Reklama

Niedziela Małopolska

Kochają Pana Boga

Świąteczna atmosfera, kolorowe stroje, dźwięki instrumentów oraz radosny śpiew setek osób to obraz jubileuszowego X Nowohuckiego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który miał miejsce 14 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej w Krakowie-Nowej Hucie

Niedziela małopolska 5/2017, str. 4

[ TEMATY ]

konkurs

kolędowanie

Janusz Pasik

Zespół Mali Holni z ZS w Sierockiem k. Białego Dunajca

Zainteresowanie konkursem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do tegorocznej edycji zgłosiło się bowiem 134 wykonawców głównie z Małopolski, ale również z Podkarpacia i Śląska. W sumie przełożyło się to na ponad 450 osób śpiewających kolędy i pastorałki. Najwięcej spośród wszystkich dziesięciu edycji. – Cieszy fakt, iż z roku na rok wzrasta popularność i że zgłaszają się nowi uczestnicy – przyznaje Agnieszka Jucha, organizatorka z ramienia Fundacji nowohuckie.pl. I dodaje: – Dla mnie osobiście jest to czas, kiedy mogę zwrócić się do Boga i zbliżyć do Niego, świętując Jego narodzenie. Kolędy i pastorałki mają dla mnie charakter modlitewny i stąd celem konkursu, oprócz rywalizacji jest również budzenie w uczestnikach i widzach świadomości religijnego przeżywania tych pieśni.

O tym aspekcie wydarzenia mówi również ks. Wiesław Wilmański SAC, proboszcz pallotyńskiej parafii, podkreślając wkład i zaangażowanie parafian w realizację tego przedsięwzięcia. – Główną siłą przy organizacji konkursu są świeccy, którzy chcą to robić i widzą w tym formę ewangelizacji i wspólnej modlitwy. Przygotowanie i przeprowadzenie tak dużej imprezy o wymiarze religijnym uaktywnia ich do działania i buduje wspólnotę – dodaje.

Widoczny postęp

Przesłuchania konkursowe trwały bez przerwy od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych. W jury na przemian pracowało kilkanaście osób z krakowskiego środowiska muzycznego, a całość przedsięwzięcia obsługiwało ponad 30 wolontariuszy.

Reklama

Jurorzy zaskoczeni byli wysokim poziomem artystycznym. – Duży postęp widoczny był wśród uczestników biorących udział w wydarzeniu po raz kolejny. Widać ich pracę i wysiłek, który włożyli, żeby lepiej się przygotować – mówi Lea Kjeldsen, wieloletnia jurorka konkursu. – Zależało nam na tym, żeby uczestnicy śpiewali kolędy i pastorałki, a nie współczesne piosenki świąteczne. W tym roku widać, że te pierwsze przeważały – zauważa z zadowoleniem.

Podczas występów można było rozpoznać wiele stylów muzycznych i usłyszeć ciekawe aranżacje wykonywanych pastorałek i kolęd. Były więc klasyczne kolędy, które znane są wszystkim z uroczystości wigilijnych i kościoła, pastorałki góralskie, zaśpiewane szczególnie pięknie przez najmłodszych, a także współczesne utwory mówiące o Nowonarodzonym. Widzom udzielało się zaangażowanie i szczerość wykonawców, co potęgowało przeżycia artystyczne.

Cenne trofea

Podkreślając wysoki poziom konkursu, jurorzy przyznawali, że mieli wiele trudności w ocenie uczestników i wyborze laureatów. Ostatecznie jednak przyznali nagrody w kilku kategoriach grupowych i wiekowych. Główną nagrodę w kategorii zespołów zdobyła grupa „Above the Earth”. Najlepszym duetem okazały się siostry – Dominika i Gabriela Szyszka. W kategorii solistów powyżej lat 15 wygrała Gabriela Nawój, a w kategorii wiekowej 12-14 lat – Roksana Węgiel. Wśród wykonawców w kategorii 10-11 lat zwycięzcą została Maja Łaś, a wśród najmłodszych do lat 9 Klara Smoła. W sumie nagrodzonych i wyróżnionych zostało 40 wykonawców.

Reklama

– Jesteśmy bardzo szczęśliwe i cieszymy się z głównej nagrody. Nie spodziewałyśmy się, że wygramy, ponieważ jako duet występowałyśmy po raz pierwszy. Do tej pory każda z nas śpiewała osobno. Bycie laureatem to bardzo miłe uczucie – mówi z radością Dominika Szyszka. Natomiast jej siostra Gabriela dodaje, że kolędy są im bardzo bliskie, a śpiewanie ich jest bardzo ważne, ponieważ są one elementem polskiej i religijnej tradycji. – Chcemy w ten sposób ją kultywować i przekazywać innym. Dostaliśmy je od naszych rodziców, którzy nauczyli nas również modlić się kolędami. Są one szczególną formą modlitwy. Nie wyobrażamy sobie świąt bez kolęd i pastorałek – zapewnia laureatka.

Z kolei 12-letnia Roksana Węgiel z Jasła uwielbia śpiewanie. Specjalizuje się w wielu gatunkach muzycznych. Zdobyła liczne nagrody na przeglądach i festiwalach, ale najbardziej ceni sobie te trofea, które osiągnęła na konkursach religijnych. Bo, jak zaświadcza, kocha Pana Boga.

Więcej zdjęć na stronie www.niedziela.pl w zakładce „Niedziela Małopolska”

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

Lider zespołu, który w wielu wywiadach podkreślał, że jako dziecko mieszkał przy plebanii, podczas koncertu dziękował swoim rodzicom za ich otwartość na życie. Przypomniał, że dzięki nim może mówić, że ma ośmioro rodzeństwa. Na koncercie oprócz najbardziej znanych członków familii – Jana, Mateusza i Marcina – można było usłyszeć charakterystyczny głos Lidii, której solowa płyta „Inaije” ukazała się w 2007 r., oraz 4,5-letniego saksofonistę Józia. W sumie trzy pokolenia Pospieszalskich grały i śpiewały dla Andrychowa.

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

[ TEMATY ]

koncert

Zdjęcia: EastNews/SIPA/Galazka

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą Piotra Rubika wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów np. „Pielgrzymkowe Despacito - Nie tak szybko”. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”
„Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

14 sierpnia 2020 r (piątek) - wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP
godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie


WYSTĘPUJĄCY:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik
Soliści:
Rafał Brzozowski
Katarzyna Cerekwicka
Sargis Davtyan
Darek Malejonek
Halina Mlynkova
Aleksandra Nykiel
Filip Lato
Pectus
Anna Wyszkoni
Łukasz Zagrobelny

Emisja: TVP 1 na żywo
WSTĘP WOLNY


Organizator: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski


Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"
 

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.

CZYTAJ DALEJ

Stali się natchnieniem

2020-08-06 23:55

Józef Wieczorek

W czwartkowy poranek, 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszył 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dzień wcześniej organizatorzy i uczestnicy marszu modlili się katedrze wawelskiej, uczestnicząc w Mszy św.

Start marszu rozpoczął się tradycyjnie uroczystym apelem, w którym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Uczestniczącemu do lat w tej uroczystości prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu organizatorzy wręczyli statuetkę „Skrzydło niepodległości”.

Honorowy komendant marszu, minister Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, przypomniał : - Tu zaczęło się coś, co jest niezwykle ważne. Tutaj Józef Piłsudski i żołnierze I Kompanii Kadrowej chcieli pokazać Polsce i światu, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, że trzeba wybudzić się ze snu, trzeba wybudzić się z letargu, że trzeba udowadniać swoją postawą, ryzykując tak jako oni swoje życie, że chcieć to móc, że trzeba pokonywać wszelkie trudności, jakie w 1914 roku były dla nas niewyobrażalne. Minister Kasprzyk zauważył, iż żołnierze porwali się na rzecz, która wydawała się niemożliwa – dokonali rzeczy wielkiej; wybudzili naród i przekonali rodaków, że marzenia się spełniają. I zaznaczył: - A dla tego pokolenia największym marzeniem była wolna Polska. Tę wywalczono 4 lata później.

Głos zabrał także znany działacz środowisk niepodległościowych Jacek Smagowicz, który przekonywał: -Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest wspólnym dziełem Pana Boga i walczących Polaków o wolność, suwerenności i o wiarę. Zauważył też, że Kadrówka jest w tej chwili jedynym uniwersytetem, w którym na co dzień mówi się o Bogu i o ojczyźnie: - Myśli się o tym. Pamięta się. Czci się pamięć bohaterów i świętych. I to jest dobry kierunek. Zaznaczył także rolę IPN- u w realizacji tej misji. I podkreślił wpływ Kadrówki na historię Polski: - Ludzie Kadrówki odbudowali państwo, przeszli do legendy, stali się natchnieniem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uczestnicy marszu przejdą ponad 120 km taką samą trasą, jaką 106 lat temu pokonali strzelcy Józefa Piłsudskiego: Kraków – Michałowice – Słomniki - Miechów – Wodzisław – Jędrzejów – Choiny nad Nidą– Chęciny – Szewce – Kielce, gdzie dotrą 12 sierpnia.

I Kompania Kadrowa została utworzona przez Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 r. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich Piłsudski otrzymał od wojskowych władz austriackich 2 sierpnia 1914 r. Wówczas także poinformowano go, iż po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie formacje mają działać na kierunku Miechów - Jędrzejów - Kielce.

I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję