Reklama

Niedziela Kielecka

Błogosławieni pastuszkowie z kościoła na Malikowie

W 2000 roku Hiacynta i Franciszek – rodzeństwo, któremu objawiała się Maryja, beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II – stali się patronami nowej parafii na obrzeżach Kielc, erygowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Kult Dzieci Fatimskich ożywia obecność ich relikwii w kaplicy, którym wierni oddają cześć w każdym miesiącu. Drugie wezwanie kościoła dedykowane jest Matce Bożej Fatimskiej. Jubileusz Objawień Fatimskich to wyjątkowy czas dla wspólnoty

Niedziela kielecka 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Fatima

WD

Nowo budowany kościół

Nowo budowany kościół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno przeżywany odpust parafialny 20 lutego miał szczególną oprawę. Od 19 do 22 lutego odbywały się rekolekcje, które prowadził kierujący Sekretariatem Fatimskim w Sanktuarium na Krzeptówkach – o. Krzysztof Czapla. Jego konferencje skoncentrowane były wokół orędzia fatimskiego i zachęcały do wypełniania go poprzez codzienną modlitwę różańcową i pokutę. W czasie odpustu mali podopieczni Oratorium sióstr salezjanek zaprezentowali specjalne przedstawienie ukazujące niezwykłe życie i misję Hiacynty i Franciszka.

Świadkowie orędzia

A były to dzieci wychowane przez bardzo pobożnych rodziców – Manuela Pedro Marto i Olímpię de Jesus. Hiacynta urodziła się w 1910 r. Podczas objawień Anioł i Przenajświętsza Dziewica prosili Hiacyntę o modlitwę i pokutę w intencji odpuszczenia grzechów, aby uzyskać nawrócenie grzeszników i pokój dla świata. Od tej pory czyniła wiele ofiar za nawrócenie grzeszników i dla pocieszenia Niepokalanego Serca Maryi. Urodzony w 1908 r. Franciszek również był świadkiem ukazania się Maryi. Modlił się za nawrócenie grzeszników i pokój dla świata. Ogromne wrażenie na Franciszku wywarły słowa Anioła: „Pocieszajcie waszego Boga”. To pragnienie ukierunkowało całe życie chłopca. Franciszek odmawiał Różaniec i adorował Jezusa ukrytego w tabernakulum kościoła parafialnego. Trzecim świadkiem była Łucja dos Santos nazywana Apostołką Pierwszych Sobót, późniejsza siostra karmelitanka, zmarła w 2005 r., dożywszy 90 lat. Za jej pośrednictwem orędzie Maryi rozpowszechniło się na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W rytmie Wielkiej Nowenny Fatimskiej

Cały ten rok będzie obfitował w wiele wydarzeń religijnych, modlitewnych, których osią jest Jubileusz stulecia Objawień Fatimskich. – Chcemy wykorzystać dobrze ten czas i zawierzyć nas, rodziny, wszystkich mieszkańców oraz budowę naszej świątyni Hiacyncie, Franciszkowi, Matce Bożej – podkreśla ks. Grzegorz Kuta, proboszcz parafii. O duchowe owoce parafianie będą się także modlić podczas rekolekcji wielkopostnych. 13 maja, kiedy parafia będzie przeżywała odpust związany z drugim wezwaniem Kościoła – Matki Bożej Fatimskiej. 28 maja odbędzie się rodzinny festyn, będący okazją do wspólnego spotkania w duchu radości i dziękczynienia. Zwieńczeniem Jubileuszu będzie październik. Od 8 do 13 października wierni będą przeżywali Dni Fatimskie połączone z misjami świętymi.

Reklama

Parafia stara się w różnoraki sposób rozbudzać nabożeństwo do Matki Bożej. W 2015 r. ojcowie redemptoryści przeprowadzili w parafii rekolekcje, których głównym tematem było nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Parafianie ufundowali wówczas obraz do kaplicy, przed którym co środę modlą się do Maryi. Również od 2015 r. odprawiane są Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca, których ideą jest wynagrodzenie Maryi za grzechy nasze i całego świata. Nabożeństwo, w oparciu o materiały z Sekretariatu Fatimskiego, moderują koła różańcowe. Szczególny charakter mają Nabożeństwa Fatimskie prowadzone przez Apostolat Maryjny, gromadzące każdego 13. dnia (od maja do października) sporą grupę wiernych. Rano sprawowana jest zawsze Msza św. dla chorych z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, po południu na nabożeństwo przychodzą dzieci. Wieczorem o godz. 20 wspólnota modli się podczas Mszy św. za dobrodziejów, fundatorów i budowniczych nowej świątyni parafialnej. Potem udają się na procesję z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół nowego kościoła. Towarzyszy jej szczególny nastrój zapalonych lampionów, modlitwy i skupienia.

Zadbana kaplica

Parafianie od początku bardzo dbają o tę kaplicę. Budynek ma około stu lat. Był w fatalnym stanie. Trzeba było włożyć wiele pracy, aby go wyremontować. Mieszkańcy troszczą się o wygląd zewnętrzny i wnętrze kaplicy. Dostrzegają również potrzeby związane ze sprawowaniem kultu. Zakupili obrusy, ornaty, kapę, ufundowali obraz Chrystusa Króla, Jezusa Miłosiernego, przed którym modlą się Koroną do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek. Przed ołtarzem, obrazem patronów, jak i figurą Matki Bożej zawsze stoją świeże kwiaty. Patroni kościoła mają swój wizerunek w kaplicy. Pokaźnych rozmiarów obraz stojący na dębowej nastawie przedstawia Matkę Bożą ukazującą się nad koroną dębu. Przed nią klęczą dzieci – Franciszek Hiacynta, Łucja. Od ubiegłego roku każdego 20. dnia miesiąca mieszkańcy gromadzą się na modlitwie litanią do błogosławionych patronów, a po niej następuje ucałowanie relikwii. W kościele przechowywane są dwa relikwiarze, jeden z nich ofiarował pierwszy proboszcz ks. Jarosław Majka. Imiona patronów kościoła noszą również róże różańcowe, które zawiązały się w parafii w 2000 roku. Powstały również grupy „margaretkowe”, modlące się za kapłanów pracujących w parafii wcześniej i obecnie, a także pochodzącego z tej wspólnoty – ks. Marcina Malareckiego, który posługuje w parafii Nowe Brzesko.

Reklama

Parafia liczy 3100 wiernych. To mieszkańcy ul. Piekoszowskiej oraz rodziny zamieszkujące osiemnaście bloków, którzy w różnym stopniu identyfikują się z parafią ze względu na to, że mieszkają tutaj od niedawna, bądź uczęszczają na Mszę św. do sąsiednich kościołów. Dlatego parafia niejako „wychodzi” do nich, np. podczas Drogi Krzyżowej, która wiedzie przez nowe osiedla czy w czasie Bożego Ciała. Okazją do poznania się i rozmów z rodzinami jest oczywiście wizyta duszpasterska. Ks. proboszcz Grzegorz zauważa, że osiedla się tutaj dużo młodych małżeństw, w ubiegłym roku było dwadzieścia chrztów w kaplicy. Do Pierwszej Komunii Świętej przygotowuje się grupa trzydzieściorga dzieci. Dwudziestu pięciu młodych przyjmie w tym roku sakrament bierzmowania. – Przygotowania są doskonałą okazją do kontaktów, budowania relacji i wzajemnego poznania się – mówi ks. Kuta. Księża pamiętają również o chorych i starszych. Co miesiąc w pierwszy piątek do czterdziestu pięciu osób docierają z Komunią świętą. W ubiegłym roku w parafii zawiązało się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (pod opieką ks. Wojciecha), skupiające licealistów i studentów. Na razie to niewielka grupa, która włącza się w niektóre duszpasterskie działania.

Reklama

Z salezjańskim charyzmatem

Sporym utrudnieniem w prowadzeniu duszpasterstwa dzieci i młodzieży jest brak szkoły na terenie parafii. Jednak odkąd na Malików przybyły siostry salezjanki, dużo się zmieniło. We wrześniu 2015 r. w domu parafialnym powstało Oratorium dla dzieci i młodzieży, oparte na duchowości i charyzmacie św. Jana Bosko. Siostry zamieszkały w parafii w czerwcu 2016 r. Sprawdzone wychowawcze metody, odpowiednie podejście sióstr otwartych na dzieci i młodzież, oferta zajęć (muzyczne, plastyczne, teatralne) przyciąga sporą grupę młodszych i starszych.

Budują kościół

Prace trwają od 2006 r. – Często powtarzam, że nie wznosimy tej świątyni z zamożności, tylko z pobożności. Dlatego staramy się systematycznie modlić w tej intencji i polecamy Bogu wszystkie prace, wykonawców i ofiarodawców. Mam ogromny szacunek dla parafian, którzy wykazują się wielką otwartością, wrażliwością na potrzeby Kościoła i wspierają budowę swojej świątyni – mówi Proboszcz. To będzie świątynia na kolejne pokolenia. Piękna w swoich rozwiązaniach architektonicznych. Mury widoczne są już z daleka. W tym roku kościół będzie pokryty dachem. – Byłoby to takie zakończenie znaczącego etapu budowy. Moim marzeniem jest odprawienie w październiku Mszy św. w zadaszonym już kościele – dodaje, wierząc, że z Bożą pomocą będzie to możliwe.

2017-02-22 14:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co wiemy dzięki wywiadom z dziećmi z Fatimy?

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia maryjne

Archiwum Sanktuarium Fatimskiego

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały z Matką Bożą

Łucja, Franciszek i Hiacynta – 100 lat temu te dzieci rozmawiały
z Matką Bożą

Nazywany jest „Apostołem Fatimy” oraz „czwartym wizjonerem”. To w znacznej mierze dzięki jego rozmowom z trojgiem pastuszków w 1917 roku kilkanaście lat później Kościół wydał decyzję o uznaniu nadprzyrodzoności wydarzeń w Fatimie. Ks. Manuel Formigao od września do listopada 1917 roku przeprowadził kilkanaście wywiadów z Łucją, Hiacyntą i Franciszkiem a także ich krewnymi, które zostały opublikowane po raz pierwszy dziesięć lat po tych portugalskich objawieniach, a dziś w całości wydało je krakowskie Wydawnictwo AA pod tytułem „Fatima w relacjach naocznego świadka”. Czego dowiadujemy się z wywiadów ks. Formigao z dziećmi z Fatimy?

Objawieniami w Fatimie ks. Manuel Formigao zaczął się interesować we wrześniu 1917 roku, w czasie piątego objawienia, w którym dyskretnie uczestniczył, prawdopodobnie wykonując polecenie swoich zwierzchników. W sierpniu 1917 roku dzieci nie mogły 13 dnia miesiąca udać się do Cova da Iria na spotkanie z Matką Bożą, bo burmistrz wywiózł je do wioski Vila Nova de Ourém – jak tłumaczył – z jednej strony chciał nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wymysłu małoletnich, a z drugiej wypytywał je o tajemnice, która powierzyła Łucji Matka Boża. Ten fakt wywołał skandal w całej Portugalii. O wydarzeniach w Fatimie zaczęły pisać krajowe gazety. Sprawa stała się głośna a maryjne objawienia trojga pastuszków jeszcze bardziej popularne, co miała potwierdzić sama Matka Boża 19 sierpnia w czasie objawienia w Valinhos – tak wynika z relacji Joao Marto, brata Franciszka i Hiacynty, który był świadkiem tamtego zdarzenia. Chcąc zbadać sprawę, do Cova da Iria na 13 września, dzień kolejnego objawienia, przyjechał ks. Manuel Formigao. Wówczas, bardzo sceptycznie nastawiony do rzekomych objawień, dzieci oczekujące na spotkanie z Matką Bożą obserwował wtedy ze znacznej odległości.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję