Reklama

Człowiek Boga

Wkrótce będziemy mogli obejrzeć film „Człowiek Boga” – o ks. Władysławie Bukowińskim, który posługiwał m.in. w Kazachstanie i z powodu swojej gorliwości kapłańskiej był skazywany na sowieckie łagry i więzienia. Beatyfikacja kapłana odbędzie się 11 września 2016 r. w Karagandzie. Reżyser Krzysztof Tadej w rozmowie z Lidią Dudkiewicz mówi o filmie i cudzie za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego zatwierdzonym do jego beatyfikacji

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 20-21

[ TEMATY ]

bł. ks. Władysław Bukowiński

Krzysztof Tadej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ksiądz Władysław Bukowiński
urodził się w 1904 r. w Berdyczowie. Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w Rabce i Suchej Beskidzkiej. W 1936 r. poprosił o zgodę na pracę duszpasterską w Łucku. Tam wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym i był proboszczem katedry. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez NKWD. Rok spędził w więzieniu. Tuż przed wkroczeniem Niemców do Łucka władze sowieckie postanowiły zlikwidować więźniów. Kapłan cudem uniknął śmierci. Został ranny i znalazł się pod ciałami zabitych. Wieczorem został uratowany przez ludzi poszukujących swoich bliskich. W 1945 r., wraz z wkroczeniem do Łucka Armii Czerwonej, został ponownie aresztowany. Rok później skazano go na 10 lat łagru. Gdy został wypuszczony z obozu, potajemnie odprawiał Msze św., spowiadał i bierzmował katolików w Karagandzie i okolicach. Przyjeżdżali do niego wierni z różnych stron Związku Radzieckiego. Sam również wyruszał na wyprawy misyjne. Gdy ktoś go zdradził, ponownie trafił do więzienia. Po wojnie trzykrotnie przyjechał do Polski. W Krakowie spotkał się m.in. z kard. Karolem Wojtyłą. Zmarł w 1974 r. 11 września 2016 r. zostanie beatyfikowany w Karagandzie w Kazachstanie. W imieniu papieża Franciszka w uroczystościach beatyfikacyjnych będą uczestniczyli kard. Angelo Amato – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i ks. prał. Bogusław Turek CSMA – podsekretarz tej Kongregacji. W procesie beatyfikacyjnym badano i zatwierdzono cud za wstawiennictwem ks. Władysława Bukowińskiego. Dotyczył on ks. Mariusza Kowalskiego, proboszcza w miejscowości Temirtau, który został nagle i trwale uzdrowiony.

Krzysztof Tadej

* * *

LIDIA DUDKIEWICZ: – Na beatyfikację ks. Władysława Bukowińskiego przygotował Pan film „Człowiek Boga”. Proszę powiedzieć, co jest treścią tej filmowej opowieści i jak przebiegały prace nad realizacją tego obrazu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KRZYSZTOF TADEJ: – To film o życiu i działalności ks. Władysława Bukowińskiego, który w sowieckich łagrach i więzieniach spędził ponad 13 lat. Pomimo ogromnych cierpień pokonał w sobie niechęć i nienawiść wobec tych, którzy wyrządzili mu tyle zła. We „Wspomnieniach z Kazachstanu” napisał: „Dla mnie Chrystusowe przykazanie miłości nieprzyjaciół nie jest jakąś piękną utopią, lecz czymś w najwyższym stopniu realnym i życiowym”. Te słowa są, moim zdaniem, kluczem do zrozumienia jego życia. Nie miał mieszkania, żył niezwykle skromnie, ale z uśmiechem i radością mówił o Bogu i czynił dobro. To również film o jego dramatycznych wyborach. W 1954 r. ks. Bukowiński został zwolniony z obozu pracy. Zmuszono go do zamieszkania w Karagandzie. Nie narzekał. Z humorem napisał, że Bóg działa też przez ateistów, bo został zesłany tam, gdzie jest szczególnie potrzebny. W Karagandzie był jedynym księdzem katolickim. Rok później, w czerwcu 1955 r., władze ZSRR pozwoliły Polakom wrócić na stałe do kraju. Ksiądz Bukowiński zobaczył na biurku kapitana, który go wezwał, dwie listy. Jedna była cała zapełniona nazwiskami tych, którzy zgłosili się do wyjazdu do Polski, druga – prawie pusta. Ci, którzy zostali, musieli przyjąć obywatelstwo Związku Radzieckiego. Ksiądz Bukowiński zdecydował się zostać. Chciał nadal służyć wiernym, bez względu na cenę cierpienia, jaką będzie musiał płacić.
Film realizowaliśmy w Polsce, na Ukrainie i w Kazachstanie, czyli w miejscach życia i działalności ks. Bukowińskiego. Podążaliśmy po jego drogach, po jego śladach. Na stepie w Kazachstanie czy we wsi Michajłowska – to obecnie dzielnica Karagandy. Tam poprosiliśmy o. Pawła Bloka o odprawienie Mszy św. w domu państwa Osińskich – w tym samym pokoju, gdzie ks. Bukowiński odprawiał Msze św. potajemnie, w nocy. Na Eucharystii zgromadzili się Polacy z sąsiednich domów. Przed laty za udział w takiej Mszy św. groziły więzienie i represje.

– Z pewnością spotkał się Pan ze świadkami życia ks. Bukowińskiego...

– Dotarliśmy do wielu świadków. Dla nich ks. Bukowiński nie umarł, nadal żyje. Zgodnie z nauką Kościoła, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią, ale się zmienia. Wiele osób mówiło nam o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem ks. Bukowińskiego, m.in. o uzdrowieniu z choroby nowotworowej, pokonaniu sepsy. Nagraliśmy rozmowę również z ks. Mariuszem Kowalskim. Cud jego uzdrowienia uznała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w procesie beatyfikacyjnym ks. Bukowińskiego. Gdy spojrzy się na jego życie, można uznać go za patrona kapłanów, więźniów, chorych itd. Dla mnie ks. Bukowiński będzie również patronem ludzi znajdujących się w szczególnie trudnych sytuacjach w życiu.

– Proszę przybliżyć sprawę cudu dotyczącego uzdrowienia ks. Kowalskiego.

Reklama

– W czerwcu 2008 r., jeszcze jako kleryk, Mariusz Kowalski grał w piłkę z kolegami na boisku koło seminarium w Karagandzie. Nagle upadł. Doznał wylewu. Odwieziono go do szpitala i zapadł w śpiączkę. Jego stan był bardzo ciężki. Lekarze mówili, że się nie wybudzi, a gdyby chłopak odzyskał przytomność, to będzie całkowicie lub częściowo sparaliżowany. Rozpoczęły się modlitwy za wstawiennictwem ks. Władysława Bukowińskiego. Po 3 dniach Mariusz wybudził się ze śpiączki. Nastąpiło trwałe i całkowite uzdrowienie. Dzisiaj ks. Mariusz jest proboszczem i zarazem jedynym księdzem parafii w mieście Temirtau. Mieszka tam ok. 100 tys. ludzi, a do jedynej parafii należy 50-60 wiernych.

– Nie ulega wątpliwości, że solidnie się Pan przygotowywał do pracy nad filmem, którego akcja sięga Kazachstanu, gdzie żył ks. Bukowiński. Na pewno miał Pan wyobrażenie o tym odległym kraju. Jak wyglądała konfrontacja z rzeczywistością już tam, na miejscu?

– Zaskoczyła mnie ogromna życzliwość mieszkańców Kazachstanu. Podchodzili do nas, pytali, co robimy, pytali o Polskę, o ks. Bukowińskiego. Każdy chciał nam w jakikolwiek sposób pomóc. Zobaczyłem ludzi bardziej szczęśliwych i uśmiechniętych niż w Polsce, choć pewnie wielu z nich jest w gorszej sytuacji materialnej. Tej życzliwości nigdy nie zapomnę. Miejscowi księża, mimo że są tam misjonarzami od lat, ciągle też są pod wrażeniem gościnności i życzliwości, z którą się spotykają na co dzień. I dobrych kontaktów z władzami, które gotowe są współdziałać przy różnych inicjatywach.

– Jaki jest obraz Kościoła w Kazachstanie?

Reklama

– Mieszkają tam ludzie 120 narodowości. Większość to wyznawcy islamu. W tym wielokulturowym i wielonarodowym kraju katolicy stanowią mniej niż 1 proc. obywateli. Dzisiaj Kazachstan to miejsce tolerancji i otwartości wobec innych, równego traktowania religii. Rektor seminarium w Karagandzie ks. Piotr Pytlowany powiedział mi, że w tej różnorodności kultur warto naśladować ks. Bukowińskiego. Gdy żył na tej ziemi, nigdy nie starał się dominować w rozmowie, narzucać swoich poglądów i przekonań. Za szybko nie oceniał ludzi, których spotykał, a wśród których było wielu ateistów, wiele osób partyjnych. On towarzyszył im. A pytany, mówił o Bogu. Swoim życiem, postawą wyrażał to, kim i jaki jest Bóg.
Dzisiaj w diecezji karagandyjskiej, która jest dwa razy większa niż Polska, pracuje zaledwie 18 księży. Są siostry zakonne, jest świecka misjonarka. Słowa z Pisma Świętego: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9, 37) pozostają aktualne. Szczególnie tu, w Kazachstanie, kraju, który tak bardzo potrzebuje kolejnych kapłanów.

– Interesują nas losy Polaków, którzy znaleźli się w Kazachstanie. Jak im się teraz żyje? Jak to wygląda w liczbach?

– Często czytamy o 100 tys. Polaków w Kazachstanie. Według spisu ludności, narodowość polską zadeklarowało 35 tys. mieszkańców tego kraju. W ciągu ostatnich lat wielu Polaków powróciło do ojczyzny. Ale są też tacy, którzy wyjechali do Polski i wracają do Kazachstanu z poczuciem rozgoryczenia. W Polsce bowiem nie znaleźli pracy, byli samotni, spotykali się z określeniami typu „ruscy przyjechali”. Obecnie złożono ok. 3 tys. wniosków o repatriację do Polski. Trudno dokładnie określić, ile osób chce wrócić, ponieważ jeden wniosek może dotyczyć jednej osoby lub całej rodziny. Polaków, których spotkaliśmy, cechuje wielka miłość do Polski.

– Proszę powiedzieć, jak Karaganda przygotowuje się na beatyfikację ks. Władysława Bukowińskiego? Jakie znaczenie może mieć to wydarzenie?

– Można powiedzieć, że nie tylko Kazachstan czeka na beatyfikację. Do Karagandy przyjadą grupy z Rosji, Ukrainy, Polski, Włoch i Niemiec. Dla wiernych w Karagandzie i w całym Kazachstanie beatyfikacja ks. Bukowińskiego to nie tylko wielkie, ważne wydarzenie religijne i historyczne. To po prostu dar od Boga. Wiele osób podkreślało, że gdy patrzą na losy ks. Bukowińskiego, łatwiej im podejmować najważniejsze decyzje w życiu. Mówili, że on swoją postawą pokazuje, iż bez względu na sytuację w domu, szkole, pracy czy sytuację polityczną każdy może być szczęśliwy i to od nas zależy, jakie mamy relacje z Bogiem – czy wybieramy Go, czy odrzucamy. To również okazja do wspomnień o wielu tysiącach Polaków, którzy tutaj umarli. Umierali samotni, opuszczeni, cierpiący, bezprawnie wywiezieni z ojczyzny.

2016-08-31 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia na nieludzkiej ziemi

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 29

[ TEMATY ]

ludzie

bł. ks. Władysław Bukowiński

Archiwum Postulacji Procesu Beatyfikacyjnego

Ksiądz Władysław Bukowiński

Ksiądz Władysław Bukowiński

Historię życia ks. Władysława Bukowińskiego można zrozumieć w pełni wyłącznie poprzez jego miłość do Boga i wszystkiego, co pochodzi z Jego ręki. Uczył się tego od swoich rodziców, którzy z wielką miłością i radością przyjęli jego przyjście na świat

W 1953 r. ks. Władysław Bukowiński przeżywał Wigilię razem z Polakami w sowieckim łagrze. Słowa, które wtedy wypowiedział, brzmiały wymownie: „Podnieś rączkę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą. Błogosław Ojczyznę naszą, zawsze Tobie wierną – zawsze ze wzruszeniem i radością święcącą Boże Narodzenie. Błogosław polski naród, rozdarty, cierpiący, rozproszony po wszystkich krajach świata. Błogosław szczególnie tę część naszego narodu, która żyje w tym kraju i cierpi w nim najwięcej. Błogosław więźniów i zesłańców. Błogosław rodziny nasze, które w ten święty wieczór wigilijny ronią łzy smutku i tęsknoty z powodu bolesnej, przymusowej rozłąki ze swymi najukochańszymi. Niech to Boże Narodzenie pogłębi w nas nadzieję lepszej przyszłości, w której smutek i tęsknota w radość się przemienią (...). Tego sobie nawzajem życzymy, dzieląc się tradycyjnym opłatkiem wigilijnym, wyobrażającym Jezusa dziś nam narodzonego”. Mimo tak dramatycznych okoliczności tak głębokie przeżywanie Bożego Narodzenia było doświadczeniem jego dotychczasowego życia.
CZYTAJ DALEJ

Chiński kontenerowiec celowo przeciął kable na Bałtyku?

2024-11-27 19:15

[ TEMATY ]

Niemcy

Finlandia

sabotaż

chiński kontenerowiec

kable na Bałtyku

Yi Peng 3

Adobe Stock

Kontenerowiec, zdjęcie ilustracyjne

Kontenerowiec, zdjęcie ilustracyjne

Śledczy, którzy badają sprawę przerwania kabli komunikacyjnych na dnie Bałtyku przypuszczają, że zatrzymany chiński kontenerowiec Yi Peng 3 celowo przeciął przewody - podał we środę dziennik "Wall Street Journal". Śledztwo koncentruje się na kwestii, czy sabotaż zleciły rosyjskie służby.

Według "Wall Street Journal" śledczy ustalili, że chiński kontenerowiec, który transportował rosyjskie nawozy, spuścił kotwicę w okolicach pierwszego przeciętego kabla między Szwecją i Litwą i przeciągnął ją po dnie przez ponad 100 mil (ok. 160 km). W efekcie przeciął drugi kabel między Niemcami i Finlandią, a spuszczona kotwica zauważalnie zmniejszyła jego prędkość, co zdaje się wykluczać możliwość przypadkowego zdarzenia. Statek wyłączył też wtedy transponder, a po przecięciu drugiego przewodu, podniósł kotwicę.
CZYTAJ DALEJ

Wystawa malarstwa Mariusza Mikołajka

2024-11-28 13:39

Materiały organizatorów

W przestrzeniach katedry wrocławskiej zagości wystawa współczesnej sztuki sakralnej. 20 dużych obrazów pochodzi z ostatnich 40 lat pracy znanego wrocławskiego artysty.

Inicjatorem wydarzenia jest ks. proboszcz Paweł Cembrowicz, który zwrócił się do wrocławskiego malarza z propozycją wystawy, po zapoznaniu się z jego dziełem, jakim jest Droga Krzyżowa w kościele NMP Bolesnej na Strachocinie. – Bardzo się z tego ucieszyłem, choć myślałem, że z powodu nawału pracy nie uda się tego zrealizować w tym roku. A jednak się udało i jest to podwójna radość, bo wyszła z tego również moja rocznicowa wystawa. W samej lewej nawie na dole katedry będzie 5 obrazów, na górze przy wejściu na wieżę będą pozostałe – opowiada „Niedzieli Wrocławskiej” Mariusz Mikołajek.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję