W parafii św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu w grudniu rozbrzmiewała muzyka góralska. Na zaproszenie ks. proboszcza Wojciecha Mroszczaka do parafii przyjechał zespół góralski z Gronkowa, rodzinnej miejscowości Księdza Proboszcza. Wraz z góralami wspólnota parafialna rozpoczęła rekolekcje adwentowe, które w tym roku głosił o. Józef Łabuda, redemptorysta z Lubaszowej.
Mimo ponurej pogody od porannej Mszy św. w niedzielę, licznie zgromadzeni parafianie słuchali muzyki góralskiej w wykonaniu podhalańczyków. W godzinach popołudniowych odbyła się pogawędka pt: „Obrzędy i zwyczaje górali od początku Adwentu aż do święta św. Szczepana”, przeplatana tradycyjnymi piosenkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wiele zwyczajów góralskich było i jest związanych ze świętami kościelnymi. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Dla przykładu: w Wigilię kobiety nie chodzą po chałupach, nie pożyczają niczego, mężczyźni chodzą do lasu po choinkę, po wigilii panny biegną do chlewika, tam uderzają kolanami o korytko – ile razy świnia zachrząknie, tyle lat panna będzie musiała czekać na przyszłego męża itp. Wieczorem, po wieczerzy, również panny wychodziły na dwór i mocnym głosem krzyczały. Z której strony pies zawył, z tej strony miał przyjść przyszły mąż. Kto lubił pieniądze i bogactwo, mył się w pieniądzach, aby zawsze były przy nim i zdrowie dopisywało. Siano na stole pod obrusem przypominało, że Zbawiciel ludzkości urodził się w betlejemskiej stajence. Snop zboża stawiało się po to, aby zapewnić sobie obfitość plonów w nowym roku, a podłaźniczka – gałązka jodły – przyczepiano do drzwi domostw i budynków gospodarczych po to, aby chronić od złych mocy ludzi i zwierzęta. Gałązka na podłaźniczkę musiała być w kształcie krzyża (tzw. krzyżowata).
W Boże Narodzenie, czyli podłazy góralskie, chodzono po kolędzie (w podłazy). Ten zaszczyt mieli chłopcy, którzy wchodząc do domów obsypywali ziarnem domowników i wołali: „Na scyńście, na zdrowie no to Boże Narodzenie, coby wam się darzyło, syćko dobrze rodziło, w oborzek, komorze sędel dobrze coby wam się darzyły, kury cubate, gęsli siodłate telo wołków kielo w dachu kołków, telo cielicek, co w lesie jedlicek, coby wam się darzyły konie z białymi nogami, cobyście orali śtyroma pługami…”.
Na zakończenie spotkania w Bolesławcu nie zabrakło świątecznych życzeń w wykonaniu gości oraz wspólnego śpiewania kolęd, oczywiście na góralską nutę. Klimat Podhala udzielił się wszystkim będącym w kościele.