Reklama

Polska

Katolickie Radio Fiat

W sierpniu br. Katolickie Radio Fiat w Częstochowie obchodzi 25-lecie swego istnienia. Początki radia wiążą się z VI Światowymi Dniami Młodzieży na Jasnej Górze w dniach 14-15 sierpnia 1991 r., pod przewodnictwem Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 33/2016, str. 18

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Katolickiego Radia Fiat

Angelika Sitek – radiowa reporterka w terenie

Angelika Sitek – radiowa reporterka w terenie

Zokazji VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie Komitet Organizacyjny uzyskał od ministra łączności prawo nadawania programu radiowego na UKF, także dla jednoczesnego tłumaczenia na różne języki wypowiedzi Jana Pawła II. Promotorem dzieła był ks. prał. Marian Duda.

Początki

Pierwsze studio zostało zorganizowane w posesji Wacława Woszczyka w Alejach Najświętszej Maryi Panny 79 w Częstochowie. Nadawanie rozpoczęto 10 sierpnia o godz. 12 modlitwą „Anioł Pański”. Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży radio przekształciło się w radio diecezjalne. 3 maja 1992 r. abp Stanisław Nowak erygował Katolicką Rozgłośnię Radiową Fiat w Częstochowie, 23 maja miała miejsce uroczysta inauguracja, a 24 grudnia tego samego roku Ksiądz Arcybiskup poświęcił nowe studio radiowe przy parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie (ul. Brzeźnicka 59).

Reklama

Zasięg rozgłośni na początku nie był duży, sygnał można było odbierać zaledwie w promieniu 15 km. Stałym motywem dźwiękowym stał się hymn VI ŚDM „Abba, Ojcze”. Przez pierwszy miesiąc stacją kierował ks. Lucjan Nowakowski. We wrześniu 1991 r. dyrektorem rozgłośni został ks. prał. Stanisław Jasionek. Następnie funkcję tę pełnili: ks. kan. Andrzej Oleś, ks. prał. Zdzisław Wójcik, wspomagani przez ks. kan. Władysława Badurę, ks. Ryszarda Umańskiego i ks. Zbigniewa Heluszkę. Przez wiele lat ważną rolę w radiu pełniła Elżbieta Grochal, potem również Przemysław Januszko.

Obecnie siedziba rozgłośni mieści się w sąsiedztwie archikatedry częstochowskiej, ul. Ogrodowa 24/44. Funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat pełni ks. Piotr Zaborski. Na przestrzeni 25 lat powstały też stałe łącza radiowe i niezależne studia oraz redakcje programów radiowych przy Sanktuarium Jasnogórskim i parafii Księży Pallotynów w Dolinie Miłosierdzia, w Wyższym Seminarium Duchownym i w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Tygodnik „Niedziela” z byłym redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem wniósł też ogromny wkład w wyposażenie rozgłośni.

Zadania

Radio Fiat pełni funkcję preewangelizacyjną, informacyjną i formacyjną. Od samego początku spełnia misję szeroko rozumianego nadawcy regionalnego (Częstochowa, Zawiercie, Radomsko, Wieluń). Jest jedyną tego typu rozgłośnią w Częstochowie, z możliwością bezpośredniej transmisji wszystkich wydarzeń. Jako pierwsze w kraju Radio Fiat transmitowało Apele Jasnogórskie. W czasie ćwierćwiecza istnienia radia gościli w nim wybitni przedstawiciele Kościoła, kultury i polityki. Od 2013 r. Radio Fiat weszło w skład Niezależnych Rozgłośni Katolickich. W 2015 r. zostało uhonorowane nagrodą Małego Feniksa, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, za wieloletnie konsekwentne działanie na rzecz upowszechniania nauki Chrystusa oraz budowaną aktywność społeczną w regionie.

– Radio nie zastąpi osobistego spotkania z Chrystusem w sakramentach – mówi ks. Piotr Zaborski – ale może to spotkanie ułatwić, m.in. poprzez transmitowanie Mszy św. z myślą o tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyjść z domu. Nie sposób również mówić o naszym radiu, nie widząc pomostu łączącego tamtą młodzież, z roku 1991, pokolenie rodziców młodych pracowników radia, z tymi, którzy dziś to radio i jego przestrzeń tworzą. Wiele osób pyta mnie dziś, jak przeżywam jubileusz radia. Odpowiadam, że dokładnie tak samo jak wtedy, gdy ono powstało: na Światowych Dniach Młodzieży, będąc tam, gdzie dzisiaj jest Kościół – przy papieżu Franciszku, będąc wśród ludzi i dla ludzi. A na co dzień, jako rozgłośnia Kościoła częstochowskiego, jesteśmy tam, gdzie jest częstochowski Kościół z jego Biskupem, kapłanami i wiernymi. – Rozgłośnia staje się ważnym źródłem informacji dzięki reporterom, relacjonującym na żywo najważniejsze wydarzenia.

2016-08-10 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: niech każdy ksiądz ofiaruje pakiet pielgrzyma człowiekowi dotkniętemu ubóstwem

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Grzegorz Popadiak, Andrzej Bulicz,

O wrażliwość i solidarność z młodzieżą ubogą oraz o pomoc w zapewnieniu jej udziału w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodych zaapelował bp Damian Muskus w Myślenicach podczas Mszy św. z udziałem m. in. wolontariuszy i członków tamtejszego Parafialnego Komitetu Organizacyjnego. Koordynator przygotowań do ŚDM 2016 namawia księży, by każdy z nich ufundował pakiet pielgrzyma choć jednej osobie potrzebującej wsparcia. „Niech to będzie nasz kapłański dar dla młodych w Roku Miłosierdzia” - zachęca biskup, który sam w ten sposób pomógł kilkorgu młodym.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję