Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzieła Miłosierdzia

Światowe Dni Młodzieży dobiegły końca. Przedsmak centralnych wydarzeń w Krakowie stanowiły Dni w Diecezjach. Archidiecezja wrocławska przygotowała dla pielgrzymów bogaty program wydarzeń kulturalnych i duchowych. Poza modlitwą, katechezą i zwiedzaniem miasta, odpowiedzieli na apel papieża Franciszka, by czynić MIŁOSIERDZIE

Mural na Leśnicy

Na ul. Średzkiej w Leśnicy grupa z Niemiec wraz z mieszkańcami i studentami wrocławskiej ASP stworzyła kolorowy mural. Zebranych przywitała Elżbieta Lenczyk, dyrektor Centrum Kultury ,,ZAMEK”, która życzyła młodzieży, aby uczynki miłosierdzia zawsze towarzyszyły ich życiu. W modlitwie pielgrzymów poprowadziła siostra Cecylia. Motywem przewodnim muralu była młodzież spędzająca w pozytywny sposób czas w małych miejscowościach. Przedstawiono na nim także znane wrocławskie budynki, jak Hala Stulecia czy Panorama Racławicka. Obok kolorowego muralu, powieszono baner z cytatem św. Jana Pawła II: ,,Wrocław jest miastem spotkania, miastem, które jednoczy”.

Miejsce pojednania

W tym samym czasie w Parku Tysiąclecia odbywała się akcja ,,Miejsce Pojednania”. Młodzież z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Polski w grupach rozważała, jakie są uczynki miłosierdzia, by następnie zapisane kartki powiesić na przygotowanych drzewkach. W parach sadzono także róże i drzewa. Ciekawą inicjatywą było wmurowanie mniejszych kamieni do przygotowanego większego z pamiątkowym napisem „ŚDM 2016”. Pielgrzymom towarzyszyli ich biskupi oraz siostry z Chile. Do Parku Tysiąclecia wesprzeć młodych przybyła wiceprezydent Wrocławia – Anna Szarycz. Inicjatywę wspomogło Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Samochód dla Pariacoto

Franciszkanie z peruwiańskiego Pariacoto mają do pokonania dziennie kilkadziesiąt kilometrów górzystego terenu. Peruwiańskie drogi są strome, wąskie i niebezpieczne, w związku z czym ich samochody szybko ulegają zużyciu. „Samochód dla Pariacoto” to akcja ludzi, którzy chcą pomóc franciszkańskim misjonarzom niosącym Pokój i Dobro w dalekim Peru. Pielgrzymi postanowili włączyć się w tę cenną inicjatywę. Podczas odbywającego się Festynu Miłosierdzia we franciszkańskiej parafii przy ul. Kruczej młodzież na tzw. stoisku miłosierdzia sprzedawała własnoręczne wyroby. Pieniądze uzbierane przez delegatów z Senegalu, Francji i Kanady zostały przeznaczone na zakup samochodu terenowego dla misjonarzy w Peru.

Reklama

Porządkowanie grobów

Szacunek dla zmarłych istnieje w każdej kulturze, niezależnie od poglądów i wyznawanej wiary. Młodzież z Włoch czynić miłosierdzie wybrała się na cmentarz przy ul. Bujwida, gdzie porządkowała groby. 16 osobowa grupa wybrała się na cmentarz należący do parafii katedralnej, wraz z jej proboszczem, ks. Pawłem Cembrowiczem. Duszpasterz jest także tłumaczem, dlatego też świetnie dogadywał się z włoską młodzieżą. Nie tylko wspólnie uporządkowali groby, ale także zapalili na nich świece i pomodlili się za dusze zmarłych.

Pizza Miłosierdzia

Siostry Jadwiżanki prowadzą przedszkole przy ul. Piwnej we Wrocławiu. Delegacja z Włoch postanowiła odwiedzić podopiecznych sióstr i upiec dla nich pizzę miłosierdzia! – Pomysł upieczenia pizzy wyszedł od samych pielgrzymów z Włoch – mówi s. Bernadetta. Dla pielgrzymów była to forma podziękowania siostrom za ich gościnność. Włosi zaznaczają, że pizza, na której ułożyli napis Wrocław, Polska i Italia miała wyjątkowy przepis – dodali do niej bowiem serce i miłość.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Piasku Wielkim znajdą nowy dom

Tego życzył mieszkańcom nowej placówki Caritas Kielce bp Jan Piotrowski, który poświęcił 11 lipca odnowione i zaadaptowane pomieszczenia w odrestaurowanym budynku po dawnej szkole podstawowej. W mieszkaniach chronionych znajdzie dom docelowo dwudziestu podopiecznych, którzy otrzymają schronienie i specjalistyczne wsparcie, by móc na miarę swoich możliwości samodzielnie żyć w społeczeństwie. Pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję