Reklama

Świat

Żydzi i Chrześcijanie – uwiedzeni przez Boga

W tym roku po raz 20. obchodzony będzie w Kościele Dzień Judaizmu. Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Dzień Judaizmu w 1997 r. W tym roku centralne obchody będą miały miejsce w Kielcach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obchodach chodzi przede wszystkim o pogłębienie dialogu żydowsko-katolickiego oraz o lepsze zrozumienie obydwu religii. Znamienny był temat pierwszego dnia: „Kto spotyka Chrystusa, spotyka judaizm”. To właśnie osoba Jezusa Chrystusa w wyjątkowy sposób ukazuje związek Jego wyznawców ze wspólnotą Żydów, do której należał Zbawiciel.

W poszukiwaniu źródeł

Każdego roku za organizację Dnia Judaizmu odpowiedzialna jest inna diecezja. Tym razem najważniejsze spotkania będą miały miejsce w Kielcach. Złożą się na nie m.in. nabożeństwo biblijne w bazylice, modlitwa i spotkania w historycznych punktach miasta, panele dyskusyjne w seminarium, wystawy, wspomnienia oraz obecność wyjątkowych gości. Jak zapewniają organizatorzy, wśród zaproszonych są m.in. rabin Abraham Skórka z Buenos Aires, naczelny rabin RP Michael Schudrich, księża biskupi Mieczysław Cisło i Rafał Markowski oraz biskup kielecki Jan Piotrowski. Blisko całodniowym debatom i spotkaniom przyświecać będzie cytat z proroka Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Celem Dnia Judaizmu w Kościele katolickim jest przypomnienie katolikom źródeł wiary chrześcijańskiej, a ponadto przypomnienie nauczania Kościoła na temat Żydów i judaizmu – mówi w rozmowie z KAI Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Interesujące będą także imprezy towarzyszące. Pierwszą z nich będzie otwarcie tzw. pokoju błogosławieństw w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, w miejscu, gdzie w 1946 r. miał miejsce pogrom Żydów. Na ścianach specjalnie zaaranżowanej sali wypisane zostaną m.in. błogosławieństwa pochodzące z Księgi Psalmów i Kazania na Górze, współczesne błogosławieństwa wygłoszone przez papieża Franciszka w Malmö, a także te ułożone przez rabina Abrahama Skórkę i bp. Jana Piotrowskiego. W „pokoju błogosławieństw” będzie też specjalnie przygotowana ściana, na której każdy będzie mógł zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo.

Reklama

– Będzie to miejsce modlitwy i refleksji otwarte dla wszystkich. Będzie nam także służyło do celów edukacyjnych. W tym miejscu będziemy się uczyć błogosławić zamiast złorzeczyć – zapowiada Bogdan Białek. Jak zaznacza, ten projekt wyrósł z jego intencji, by miejsce pogromu z 1946 r. upamiętnić pomnikiem Ośmiu błogosławieństw. Sam „pokój błogosławieństw” jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce i na świecie.

Refleksja i modlitwa

Mówiąc o obchodach 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreśla, że ich istotą jest spotkanie i rozmowa z drugim człowiekiem. – Od Jana Pawła II nauczyłem się, że zawsze warto rozmawiać z drugim człowiekiem, ponieważ każdy człowiek jest dzieckiem Boga i ma w sobie iskrę świętości. Wyzwaniem w moim życiu jest odkryć tę iskrę w drugim człowieku – mówi w rozmowie z KAI Michael Schudrich. Podkreśla też, że budowanie wzajemnych dobrych relacji i pamięć o nich powinny być codziennością i nie ograniczać się do jednodniowych obchodów.

Główne obchody 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim rozpocznie konferencja prasowa w urzędzie miejskimw Kielcach 17 stycznia o godz. 9.30. Oficjalne uroczystości rozpoczną się przy pomniku „Menora”, gdzie zostanie odprawiona modlitwa w intencji ofiar pogromu kieleckiego. Poprowadzą ją bp Jan Piotrowski oraz Michael Schudrich.

Następnie uczestnicy przejdą ul. Warszawską do miejsca, gdzie dawniej znajdowała się kielecka synagoga. Tam, przy tablicy „Pamięci 27 tys. Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach, Treblince i innych obozach zagłady” oraz przy murze pamięci „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, nastąpi krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Kolejnym punktem obchodów będzie sympozjum ogniskujące się wokół tematu tegorocznych obchodów: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja dałem się uwieść” (Jr 20,7), które w godz. 11.45-14.00 odbędzie się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W trakcie konferencji wykład zatytułowany: „Żydzi i chrześcijanie w nowym świecie” wygłosi rabin Abraham Skórka.

2017-01-11 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rabin Dawid Szychowski o Kalendarzu Żydowskim – łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu

[ TEMATY ]

Łódź

Dzień Judaizmu

rabin

Ks. Paweł Kłys/Niedziela

Arcybiskup Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Arcybiskup Grzegorz Ryś i rabin Dawid Szychowski

Pierwszym punktem łódzkich obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim był wykład Dawida Szychowskiego – Rabina Łodzi, który opowiedział o kalendarzu Świąt Żydowskich. Wskazał na ich historię oraz specyfikę i sposób ich obchodzenia.

We wprowadzeniu do wykładu Rabina, arcybiskup Grzegorz zauważył, że - zarówno Żydzi jak i Chrześcijanie są dziś odpowiedzialni za świętowanie w świecie. Dziś tak naprawdę nie ma świętowania. Jak napisał kiedyś Papież – dzisiaj jak się człowiek nawet ładnie ubierze, to i tak nie świętuje. Tu nie chodzi o kalendarz. Tu nie chodzi o rytm czasu, ale o sens czasu. Albo tego upilnujemy, albo nie. My chcemy tego upilnować. – zaznaczył łódzki pasterz.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję