Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Łaska specjalnych odpustów

Msza św. sprawowana w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 30 grudnia 2016 r. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo uroczyście rozpoczęła jubileusz 100-lecia tamtejszej parafii archikatedralnej, który zakończy się w święto Świętej Rodziny w 2017 r.

Z racji jubileuszu Penitencjaria Apostolska, z polecenia Ojca Świętego Franciszka, specjalnymi dekretami udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego wszystkim nawiedzającym archikatedrę Świętej Rodziny w Częstochowie w czasie trwania jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej oraz zezwoliła abp. Wacławowi Depo, aby w święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa w roku 2016 i 2017 mógł udzielić błogosławieństwa papieskiego z odpustem zupełnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do jubileuszu parafii archikatedralnej Metropolita Częstochowski odniósł się także w swym liście pasterskim pt. „Rodzina w Bożym planie zbawienia”, przygotowanym na święto Chrztu Pańskiego, przypadające 8 stycznia 2017 r.

Red.

Statystyka

Wzrost uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Reklama

W Polsce w 2015 r. nieznacznie wzrósł procent osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w stosunku do roku poprzedniego. Więcej jest też przystępujących do Komunii św. – wynika z najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Badania omawiają też kult maryjny, wskazując na wielką popularność Różańca i nabożeństwa fatimskiego. Udzielanie sakramentów w parafiach ma charakter masowy. W 2015 r. udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów I Komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa. W 2015 r. wskaźnik osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii miał tendencję wzrostową z 39,1 proc. w 2014 r. do 39,8 proc. w 2015 r., zaś procent osób przystępujących do Komunii św. wzrósł z 16,3 proc. do 17 proc. Polska ma jedną z najlepiej ukształtowanych sieci parafialnych w całym katolickim świecie. – Ciężko jest wskazać kraje, przynajmniej w Europie, które mają tak dobrze rozwiniętą sieć parafialną – mówił ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor ISKK. Zaznaczył, że chodzi zarówno o liczbę parafii, jak i o liczbę duszpasterzy, sióstr zakonnych i świeckich w nich zaangażowanych.

KAI

Z żałobnej karty

Zmarł bohater Powstania Warszawskiego

Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, człowiekiem honoru, wielkim patriotą – powiedział p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wspominając zmarłego 5 stycznia br. gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Legendarny „Gryf”, żołnierz Batalionu AK „Parasol”, bohater Powstania Warszawskiego, dowódca obrony Pałacyku Michla zmarł w Warszawie w wieku 96 lat.

Zawsze leżał mu na sercu los Polski i Polaków. – Do końca swych dni starał się zaszczepić w młodym pokoleniu – wśród oficerów, żołnierzy, harcerzy i strzelców – wartości, które znaczyły jego drogę życiową. Zawsze podkreślał, że patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej – wspomina zmarłego bohatera Jan Józef Kasprzyk.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Najwięcej wolności mamy w kontakcie z Bogiem; jest ona tak wielka, że możemy się oprzeć lub poddać całej miłości Boga.

Krótko

• Kancelaria Sejmu ujawniła zapis monitoringu z Sali Kolumnowej, w której po zajęciu sejmowej mównicy odbywały się głosowania, m.in. nad ustawą budżetową podczas posiedzenia 16 grudnia 2016 r. Opozycja twierdzi, że nie było kworum, ale posłowie, którzy uczestniczyli w posiedzeniu, złożyli pisemne oświadczenia potwierdzające obecność.

Reklama

• Skarb Państwa kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich. Najbardziej znane dzieła znajdujące się w kolekcji to „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Rząd zapłacił 100 mln euro plus VAT.

• Wstępne badania wykazały, że osoba ekshumowana w ostatnich dniach 2016 r. z grobu podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika to prawdopodobnie b. prezes PKOl Piotr Nurowski. We wcześniejszej ekshumacji grobu Piotra Nurowskiego odkryto, że pochowano w nim Mariusza Handzlika.

• Kazimierz Ujazdowski, europoseł PiS, opuścił partię. Polityk od dłuższego czasu kwestionował działania polityczne partii Jarosława Kaczyńskiego w Polsce, szczególnie wobec Trybunału Konstytucyjnego.Zapowiedział, że nie zrzeknie się mandatu europosła.

• Policja w Ełku zatrzymała 28 osób po gwałtownych zamieszkach, do jakich doszło w mieście 1 stycznia br. Agresywny tłum zebrał się przed lokalem gastronomicznym prowadzonym przez obcokrajowców, z których jeden zasztyletował dzień wcześniej 21-letniego mieszkańca Ełku. Policja aresztowała sprawców – Tunezyjczyka i Algierczyka.

• Pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiły do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony. Łącznie chodzi o ponad 90 tys. zł. Lider KOD zapewnia, że te pieniądze, które trafiły do MKM-Studio, nie pochodziły „z puszek”.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-01-11 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MSZ: na Słowacji doszło do wypadku autobusu z Polakami na pokładzie; jedna osoba nie żyje

2026-02-17 10:22

[ TEMATY ]

wypadek

PAP

We wtorek nad ranem na terytorium Słowacji doszło do wypadku autobusu jadącego z Budapesztu do Krakowa, w którym znajdowali się obywatele Polski; jest jedna ofiara śmiertelna - przekazał dziennikarzom rzecznik MSZ Maciej Wewiór.

„Dziś około godziny czwartej nad ranem na terytorium Słowacji doszło do wypadku autobusu jadącego z Budapesztu do Krakowa. Na pokładzie tego autobusu znajdowali się obywatele Polski. Niestety, w wyniku zdarzenia jest jedna ofiara śmiertelna” - poinformował Wewiór. Jak przekazał, jest to Polak.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Wielki Post można zacząć nie od wyrzeczenia, lecz od pytania o pragnienie. Jezus nie pyta, czego się boisz ani czego ci brakuje. Pyta, czego szukasz! Pod powierzchnią codziennych spraw kryją się głębsze tęsknoty. To one prowadzą cię przez życie – albo w stronę Boga, albo w stronę pozorów.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Krzysztof Wons SDS na Wielki Post: powróćmy do słuchania Słowa Bożego

2026-02-18 15:02

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Krzysztof Wons SDS

Diecezja płocka/Facebook

Powrót do słuchania Słowa Bożego jest powrotem do żywej wiary i osobistej relacji z Bogiem - podkreśla ks. Krzysztof Wons SDS, rekolekcjonista, ceniony kierownik duchowy i dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Jak zaznacza, bez słuchania nie ma spotkania, a bez spotkania nie rodzi się więź. - To może być bardzo dobry trop na nadchodzący Wielki Post - dodaje rekolekcjonista.

We wtorek 17 lutego w Domu Rekolekcyjnym „Studnia” w Płocku zakończyły się rekolekcje dla księży - „dni pustyni” wprowadzające w Wielki Post. Trzydniowe skupienie, poświęcone powołaniu i wyborowi, było przeżywane drogą lectio divina z Ewangelią według św. Marka. Rekolekcje poprowadził ks. Krzysztof Wons - salwatorianin, rekolekcjonista, kierownik duchowy i dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję