczestnictwo w liturgii.

[ TEMATY ]

katedra

Franciszek Rozmus

Dziś proboszcz katedry, ks. Jan Gaik, rozmawiał na temat dofinansowania prac remontowych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z wiceministrem Piotrem Żuchowskim. Jak podkreśla proboszcz, złożone wnioski zostały życzliwie przyjęte i czekają na rozstrzygnięcie.

Gotowy jest projekt nowego dachu, gromadzone są także materiały do wykonania metalowo-drewnianej konstrukcji. O ile nie nastąpi gwałtowne pogorszenie pogody prace ruszą najpewniej za półtora-dwa tygodnie i uzależnione są od pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Miasta w Sosnowcu. Nowy dach, podobnie jak zniszczony w pożarze, pokryty będzie dachówką.

Zabezpieczony został także najbardziej niszczejący fragment polichromii w transepcie. Póki co poszukiwana jest firma, która będzie mogła wykonać jego rekonstrukcję. Docelowo prace o mniejszym zakresie będą musiały objąć także inne fragmenty spękanych i uszkodzonych polichromii.

Środki na prowadzenie prac spływają od osób i instytucji (m.in. kolejnych diecezji) z całej Polski.

2014-11-21 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja konkatedry w Sokołowie Podlaskim i dziękczynienie za 600 lat tamtejszych świątyń

Niedziela podlaska 36/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

konsekracja

katedra

Ks. Artur Płachno

Uczestnicy uroczystości zapełnili sokołowską konkatedrę

Uczestnicy uroczystości zapełnili sokołowską konkatedrę

23 sierpnia podczas Eucharystii, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, odbył się obrzęd uroczystego poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim, który jest konkatedrą diecezji drohiczyńskiej

Aktu tego dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz. Obecni byli również biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz biskup pomocniczy tej diecezji Piotr Sawczuk. W uroczystości wzięli udział także kapłani z diecezji drohiczyńskiej, lubelskiej i siedleckiej, przedstawiciele wspólnot zakonnych męskich i żeńskich, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz mieszkańcy miasta i goście. Poprzedziły ją tygodniowe misje święte prowadzone przez ks. prał. Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Podczas niej dziękowano także za 600 lat istnienia w Sokołowie Podlaskim świątyń katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję