Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezjanie przyjęli Chrystusa za Króla

Reprezentanci naszej diecezji wraz z kapłanami i biskupami uczestniczyli w sobotę 19 listopada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Niedziela bielsko-żywiecka 49/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileuszowy akt przyjęcia

Jerzy Madziar

Przyjaciele grupy z Łodygowic w Łagiewnikach w dniu uroczystości

Wśród wiernych z Podbeskidzia w Łagiewnikach znalazła się 50-osobowa grupa z Łodygowic. Autokar, który wyjechał z tej podżywieckiej parafii przywiózł także pielgrzymów z Bielska, Czańca, Kęt, Czechowic, Ujsół, Milówki i innych miejscowości. Pielgrzymkę autokarową zorganizowała Stanisława Tomczyk, która działa w Stowarzyszeniu „Róża” Przyjaciół Służebnicy Bożej Rozalii Celakównej.

– W ruch intronizacyjny angażuję się od 5 stycznia 2005 r., kiedy poznałam o. Tadeusza Kiersztyna, który przez 16 lat badał sprawę intronizacji i pisma Rozalii Celakówny. Doprowadził do procesu Rozalii Celakówny. Zginął tragicznie 4 lata temu, a o dziwo po jego śmierci sprawa ogłoszenia Jezusa Królem i Panem ruszyła szybszym tempem. Uważamy, że jego śmierć była punktem zwrotnym. To, co się dokonało w Łagiewnikach, to wielkie osiągnięcie i działanie Pana Boga. Ufamy, że Pan Jezus przyjął ten Akt. Dla nas wyjście słońca w południe było znakiem, że Pan Jezus przyjął naszą modlitwę. Trwaliśmy tam po kostki w błocie, ale szczęśliwi, że symbolicznie wychodzimy z tego błota, w jakim tkwimy w ojczyźnie. Pan Jezus powiedział, że jeśli przyjmiemy go za swego Króla, to nastąpią takie zmiany w naszym narodzie, że te zmiany będą tak widoczne, że inne kraje zrobią to samo. Jestem szczęśliwa, że dziś się to rozpoczęło – mówi Stanisława Tomczyk.

Zuzanna Łukaszczyk pojechała do Łagiewnik z pielgrzymką autokarową z parafii MB Różańcowej w Skoczowie na Górnym Borze. – Ks. proboszcz Zbigniew Macura pobłogosławił nam na drogę, a ks. wikary Przemysław Guzior pojechał z nami. Dla naszej pielgrzymki było bardzo ważne, że jechał z nami kapłan i że księża nam. Dla mnie to radość, że Episkopat i rząd z Panem Prezydentem i tysiącami wiernych przyjęli Jezusa za Króla – podkreśla p. Zuzanna.

Reklama

Niezależnie pojechało także 20 osób należących do parafii Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. – Są sytuacje, kiedy we wnętrzu siebie słychać głos – jedź. Mimo wszystko zostawia się wszystkie codzienne sprawy i udaje na spotkanie z Jezusem. Oddanie się Chrystusowi Królowi na nowo kieruje moją uwagę na to, że ode mnie samej nie zależy nic, a od Jezusa wszystko – mówi Joanna Worek z Łodygowic Dolnych. – Uważam, że dla naszego kraju to bardzo ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji wobec zagrożeń jakie niesie współczesny świat. Ufam, że to przyczyni się do wzrostu wiary w naszej ojczyźnie. Ja osobiście proszę Pan Jezusa o łaskę nawrócenia dla mojego męża oraz za dzieci, które nie zawsze stawiają Boga na pierwszym miejscu. Modlę się, aby Chrystus Król był zawsze na pierwszym miejscu w ich rodzinach – mówi parafianka z Łodygowic.

– Uznanie Chrystusa jako naszego Króla jest wielkim i oczekiwanym świętem dla nas – Polaków. Pragniemy być świadkami i uczestnikami tych historycznych wydarzeń. Jako rodzice chcemy wychować synów w miłości do Boga i ojczyzny, a to jest możliwe tylko przez przykład. Fakt dopełnienia intronizacji napełnia nas pokojem płynącym z pewności, że Ten, który stworzył małą mrówkę i niezmierzony Wszechświat, tak doskonałe i współdziałające ze sobą, czuwa nad naszą ojczyzną, a przez to nad każdą polską rodziną – dodają Iwona i Janusz.

– Intronizacja powinna rozbudzić sumienia, bo „na siłę” Pan Jezus nic nie zrobi, chociaż potrafi. Potrzebna jest nasza oddolna decyzja zmiany zachowań, zmiany decyzji na co dzień, aby osią naszego działania był Chrystus. „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” – uznanie tej maksymy wprowadzi w nasze życie królowanie Chrystusa. Musimy uznać bezwzględną wyższość Chrystusa nad każdą naszą decyzją życiową. Tylko wtedy będzie to jednoznaczne z uznaniem Chrystusa Królem – zauważa p. Maria.

Reklama

W niedzielę we wszystkich parafiach diecezji został odczytany Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W wymiarze diecezjalnym dokonał tego bp Roman Pindel w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za Rok Miłosierdzia w stargardzkiej kolegiacie

Dobiegł końca czas szczególnej łaski – Rok Miłosierdzia. Przez ten rok byliśmy zaproszeni do pochylania się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia, do jego wychwalania i uwielbiania

W Godzinie Miłosierdzia prosiliśmy o Boże Miłosierdzie dla nas i świata całego. Pielgrzymowaliśmy do kościołów stacyjnych Roku Świętego, w których mogliśmy uzyskać odpust, przechodząc przez Bramę Miłosierdzia i polecając siebie i innych w modlitwie. Zakończony Rok Święty skłania nas do refleksji: ileż on przyniósł łask w życiu Kościoła, naszego narodu, archidiecezji, parafii, naszych rodzin. Ileż łask spłynęło do serca każdego wierzącego, który pragnął napełnić się Bożym Miłosierdziem. Podejmując tę refleksję i widząc oczyma duszy ogrom łask, które spłynęły na nas w tym świętym czasie, serce samo wyrywa się do dziękczynienia za te wielkie dary.

W intencji dziękczynnej za wszelkie łaski Roku Świętego do stargardzkiej kolegiaty pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata 12 listopada br. pielgrzymował abp Andrzej Dzięga. Przeszedłszy przez Bramę Miłosierdzia, uczestniczył w modlitwie wypominkowej za zmarłych. Następnie przewodniczył uroczystościom dziękczynnym za Rok Święty w stargardzkim kościele stacyjnym. Na tę uroczystość licznie przybyli duszpasterze Stargardu i okolicy, pielgrzymi oraz parafianie. Na początku słowo powitania skierował ks. kan. dr Janusz Posadzy. Słowa zaproszenia do wspólnej modlitwy wygłosił Ksiądz Arcybiskup. Homilię zakończył szczególnym posłaniem: „Idź, siostro i bracie, przez dzisiejszy czas, idź przez dzisiejszy świat, idź przez polską ziemię, idź przez ziemię nad Odrą i Bałtykiem i przez ulice Stargardu, przez ścieżki twojego życia, pośród innych ludzi; idź z imieniem Maryi na ustach i w sercu, idź Bożą drogą. Jesteś misjonarzem miłosierdzia. Jesteś wysłannikiem Maryi. Idź jako człowiek Bożego Ducha i niech także przez ciebie dobry Bóg nieustannie odnawia oblicze tej ziemi”.

W czasie ofiarowania zostały złożone dary przygotowane w czasie Roku Miłosierdzia według uczynków miłosierdzia względem ciała, m.in. zostały przyniesione kartki świąteczne wykonane przez dyrektora i młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie, które zostaną przekazane do więzienia. Zostały przyniesione również pomoce szkolne i biurowe zebrane przez uczniów szkół podstawowych w Strachocinie i nr 5 w Stargardzie, które przekazane zostały dla dzieci uchodźców i migrantów. W tworzenie dzieł miłosierdzia chętnie włączyły się wspólnoty parafialne Caritas oraz kandydaci do bierzmowania. Po Komunii św. został wystawiony Najświętszy Sakrament, przed którym Ksiądz Arcybiskup dokonał Jubileuszowego aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Uroczystość dziękczynną zakończyło błogosławieństwo eucharystyczne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

[ TEMATY ]

Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

"Nasz Dziennik" we wtorkowym wydaniu pisze, że decyzja osoby wierzącej o udziale w wyborach i o poparciu konkretnego kandydata na prezydenta to przede wszystkim sprawa jego prawego sumienia, czyli sumienia uformowanego w zgodzie z Ewangelią i nauczaniem moralnym Kościoła.

"Każdy obywatel jest odpowiedzialny za Ojczyznę, winien uczestniczyć w sprawach publicznych, a zatem udział w wyborach to nasz obowiązek. Wynika on z odpowiedzialności za dobro wspólne. Jednocześnie katolik, dokonując wyboru, powinien zawsze pamiętać, że każda nasza decyzja ma moralny wymiar. Może być dobra albo zła. Ta wyborcza także" – podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. bp Dec.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że w głosowaniu na prezydenta wybieramy głowę państwa, która ma realny wpływ na przyszłość naszej Ojczyzny, na stanowione prawo, na kształt życia społecznego.

"Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii. To jest kryterium podstawowe" - zwraca uwagę ks. bp Dec. (PAP)

aop/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: zawsze byłem przeciwnikiem prywatyzacji lasów

2020-07-08 11:03

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

lasy

Maciej Biedrzycki/KPRP/prezydent.pl

Zawsze byłem przeciwnikiem prywatyzacji lasów, cieszę się, że tego typu pomysły nie znalazły odzwierciedlenia w polskim systemie prawnym - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Poleskim Parku Narodowym w miejscowości Zastawie (Lubelskie).

"Jestem wielbicielem lasów, uwielbiam w lesie odpoczywać, uwielbiam korzystać z tych wszystkich dóbr, które przynosi las" - mówił prezydent w środę na spotkaniu z leśnikami.

Podkreślił, że w kampanii prezydenckiej w 2015 r. dużo mówiło się o kwestii prywatyzacji lasów, a on sam - jak zadeklarował - zawsze był przeciwnikiem prywatyzacji lasów.

"Były zakusy na prywatyzację Lasów Państwowych. Byłem tego zdecydowanym przeciwnikiem i bardzo się cieszę, że tego typu pomysły nie znalazły żadnego odzwierciedlenia w polskim systemie prawnym" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Lasy Państwowe pozostając "wielkim przedsiębiorstwem państwowym" powadzą gospodarkę tym wspaniałym dobrem wspólnym "całego społeczeństwa, narodu i państwa", jakim są lasy. "Uważam ten właśnie sposób prowadzenia gospodarki leśnej i uregulowania prawnego gospodarki leśnej w naszym kraju, powiedziałbym wręcz za wzorcowy" – powiedział Duda.

"Chciałbym, żeby w Polsce lasów było coraz więcej, także ze względu na ochronę przyrody i klimatu" – podkreślił prezydent.

Przypomniał, że wielką popularnością cieszyła się akcja sadzenia drzew "Sadzimy", którą prowadził w ub. roku wraz z małżonką, a same Lasy Państwowe sadzą pół miliarda drzew rocznie.

"Ta substancja leśna w Polsce nie tylko jest cały czas systematycznie gospodarowana i odnawiana, ale przede wszystkim, tej substancji leśnej przyrasta i Polska rzeczywiście, można śmiało mówić, staje się państwem zielonym, co jest także i wielką zasługą Lasów Państwowych" – powiedział Duda.

Prezydent z przedstawicielami związków zawodowych leśników - NSZZ Solidarność, Solidarność 80, sekcji leśnictwa Związku Zawodowego Budowlani - podpisał porozumienie programowe. Jak mówił, jest to "plan współpracy na następne lata". "Chciałbym, żeby ta polityka sprzyjania Lasom Państwowym, budowania zrównoważonej ekologicznie Polski we współpracy z Lasami Państwowymi, była nadal realizowana, aby Lasy były wspierane i aby pokazywać wszystkim naszym rodakom te dobre wzorce" - mówił prezydent.

Podpisany dokument mówi o utrzymaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych Polski, jakimi są lasy, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Wskazuje też m.in. na promowanie wśród społeczeństwa odpowiedzialnego korzystania z lasów, upowszechnianie edukacji leśnej i rzetelnej wiedzy o zrównoważonym leśnictwie. Porozumienie mówi również o rozwoju lasów opartym na odnawialnych, naturalnych zasobach i zapewnianiu Lasom Państwowym możliwości skutecznego wypełniania zadań.

Spotkanie z prezydentem miało miejsce w miejscowości Zastawie, gdzie rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza "Czahary" prowadząca przez tereny Bagna Bubnów - największego torfowiska Poleskiego Parku Narodowego.

Poleski Park Narodowy ma powierzchnię blisko 10 tys. ha, a jego otulina – ponad 13,7 tys. ha. Podstawowym zadaniem Parku jest ochrona przyrody, ale największą uwagą są obdarzane ekosystemy torfowiskowe. Na terenie Parku wyznaczonych jest pięć ścieżek: "Dąb Dominik", "Spławy" i "Czachary" prezentujące głównie ekosystemy torfowiskowe Parku, ścieżka "Peherod" mająca charakter ornitologiczny oraz ścieżka przyrodniczo – historyczna "Obóz Powstańczy" prowadząca przez okolice wsi Lipniak, gdzie znajdował się największy obóz Powstańców Styczniowych.

Park prowadzi też m.in. Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, którego celem jest poprawa stanu populacji żółwia błotnego. (PAP)

autor: Renata Chrzanowska, Mateusz Roszak

ren/ mro/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję