Reklama

Niedziela Legnicka

Kolędowanie na Księginkach

Niedziela legnicka 5/2017, str. 4

[ TEMATY ]

kolędowanie

ks. Janusz Barski

Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania, zainaugurował spotkanie w gwarze góralskiej

Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania, zainaugurował
spotkanie w gwarze góralskiej

Kiedy przybyłem do Lubania, niewiele tu było rozśpiewanych osób i grup. Dzisiaj mam okazję wyrazić podziw dla naszych seniorów, podtrzymujących tradycję kolędowania. Serce rośnie także, gdy widzę i słyszę tak pięknie śpiewające dzieci i młodzież – tymi słowami podsumował VI Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza Lubania. W podsumowaniu tym były nie tylko serdeczności skierowane do wykonawców, ale także słowa uznania dla pozostałych uczestników koncertu, których w tym roku było zdecydowanie więcej niż zazwyczaj. „Maraton kolędowy” trwał prawie 2 godziny.

Tegoroczny koncert, którego organizatorami było Duszpasterstwo oraz Rada Parafialna stanowił podsumowanie 10 lat funkcjonowania parafii w obecnym składzie osobowym. Zostało to podkreślone podczas Mszy św., stanowiącej wprowadzenie w czas kolędowania.

Reklama

Uroczysty charakter spotkania podkreśliła obecność gości: burmistrza Arkadiusza Słowińskiego, jego zastępcy Mariusza Tomiczka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Lubaniu Beaty Jaworskiej oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Kościelniku Ewy Pietrzyk.

Koncert zgromadził wyjątkowo dużą i zróżnicowaną grupę wykonawców. Wśród nich znalazła się liczna reprezentacja dzieci (6-letnia Ola Kosler, nieco starsi: Wiktoria Wójcik, Sandra Czarnomorska, Jakub i Jędrzej Czerscy oraz schola parafialna Dzieciaki z Bożej Paki), młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (Małgosia Tomaszewska, Justyna Marciniuk, Ola Kusio i Basia Konopska – reprezentantki Gimnazjum nr 1; Aneta Przybyła, przedstawicielka lubańskiego Miejskiego Domu Kultury, formacja Eden-Reaktywacja oraz Mateusz Wójcik – aktywny członek orkiestry w Olszynie) oraz grupy senioralne (zespół Złote Nutki i chór parafialny Maksymilianki). Oprócz wykonawców indywidualnych oraz zespołów do „rozkolędowanej szopki” na Księginkach przybyli też przedstawiciele „rozśpiewanych rodzin” (Arkadiusz, Zuzia i Maja Słowińscy). Mariusz Tomiczek, bardzo oryginalnie – posługując się góralską gwarą – rozpoczął i zakończył koncert, który prowadzili: Beata Kwiecińska oraz Jadwiga i Mariusz Nowak.

Tak duża rozpiętość wiekowa miała pozytywny wpływ na walory artystyczne prezentacji poszczególnych wykonawców, których profesjonalizm chwalono w kuluarach oraz zróżnicowanie repertuaru. Wśród wykonywanych utworów znalazły się tradycyjne kolędy, a także nieco nowsze i całkiem współczesne pastorałki. Uczestnicy koncertu przedstawiali aranżacje instrumentalne oraz wokalne, skutecznie zachęcając publiczność do aktywnego udziału w spotkaniu.

Koncert trwał długo, ale nie czuliśmy upływającego czasu – po części działała adrenalina, ale najistotniejsza była atmosfera, którą tworzyli słuchacze koncertu. Nie tylko żywiołowo reagowali podczas prezentacji, ale wielu z nich brało czynny udział w śpiewie, tworząc atmosferę „betlejemskiej nocy”. Ta właśnie atmosfera powoduje, że szczególnie uroczystym momentem każdego organizowanego przez nas spotkania jest tzw. wielki finał. W księgińskiej szopce zrobiło się na czas jego trwania tłoczno, zaś my wykonaliśmy najpierw – prowadzoną przez Mariusza Tomiczka – pastorałkę „Oj, maluśki, maluśki”, a następnie włączyliśmy się w śpiew animowany przez grupę Eden-Reaktywacja. Było refleksyjnie, było kolędowo, było pięknie.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Narodzenie w domach nad Bugiem

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi: Wstańcie, pasterze, Bóg się wam rodzi”. Te i inne słowa kolęd rozbrzmiewają w różnych zakątkach świata jako wyraz wielkiej radości z przyjścia na świat Zbawiciela. Emmanuel, czyli Pan z nami, stał się jednym z nas, aby odkupić człowieka. Każdy z nas na różny sposób to wyraża i celebruje.

W polskiej tradycji Boże Narodzenie to czas serdecznych spotkań w gronie najbliższych, gasnących sporów i waśni oraz nadziei płynącej z betlejemskiej stajenki. Zobaczmy, jak wygląda przeżywanie narodzin Bożej Dzieciny w domach osób reprezentujących różne stany i grupy wiekowe z diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Rokitnie: Pielgrzymka pracowników Lasów Państwowych

2021-06-15 18:28

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

ks. Grzegorz Nieźdwiedź

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w ramach tzw. pielgrzymek środowiskowych przybyli dzisiaj pracownicy Lasów Państwowych. Mszy św. odpustowej w bazylice rokitniańskiej z ich udziałem przewodniczył bp Tadeusz Lityński, pełniący funkcję krajowego duszpasterza leśników.

Fotogaleria z pielgrzymki leśników dostępna tutaj: Pielgrzymka leśników do Rokitna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję