Reklama

Głos z Torunia

Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej

Niedziela toruńska 4/2017, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Aleksandra Wojdyło

Grupa z Jabłonowa Pomorskiego – zwycięzca konkursu na stroje kolędnicze

Od kilku lat na terenie diecezji toruńskiej w okresie Bożego Narodzenia powstają liczne grupy kolędników misyjnych. – Są to grupy dzieci i młodzieży, których entuzjazm wiary nie pozwala siedzieć na kanapie – mówił ks. kan. Grzegorz Tworzewski, delegat biskupi ds. misji diecezji toruńskiej, który na 1. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej zaprosił 7 stycznia do Jabłonowa Pomorskiego. – Hasło roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście” kieruje naszą uwagę w stronę misjonarzy, którzy na różnych kontynentach niosą Chrystusa i Jego naukę, oraz dzieci i dorosłych z krajów misyjnych. Każdego roku Kolędnicy Misyjni wspierają konkretne projekty i zwracają uwagę na problem rówieśników w jednym z krajów. Tym razem jest to Tajlandia. Kolędnicy Misyjni to wielki dar dla Kościoła powszechnego, bo swoją modlitwą, otwartym sercem, zbieraniem datków pragną wspomóc swoich rówieśników w krajach misyjnych – dodał kapłan.

Ks. kan. Grzegorz Tworzewski powitał gości, wśród których były m.in. dyrektorki jabłonowskich szkół – Barbara Bober z Zespołu Szkół oraz Anna Berent ze Szkoły Podstawowej. Obecni byli również: burmistrz miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński, ks. prał. Jan Kufel, przełożona generalna sióstr pasterek s. Gracjana Zborała oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober. Gościem honorowym była Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

W 1. Spotkaniu Kolędników Misyjnych uczestniczyło 16 grup, m.in. z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu, pw. św. Stanisława w Grudziądzu oraz z parafii we Wrockach, Grodzicznie, Kruszynach, Brudzawach, Unisławiu, a także kilka grup z Jabłonowa Pomorskiego. Ks. kan. Tworzewski podkreślił, że świętowanie jubileuszu 25-lecia diecezji toruńskiej rozpoczynają misyjne dzieci, które są ewangelizatorami każdej wspólnoty.

Reklama

Pierwszą część diecezjalnego spotkania, które odbyło się w Centrum Kultury i Sportu, wypełniły wspólne kolędowanie, prezentacja 16 grup, konkurs strojów grup kolędniczych i gwiazd betlejemskich. Młodzież z jabłonowskiego gimnazjum wystawiła jasełka.

W kościele pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim uczestniczono w Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Suski. – Dzięki miłości Boga do człowieka przybliża się Jego królestwo. Misjonarze szczególnie są posłani do niesienia dobrej wiadomości, Dobrej Nowiny – podkreślał. Wspomniał o pierwszych misjonarzach, dzięki którym na ziemiach polskich, w tym również obecnej diecezji toruńskiej, przyjmowano chrześcijaństwo. – Idźcie i głoście to słowa, które usłyszeli najpierw apostołowie, ale i my dziś jesteśmy powołani, aby nieść Chrystusa po krańce ziem, tak jak np. św. Maksymilian Kolbe – mówił Biskup Andrzej. Nawiązał także do posługi misyjnej ks. kan. Tworzewskiego, podkreślając, że współczesny misjonarz nie tylko głosi słowo Boże i dba o duchowe dobro podopiecznych, lecz także organizuje pomoc materialną, medyczną i edukacyjną. – Poprzez członkostwo w Papieskich Dziełach Misyjnych wiecie, że serce misyjne trzeba mieć od dzieciństwa. Pomagacie dzieciom, budujecie mosty między dziećmi i jest to coś niezwykłego. Wasze dobre zaangażowanie, działanie, intencje, modlitwy, zbieranie datków stanowią wielki skarb i dar tym bardziej cenny, że na miarę waszych możliwości i misyjnych serc – mówił do kolędników Biskup Andrzej. W darach ofiarnych dzieci przyniosły misyjną gwiazdę betlejemską oraz skarbonkę z ofiarami zebranymi na rzecz dzieci w Tajlandii. Podziękowania na ręce Księdza Biskupa złożyli przedstawiciele kolędników oraz władz samorządowych.

W słowie na rozesłanie Ksiądz Biskup raz jeszcze podkreślił potrzebę angażowania się całego Kościoła w dzieło misyjne. – Jest to, jak uczy nas Sobór Watykański II, najważniejsze i najświętsze zadanie Kościoła – mówił i dodał: – Warto tej sprawie służyć! Podziękował kolędującym grupom i życzył im, aby rozgrzewały misyjnego ducha w innych ludziach i były dla nich wzorem. Zapewnił również o swojej modlitwie za każde dziecko.

Reklama

Po Mszy św. Biskup Andrzej w asyście ks. kan. Tworzewskiego, ks. prał. Kufla i Anny Sobiech wręczył kolędnikom dyplomy i nagrody. Zwycięzcami konkursu na stroje kolędnicze została grupa z Jabłonowa Pomorskiego (przygotowana przez Sylwię Belkę), która w nagrodę pojedzie do Warszawy na ogólnopolskie spotkanie kolędników misyjnych w Papieskich Dziełach Misyjnych i kolędowanie z nuncjuszem Stolicy Apostolskiej w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Drugie miejsce zdobyli jabłonowscy gimnazjaliści, a trzecie dzieci ze szkoły podstawowej w Kruszynach.

Komisja konkursowa uznała, że najpiękniejszą gwiazdę betlejemską przygotowali kolędnicy z Torunia. Kolejne dwa miejsca zajęli jabłonowscy uczniowie z kl. VIB szkoły podstawowej (II miejsce) i z gimnazjum – grupa Justyny Prajs (III miejsce).

Anna Sobiech oraz ks. kan. Tworzewski podziękowali kolędnikom za zaangażowanie, wspieranie modlitwą i sercem misji oraz misjonarzy. Młodzi kolędnicy otrzymali słodkie poczęstunki, kalendarze, pisma i upominki misyjne.

– Kolędowanie nie było łatwe, szczególnie w mroźnych dniach, ale warto było! Było wiele radości. Ludzie nas chętnie przyjmowali i wspierali naszą pomoc dla dzieci Tajlandii – przyznawali kolędnicy. – Radośni, szczęśliwi i kolorowi w swych pomysłowych strojach spotkajmy się za rok – życzył ks. kan. Tworzewski. Podziękował wszystkim za liczny udział w diecezjalnym spotkaniu i zaprosił na ciepły poczęstunek.

2017-01-18 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z gwiazdami przy pustym Grobie

Niedziela kielecka 7/2020, str. I

[ TEMATY ]

misje

kolędnicy misyjni

Miechów

TD

Kolędnicy misyjni z bp. J. Piotrowskim, misjonarzem ks. J. Pańczykiem, ks. dyr. Ł. Zygmuntem

Kolędnicze stroje i rekwizyty inspirowane życiem rówieśników w Amazonii stanowiły niezwykłą oprawę Pustego Grobu w Miechowie, gdzie znajduje się najstarsza replika Grobu Chrystusa w Europie. Młodzi przyjaciele misji przyjechali do Miechowa – jak mówił bp Jan Piotrowski, jako „dzielący się wiarą uczestnicy wielkiego dzieła”.

W spotkaniu podsumowującym tegoroczną działalność kolędników misyjnych, które odbyło się 26 stycznia w miechowskim sanktuarium, wzięły udział grupy dzieci z parafii diecezji kieleckiej. Była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, spotkanie z misjonarzem z Peru i delegatami Papieskich Dzieł Misyjnych.

– Nasi kolędnicy misyjni z SP im. J. Korczaka w Tokarni zebrali 2,5 tys. zł.

Byli pięknie przygotowani i bardzo chętni do tej działalności, z dobrym odzewem w parafii – mówi Niedzieli Krzysztof Pierzak.

– Ale nie pieniądze są najważniejsze – dodaje s. Monika Juszka RMI – sekretarz PDM, która wraz z Piotrem Eyoum uczestniczyła w wydarzeniu. – Kolędowanie misyjne służy projektom ochrony zdrowia, ochrony życia, edukacji. Bardzo ważna jest przede wszystkim formacja dzieci i ich rodzin, niesienie radości Ewangelii, a dopiero potem zebrane datki – podkreśla. W ub. roku dzięki kolędnikom z Polski zrealizowano 45 projektów.

60 tys. zł zebrali w tym roku kolędnicy misyjni jako dar dla swoich rówieśników

Diecezja kielecka, obok katowickiej, pozostaje liderem tej działalności.

W homilii biskup kielecki przypomniał młodym depozytariuszom Dobrej Nowiny, że dar, jaki Bóg ofiaruje w Jezusie nie jest „jednorazowym podarunkiem”, lecz dociera do wielu, jest wciąż dzielony… – Bóg wciąż wychodzi nam naprzeciw i dosięga miłością miłosierną każdego człowieka – mówił bp Piotrowski, cytując słowa Jana Pawła II, iż „każda kultura jest godna Ewangelii” oraz że „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. – Jesteście uczestnikami wielkiego dzieła, które wyrasta z wiary, aby stała się ona darem dla innych.

O swojej posłudze misyjnej opowiadał zebranym ks. Grzegorz Pańczyk, który od 9 lat jest proboszczem ponad 22-tysiecznej parafii Puerto Bermudes w Peru, położonej na obszarze ok. 8 tys. km kw. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące Peru i otrzymywały misyjne upominki, nie zabrało zabaw i animacji. W konkursie na najpiękniejszą gwiazdę I miejsce przypadło parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach, II – par. Niepokalanego Poczęcia NMP z Buska-Zdroju, a III św. Maksymiliana Kolbego z Wolicy – Tokarni.

– Przybywa grup kolędników misyjnych, za co jestem wdzięczny duszpasterzom, rodzicom i dzieciom, które zebrały w tym roku ok. 60 tys. zł. To piękny wynik – wyraz ich zaangażowania, ale i tego, że uczą się ofiarować swój czas, o co dzisiaj tak trudno – uważa ks. Ł. Zygmunt, dyr.diecezjalny PDM. Ponadto 70 tys. zł – to efekt daru dzieci komunijnych dla rówieśników z krajów misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Szumowski: w powiatach, gdzie wystąpiło dużo przypadków zakażeń będą większe obostrzenia

2020-08-06 07:28

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju. W tej chwili takich powiatów jest ok. 20 - powiedział PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powiaty wytypowano na podstawie analizy wzrostu zachorowań i ich dynamiki. Szczegóły, jak przekazał szef MZ, zostaną zaprezentowane podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach" - wskazał w rozmowie z PAP minister Szumowski.

Zaznaczył, że w wielu miejscach np. na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach, gdzie mimo iż przebywa dużo turystów nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań. Niestety - jak wskazał - na południu Polski: na Śląsku, w Małopolsce czy ostatnio w Wielkopolsce i na Podkarpaciu, są powiaty, gdzie te wzrosty są bardzo duże.

"W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek" - zapowiedział.

Minister podkreślił, że do epidemii trzeba podchodzić poważnie. "Te czasowe obostrzenia mam nadzieję, że spowodują ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i dadzą szanse, by powiaty wróciły do średniej krajowej zachorowań" - wskazał.

Szumowski poinformował, że powiaty, gdzie będą większe restrykcje zostaną podzielone na dwie kategorie: z większymi i mniejszymi obostrzeniami. Będzie to zależne od skali wzrostu zachorowań. "Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent" - zaznaczył.

Sytuacja w powiatach - jak podkreślił szef MZ - będzie poddawana bieżącej analizie, a widoczne trendy mają być podstawą podejmowanych decyzji. Działania są konieczne, by sytuacja epidemiczna w kraju wróciła do stabilnego stanu - dodał Szumowski. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ par/

CZYTAJ DALEJ

Tour de Pologne - Pedersen: dedykuję zwycięstwo Jakobsenowi

2020-08-06 20:50

[ TEMATY ]

kolarstwo

Tour de Pologne

PAP

Duńczyk Mads Pedersen

Pierwszy na mecie drugiego etapu Tour de Pologne w Zabrzu Duńczyk Mads Pedersen z ekipy Trek-Segafredo zadedykował zwycięstwo Holendrowi Fabio Jakobsenowi, który po kraksie w środę na finiszu pierwszego odcinka przebywa w stanie ciężkim w szpitalu w Sosnowcu.

„Przede wszystkim chcę dedykować zwycięstwo Fabio, życzę mu szybkiego powrotu do życia i do kolarstwa. Moja ekipa wykonała dziś świetną pracę, pomagając mi wygrać. W tym roku nie ma wielu okazji do ścigania, dlatego trzeba walczyć wszędzie” – powiedział Jakobsen, który w Zabrzu odniósł pierwszy triumf jadąc w zdobytej w zeszłym roku tęczowej koszulce mistrza świata.

Koszulkę najaktywniejszego praktycznie zapewnił sobie Maciej Paterski z reprezentacji Polski. Dzień po dniu uczestniczył w ucieczce i wygrał wszystkie pięć lotnych premii, w tym dwie na czwartkowym etapie.

„Czułem się lepiej niż wczoraj. Współpraca z Juliusem van den Bergiem (towarzyszem ucieczki - PAP) układała się bardzo dobrze. Koszulkę muszę jeszcze dowieźć do Krakowa, co nie będzie łatwe, bo od jutra zaczynają się góry. Wyścig jest ciężki i wymaga dużo sił” – ocenił kolarz ścigający się na co dzień w grupie Wibatech.

Dyrektor sportowy reprezentacji Polski Andrzej Domin jest przekonany, że jego podopieczny utrzyma ciemnoniebieską koszulkę do końca wyścigu.

„Cieszymy się, że zdobyliśmy tę koszulkę. Taki mieliśmy plan na dwa pierwsze dni wyścigu. Teraz liderem naszej drużyny będzie Piotr Brożyna. Wszyscy zawodnicy będą mu pomagać na górskich odcinkach. Wierzymy, że stać go na miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej” – skomentował Domin.

Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang cieszył się przede wszystkim z dobrych wiadomości ze szpitala w Sosnowcu, gdzie przebywa Jakobsen. W kraksie w Katowicach Holender bardzo ucierpiał, ale na szczęście nie doznał urazu mózgu ani kręgosłupa, ale pozostaje w śpiączce farmakologicznej, z której ma być wybudzony w piątek.

„Była wielka niewiadoma, czy Jakobsen przeżyje. Dzięki Bogu, że przeżył i jego stan zdrowia powinien się poprawiać. Dziękuję wszystkim służbom medycznym, bo wykonały wspaniałą pracę. W takich trudnych sytuacjach sprawdzają się ludzie. Wszyscy stanęli na wysokości zadania” – podkreślił.

W piątek kolarze wystartują z Wadowic, rodzinnego miasta Świętego Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin wypadła 18 maja. Lang zdradził w TVP Sport, że honorowym starterem ma być wieloletni osobisty sekretarz Papieża Polaka, kardynał Stanisław Dziwisz. (PAP)

af/ co/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję