Reklama

Niedziela Przemyska

Piękna twarz Polski

Niedziela przemyska 34/2016, str. 1-2

[ TEMATY ]

list

Ks. Sławomir Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie, Kochani Młodzi Przyjaciele
Za nami Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wydarzenia ostatnich tygodni były niewątpliwie wielkim powiewem Ducha Świętego, który ustami Papieża mówił do Kościoła w Polsce między innymi: „Pan nie chce, żeby się Go lękano jako możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami. Myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem, biorąc go za rękę i towarzysząc mu w wielu sytuacjach” (Jasna Góra, 28 lipca 2016).

Dziękuję Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i bardzo się cieszę, że tak wielu z Was odkryło towarzyszącą obecność Boga w codziennych wydarzeniach i uczestniczyło w Narodowym Dziękczynieniu za Chrzest Polski na Jasnej Górze. Radosną nadzieją napawa również fakt, że prawie dwa tysiące młodych z naszej archidiecezji dołączyło do wielkiej rzeszy pielgrzymów z całego świata modlących się w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kochani dziewczęta i chłopcy, Drodzy bracia i siostry
Integralną częścią tego światowego wydarzenia wiary były Dni w Diecezji, także w archidiecezji przemyskiej, w dniach 20-25 lipca 2016 roku. Dzięki duchowej i logistycznej twórczości w lokalnych Centrach ŚDM usytuowanych w Przemyślu, Przeworsku, Sanoku, Łańcucie, Leżajsku, Krośnie, Jarosławiu i w Brzozowie, Dni w Przemyskim Ein Karim dawały młodym pielgrzymom doświadczenie Boga miłosiernego i człowieka otwartego na bliźniego swego. W tych dniach, dzięki chrześcijańskiej wrażliwości archidiecezja przemyska stała się piękną twarzą Polski, gościnnej i przyjaznej, wolnej i bezpiecznej oraz bogatej w niepowtarzalne dziedzictwo kultury, sztuki i architektury. Realizowany program „5 Kroków Światła” niósł z kolei doświadczenie żywego Kościoła wiernego Bogu i człowiekowi; Kościoła modlącego się i refleksyjnego, kreatywnego i radosnego.

Cechą szczególnie piękną Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji przemyskiej było profesjonalne zaangażowanie się księży i sióstr zakonnych, władz samorządowych i wszelkiego rodzaju służb porządkowych, gościnność mieszkańców i posługa wolontariuszy.

Dziękując Panu Bogu za święty czas Światowych Dni Młodzieży, pragnę wyrazić wdzięczność Księżom Moderatorom Lokalnych Centrów ŚDM, ich współpracownikom i wolontariuszom skupionym wokół tych ośrodków oraz Wyższemu Seminarium Duchownemu w Przemyślu. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem władz wojewódzkich i samorządowych, służb porządkowych i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wielkie Bóg zapłać ślę w stronę mieszkańców poszczególnych miast, którzy przyjęli pielgrzymów do swoich domów. Na ręce Redakcji Radia „FARA” i „Niedzieli Przemyskiej” składam podziękowania wszystkim mediom, które relacjonowały i utrwalały rodzący się z wiary klimat spotkań w naszym Ein Karim. Mam nadzieję, że wzorowo wypełniony zbiorowy obowiązek przyniesie błogosławione owoce zarówno dla gości z 13 krajów świata, jak i naszej młodzieży oraz dla naszych małych ojczyzn, w których żyjemy, pracujemy i realizujemy chrześcijańskie powołanie, aby – jak mówił papież Franciszek – „Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce: przez pozytywne promieniowanie, poprzez przejrzystość życia” (Jasna Góra, 28 lipca 2016).

Na czas chrześcijańskiego wzrastania i owocowania proszę przyjąć z serca płynące pasterskie błogosławieństwo – w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraińcy proszą o przebaczenie m.in. za Wołyń

[ TEMATY ]

list

Archiwum

O ustanowienie wspólnego Dnia Pamięci Ofiar Konfliktu Polsko-Ukraińskiego oraz o wzajemne przebaczenie i o mądrość zaapelowało do Polaków 2 czerwca grono polityków, głów Kościołów i intelektualistów Ukrainy. Otwarte Oświadczenie do całego społeczeństwa polskiego w tej sprawie podpisali byli prezydenci Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko, prawosławny patriarcha Filaret, greckokatolicki arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk oraz 9 innych osobistości – polityków, pisarzy i naukowców ukraińskich.

Oto polski tekst tego dokumentu:
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski słucha ks. DJ Padre Guilherme

2026-06-24 10:20

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Padre Guilherme

EWTN Polska

W krótkim filmiku na mediach społecznościowych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Apb Tadeusz Wojda, nie tylko słucha „Pan jest Pasterzem Moim” w wykonaniu Padre Guilherme, ale również zaprasza na Festiwal Prosta Droga do Boga w Gdańsku, na którym wystąpi znany na całym świecie ks. DJ - informuje portal EWTN Polska.

W krótkim filmiku na mediach społecznościowych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, apb Tadeusz Wojda, nie tylko słucha Pan jest Pasterzem Moim w wykonaniu Padre Guilherme, ale również zaprasza na Festiwal Prosta Droga do Boga w Gdańsku, na którym wystąpi znany na całym świecie ks. DJ.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję