Reklama

Niedziela Legnicka

Kolędowanie na Księginkach

Niedziela legnicka 5/2017, str. 4

[ TEMATY ]

kolędowanie

ks. Janusz Barski

Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania, zainaugurował spotkanie w gwarze góralskiej

Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania, zainaugurował
spotkanie w gwarze góralskiej

Kiedy przybyłem do Lubania, niewiele tu było rozśpiewanych osób i grup. Dzisiaj mam okazję wyrazić podziw dla naszych seniorów, podtrzymujących tradycję kolędowania. Serce rośnie także, gdy widzę i słyszę tak pięknie śpiewające dzieci i młodzież – tymi słowami podsumował VI Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania. W podsumowaniu tym były nie tylko serdeczności skierowane do wykonawców, ale także słowa uznania dla pozostałych uczestników koncertu, których w tym roku było zdecydowanie więcej niż zazwyczaj. „Maraton kolędowy” trwał prawie 2 godziny.

Tegoroczny koncert, którego organizatorami było Duszpasterstwo oraz Rada Parafialna stanowił podsumowanie 10 lat funkcjonowania parafii w obecnym składzie osobowym. Zostało to podkreślone podczas Mszy św., stanowiącej wprowadzenie w czas kolędowania.

Reklama

Uroczysty charakter spotkania podkreśliła obecność gości: burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, jego zastępcy Mariusza Tomiczka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Lubaniu Beaty Jaworskiej oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Kościelniku Ewy Pietrzyk.

Koncert zgromadził wyjątkowo dużą i zróżnicowaną grupę wykonawców. Wśród nich znalazła się liczna reprezentacja dzieci (6-letnia Ola Kosler, nieco starsi: Wiktoria Wójcik, Sandra Czarnomorska, Jakub i Jędrzej Czerscy oraz schola parafialna Dzieciaki z Bożej Paki), młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (Małgosia Tomaszewska, Justyna Marciniuk, Ola Kusio i Basia Konopska – reprezentantki Gimnazjum nr 1; Aneta Przybyła, przedstawicielka lubańskiego Miejskiego Domu Kultury, formacja Eden-Reaktywacja oraz Mateusz Wójcik – aktywny członek orkiestry w Olszynie) oraz grupy senioralne (zespół Złote Nutki i chór parafialny Maksymilianki). Oprócz wykonawców indywidualnych oraz zespołów do „rozkolędowanej szopki” na Księginkach przybyli też przedstawiciele „rozśpiewanych rodzin” (Arkadiusz, Zuzia i Maja Słowińscy). Mariusz Tomiczek, bardzo oryginalnie – posługując się góralską gwarą – rozpoczął i zakończył koncert, który prowadzili: Beata Kwiecińska oraz Jadwiga i Mariusz Nowak.

Tak duża rozpiętość wiekowa miała pozytywny wpływ na walory artystyczne prezentacji poszczególnych wykonawców, których profesjonalizm chwalono w kuluarach oraz zróżnicowanie repertuaru. Wśród wykonywanych utworów znalazły się tradycyjne kolędy, a także nieco nowsze i całkiem współczesne pastorałki. Uczestnicy koncertu przedstawiali aranżacje instrumentalne oraz wokalne, skutecznie zachęcając publiczność do aktywnego udziału w spotkaniu.

Koncert trwał długo, ale nie czuliśmy upływającego czasu – po części działała adrenalina, ale najistotniejsza była atmosfera, którą tworzyli słuchacze koncertu. Nie tylko żywiołowo reagowali podczas prezentacji, ale wielu z nich brało czynny udział w śpiewie, tworząc atmosferę „betlejemskiej nocy”. Ta właśnie atmosfera powoduje, że szczególnie uroczystym momentem każdego organizowanego przez nas spotkania jest tzw. wielki finał. W księgińskiej szopce zrobiło się na czas jego trwania tłoczno, zaś my wykonaliśmy najpierw – prowadzoną przez Mariusza Tomiczka – pastorałkę „Oj, maluśki, maluśki”, a następnie włączyliśmy się w śpiew animowany przez grupę Eden-Reaktywacja. Było refleksyjnie, było kolędowo, było pięknie.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

Lider zespołu, który w wielu wywiadach podkreślał, że jako dziecko mieszkał przy plebanii, podczas koncertu dziękował swoim rodzicom za ich otwartość na życie. Przypomniał, że dzięki nim może mówić, że ma ośmioro rodzeństwa. Na koncercie oprócz najbardziej znanych członków familii – Jana, Mateusza i Marcina – można było usłyszeć charakterystyczny głos Lidii, której solowa płyta „Inaije” ukazała się w 2007 r., oraz 4,5-letniego saksofonistę Józia. W sumie trzy pokolenia Pospieszalskich grały i śpiewały dla Andrychowa.

CZYTAJ DALEJ

Misyjny charakter procesji

2020-09-20 21:45

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława. Dziękowano za ocalenie od powodzi tysiąclecia i modlono się o oddalenie pandemii.

Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice św. Elżbiety specjalnym nabożeństwem, następnie w asyście wojskowej i policyjnej procesja przeszła do kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława. Uczestniczyło w niej kilkuset mieszkańców miasta.

Bp Andrzej Siemieniewski w homilii wyraźnie wskazał, że ta procesja i modlitwa o duchowe błogosławieństwo za Wrocław, ma także wymiar misyjny. Wyraził pragnienie, aby Wrocław, który jest niezwykłym miastem, piękniał również duchowo.

Hierarcha podkreślił, że ważniejsza jest Eucharystia i jej moc niż strach, który może pojawić się w sercu człowieka. - Tu jest Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. My o tym wiemy, ale jest wielu, którzy nie wiedzą, albo o tym zapomnieli. Czasem lęk, obawy, albo wygodnictwo sprawiają, że ich nie pociąga liturgia. Może wydaje im się to jakimś obowiązkiem, a może popadli w koleiny prawno-dyscyplinarne, dyskutując o dyspensach. My jako świadkowie obecności Pana Jezusa mówmy raczej o Bożych obietnicach, wygłoszonych przez Chrystusa i zapisanych w Ewangelii – mówił bp Siemieniewski.

Zachęcił aby dzielić się tymi obietnicami z innymi, w swoich rodzinach i miejscach pracy. Szczególnie z tymi, którzy traktują niedzielną Eucharystię jako obowiązek. - Mówmy innym: spotkałem Pana! Tak, jak to jest zapisane na kartach Nowego Testamentu. Spotkałem Pana w Ewangelii, której słuchałem, a później wprowadziłem w życie. Kto pije Krew Pańską i spożywa Ciało Pańskie ma życie w sobie na wieki – mówił bp Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

USA: znany lider ewangelikalny Mark Galli przyjął wiarę katolicką

2020-09-21 15:15

[ TEMATY ]

wiara

twitter.com

Mark Galli - jeden z najbardziej wpływowych liderów wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych przyjął wiarę katolicką. Przez ostatnich siedem lat pełnił funkcję redaktora naczelnego ewangelikalnego miesięcznika „Christianity Today”. W przeszłości był pastorem Kościoła prezbiteriańskiego.

Mark Galli zasłynął w ostatnich latach z krytyki prezydenta Donalda Trumpa. Zastrzega jednak, że jego nawrócenie nie miało motywów politycznych, lecz jest owocem osobistego dojrzewania. Zapewnił zarazem, że wstępując do Kościoła katolickiego, nie wyrzeka się swych ewangelikalnych przekonań.

Informujący o nawróceniu Marka Galli dziennik „La Croix” zauważa, że nie jest to przypadek odosobniony. Podobną drogę wybrało w ostatnich latach wiele ważnych osobistości wspólnot ewangelikalnych w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w środowisku akademickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję