W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się XII edycja Wałbrzyskiego Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej „Pozytywne Granie”. Przegląd poprzedziła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej. Obecny był ks. inf. Julian Źrałko, duchowni wałbrzyskich dekanatów, oraz licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy miasta i okolic.
W swojej homilii skierowanej do uczestników Ksiądz Biskup nawiązał do tematu tegorocznego „Pozytywnego Grania”: – Jan Paweł II – czciciel Matki Bożej Fatimskiej – podkreślił, że dla Papieża Polaka Matka Boża Fatimska szczególnie wpisała się w życie i świętość Jana Pawła II, który już na początku swojego pontyfikatu zadeklarował Maryi: „Totus Tuus” – Cały Twój. Jego zawierzenie przejawiło się zarówno poprzez wielkie cierpienie związane z zamachem w dniu 13 maja 1981 r., ale jednocześnie poprzez ogromne zaufanie i świadectwo wiary, jakie dawał przez cały czas posługi pasterskiej w Stolicy Piotrowej. Papież nigdy nie miał wątpliwości, że swoje ocalenie zawdzięczał Pani z Fatimy i do końca wierzył i wypełniał wolę Boga objawioną przez Maryję w Fatimie. Bp Dec przypomniał, że tak jak Chrystus na krzyżu powierzył Maryję Janowi, mówiąc: „Oto Matka twoja”, tak później wszyscy ludzie otrzymali w Matce Bożej swoją Orędowniczkę u Boga, która pamięta o nas i nas nawiedza. Te nawiedzenia nasiliły się w czasach nowożytnych, być może dlatego, że właśnie w tych czasach nasiliła się agresja przeciw Bogu. Ksiądz Biskup wyjaśnił, że w czasach starożytnych ludzie starali się poznawać otaczającą rzeczywistość, dostrzegając w niej Stwórcę i człowieka, w średniowieczu koncentrowano się głównie na Bogu, ale już w czasach nowożytnych myśl filozoficzna i kulturowa skierowana została na człowieka, dając początek procesowi jego „deifikacji”, tj. działań, kiedy człowiek stara się sam siebie ubóstwiać, a przy tym odebrać przymioty Boga i nadawać je samemu sobie. Proces ten rozpoczął się w czasach „oświecenia” i trwa do dzisiaj, kiedy szerzący się w świecie liberalizm często przybiera formę walki Kościołem i Bogiem. Kaznodzieja podkreślił, że walka niedoskonałego człowieka z Bogiem skazana jest na klęskę, jednakże poprzez takie działanie często wyrządza się krzywdę innym ludziom i powoduje wielkie spustoszenie. Dlatego właśnie dziś człowiek powinien być otwarty na objawienia Maryi, która przychodzi do nas z zapewnieniem o swej matczynej miłości i chęci pomocy, tak jak to było właśnie w Fatimie 99 lat temu. Biskup Ignacy zauważył przy tym, że znamiennym jest fakt wyboru przez Matkę Bożą na swoich rozmówców – nie żadnych dostojników, ale właśnie proste dzieci – Franciszka, Hiacyntę i Łucję, które dzielnie i w pełni wywiązały się z powierzonych im zadań. – Trwajmy przy Jezusie i Jego Matce – zaapelował bp Dec na zakończenie kazania.
Po Mszy św. jedenaście zespołów, chórów, scholek i solistów z wałbrzyskich parafii i szkół wzięło udział w przeglądzie „Pozytywne Granie”, który nie miał charakteru konkursu. Prezentacjom poszczególnych wykonawców przysłuchiwała się rada udzielająca następnie wskazówek artystycznych i muzycznych dla dalszego rozwoju solisty lub zespołu. Na zakończenie wręczone zostały nagrody uczestnikom konkursów tematycznych: o Matce Bożej Fatimskiej, św. Janie Pawle II i Wałbrzychu. Głównym organizatorem przeglądu tradycyjnie było Stowarzyszenie „Ludzie Jana Pawła II”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu